Co přinesly povodně a další neštěstí? Ekonomové vyčíslili ztráty

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 9. 2014 21:03
Politici a někteří ekonomové obvykle prezentují katastrofy jako „příležitosti“, které nakopnou trh. Že odstraňování škod povede k růstu, ostatně několikrát zaznělo i během loňských povodní v Česku.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Světová banka přinesla důkaz, že přírodní katastrofy jako povodně či tajfuny zasaženým zemím rozhodně nepomáhají. Podobné pohromy podle ní totiž v posledních třiceti letech způsobily škody za více než čtyři biliony dolarů.

Politici a někteří ekonomové obvykle prezentují katastrofy jako „příležitosti“, které nakopnou trh. Že odstraňování škod povede k růstu, ostatně několikrát zaznělo i během loňských povodní v Česku.

Oprava silnic, elektrické infrastruktury či zničených obydlí má ale druhou stranu mince a už před 160 lety ji francouzský ekonom Frédéric Bastiat popsal takzvanou teorií rozbitého okna. Ta zjednodušeně říká, že peníze, které dají domácnosti, firmy či vláda na obnovu, nedostanou jiní lidé. Jinak řečeno, „zákazníci“ budou muset část nákupů zrušit, aby bylo na boj s katastrofou.

V Jemenu přišli o palmy i velbloudy

Své o tom vědí například v Jemenu, ten před šesti lety zasáhla silná tropická bouře. Záplavy, které vyvolala, způsobily škody 1,6 miliardy dolarů, což odpovídá přibližně šesti procentům tamního hrubého domácího produktu.

Tři čtvrtiny škod postihly výrobní sektor, především zemědělství, rybářství, průmysl a cestovní ruch, třináct procent byly „společenské ztráty“, tedy především poškozená obydlí. Dalších 8,9 procenta připadlo na dopravní, komunikační a energetické sítě, kromě toho obyvatelé trpěli nedostatkem vody a potravin.

„Záplavy a silné deště zničily 2823 domů a 3697 jich poškodily. Okolo 25 tisíc lidí muselo být dočasně přemístěných do mešit, škol nebo náhradních rodin,“ uvádí Světová banka. Zničeno bylo rovněž téměř 23 tisíc akrů zemědělské půdy, 550 tisíc palem a 160 tisíc ovocných stromů. Voda zabila také zhruba 58,5 tisíce kusů dobytka, koz, ovcí a velbloudů a zlikvidovala přes 309 tisíc úlů. Přes 42 procent celkových ztrát přitom nesl soukromý sektor.

Pomohly půjčky

Podobně špatně dopadl Pákistán. Zemětřesení v roce 2005 tu mělo 73 tisíc obětí a přes 128 tisíc zraněných, škody odhaduje Světová banka na 2,3 miliardy dolarů, což je zhruba 2,91 tamního HDP.

Zničeno bylo více než 600 tisíc domácností, o domov tak přišlo zhruba 3,5 milionu osob. Celkové náklady činily podle analytiků 5,2 miliardy dolarů, tato částka šla hlavně na podporu obětí a nutnou rekonstrukci.

Země získala půjčky v hodnotě 4 miliard USD, další 2,5 miliardy USD měla přislíbené. K největším dárcům patřily Saúdská Arábie, USA, Čína, Írán a Spojené arabské emiráty, z organizací pak Světová banka a Asijská rozvojová banka.

Pohromám se nevyhýbá ani Evropa

Nemalý dopad budou mít pravděpodobně i jarní záplavy na Balkáně, podle Světové banky utrpěla například Bosna a Hercegovina škody ve výši 2,7 miliardy USD. Pokud by přitom činil letošní HDP země 17,6 miliardy eur, jak předpovídá Raiffeisenbank, představovala by újma 15,3 procenta HDP.

Tajfun Haiyan, který loni v listopadu zasáhl Filipíny, si vyžádal škody okolo 13 miliard dolarů. To je podle tamních ekonomů 0,9 procenta filipínského HDP. Loňský i letošní růst tak kvůli katastrofě zpomalil o 0,3 procenta.

Povodně v Senegalu vyšly před pěti lety na 44,5 miliardy středoafrických franků (CFCA), 80 procent této částky musel přitom zaplatit Dakar, kde utrpěla více než polovina obyvatel. Z těchto škod, které odpovídají 82 milionům dolarů, připadlo nejvíce na zničená obydlí (33 milionů USD), omezení průmyslové výroby (12 milionů USD) a poškozenou dopravní síť (11 milionů USD).

„V menších rozvíjejících se zemích mohou podobné katastrofy spláchnout desítky let úsilí a zastavit ekonomický i společenský růst na několik dalších let,“ shrnují proto zástupci Světové banky.

 Tereza Holanová

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy