Chcete se vyhnout krizi? Začněte zvyšovat úrokové sazby, varuje švýcarská banka

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
1. 7. 2014 19:53
Jednotlivé státy dělají chybu v tom, že se zaměřují na krátkodobý vývoj a dlouhodobá rizika ignorují.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - „Nenechte se ukolébat falešným pocitem bezpečnosti, v příštích letech by mohlo dojít k další finanční krizi,“ upozorňuje švýcarská Banka pro mezinárodní platby (BIS) jednotlivé centrální banky.

K dalšímu propadu může podle ní dojít kvůli pokračujícím měnovým stimulům. Mezi ty patří hlavně tištění peněz a udržování rekordně nízkých úrokových sazeb, které povzbuzují země k ještě většímu půjčování a riskování. V určité chvíli se ale může stát, že se ekonomiky ocitnou v dluhové pasti, varuje banka ve své výroční zprávě.

Nepromarněte příležitost

Navzdory postupnému návratu k hospodářskému růstu se světová ekonomika nezbavila své závislosti na peněžní stimulaci, zdůrazňuje BIS. Současné oživení proto považuje za „vzácnou příležitost, která by neměla být promarněna“. Během té by měly banky začít vracet sazby na „normální úrovně“.

Připomínky směřují především na americký Federální rezervní systém, který před dvěma týdny oznámil, že oficiální sazby pravděpodobně zůstanou ještě na značný čas u nuly. FED drží svoji základní sazbu pod hodnotou 0,25 procenta již od prosince 2008. Podobně je na tom Evropská centrální banka, která hlavní sazbu v červnu snížila na rekordně nízkých 0,15 procenta.

Jednotlivé státy navíc podle zástupců BIS dělají chybu v tom, že se zaměřují na krátkodobý vývoj a dlouhodobá rizika ignorují. „Je to podobné jako se dívat na lehce zčeřenou vodu v oceánu a zapomenout na mnohem nebezpečnější vlny,“ tvrdí vedoucí ekonom banky Claudio Borio.

Banka pro mezinárodní platby, která bývá také označována jako „centrální banka centrálních bank“, se mezi odborníky těší vysoké míře důvěry. V minulém desetiletí například jako jedna z mála institucí upozorňovala na neudržitelný finanční vývoj, který následně vyústil v globální ekonomickou krizi.

Tereza Holanová

 

Právě se děje

Další zprávy