Cesta za 130 miliony. Stačí se vrátit a napsat pojišťovnám

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 6. 2013 13:12
Kolem Pavla Vondrušky se roztočil ostrý spor mezi ministerstvem zdravotnictví a Vojenskou zdravotní pojišťovnou, který nakonec dostala do rukou justice. Příběh obchodníka, který vydělal těžké miliony a přitom měl trvalé bydliště jako bezdomovci, popsal Insider ve včerejším vydání. Dnes přinášíme rozhovor, v němž Pavel Vondruška vysvětluje, jak se mu podařilo přetáhnout k Vojenské zdravotní pojišťovně 120 tisíc klientů a proč si ho právě tato pojišťovna vybrala.
Foto: Tomáš Kunc

Rozhovor – Kolem Pavla Vondrušky se roztočil ostrý spor mezi ministerstvem zdravotnictví a Vojenskou zdravotní pojišťovnou, který nakonec dostala do rukou justice.

Příběh obchodníka, který vydělal těžké miliony a přitom měl trvalé bydliště jako bezdomovci, popsal Insider ve včerejším vydání. Dnes přinášíme rozhovor, v němž Pavel Vondruška vysvětluje, jak se mu podařilo přetáhnout k Vojenské zdravotní pojišťovně 120 tisíc klientů a proč si ho právě tato pojišťovna vybrala.

Insider: Jste jediný, kdo pro Vojenskou zdravotní pojišťovnu nábor nových pojištěnců zajišťuje?

Pavel Vondruška: Nejsem v tom výhradní, nicméně jsem největší, kdo to má na starosti.

I: Podle ministerstva vám pojišťovna zaplatila ke 130 milionům korun.

To je pravda. Za tři roky jsem získal více než 120 tisíc nových pojištěnců.

I: Ministerstvo zdravotnictví má však o této odměně pochybnosti. Hlavně kvůli tomu, že ve smlouvách s pojišťovnou jste trvale hlášen na úřadu Prahy 2.

Měl jsem trvalé bydliště na úřadě, to je pravda. Ta situace vznikla tím, že jsem měl v pronájmu byt v Praze 2, ale když jsem odešel pracovat do ciziny, přenechal jsem ho majiteli a ten mě ve správním řízení odhlásil. Je chyba, že jsem to po návratu neřešil.

I: Neměl jste ale také podle kontrolorů v pořádku živnostenský list, a není tak prý jasné, kde peníze skončily.

Že jsem neměl platný živnostenský list, je lež. Mám ho v České republice platný od ledna 2009. Mohl bych podnikat přes akciovou společnost, ale pro tento případ už nemůže být nic transparentnějšího, než když za svou činnost ručí Pavel Vondruška celým svým majetkem a svou pověstí.

I: Jak jste se ke smlouvě s Vojenskou zdravotní pojišťovnou dostal? Ani nevyhlásila žádné výběrové řízení.

Specializuji se na akvizice a ve zdravotnictví působím dlouhodobě, dělal jsem to v několika státech Evropské unie. Pracoval jsem pro farmaceutické firmy v Německu, Anglii a na Slovensku, kde jsem řídil trh pro jednu společnost. V roce 2011 jsem se vrátil do Čech a obrátil jsem se tehdy na Vojenskou zdravotní pojišťovnu, VZP a další dvě pojišťovny s tím, zda se můžu zajímat o nábor nových pojištěnců. S VoZP jsem v roce 2011 uzavřel smlouvu tak jako několik dalších osob.

I: Vojenská zdravotní pojišťovna byla jediná, kdo vám otevřel dveře?

Byla spíše první, která projevila zájem.

I: Znal jste se osobně s ředitelem Karlem Šteinem?

Ne. S panem ředitelem Šteinem jsem se viděl asi třikrát za život. V roce 2011 snad ani jednou, tehdy jsem vše řešil s obchodně provozním ředitelem.

I: Ale nyní už jste jeho poradce. V jakých věcech?

Týká se to jen okolností náboru pojištěnců. Ničeho jiného.

I: VZP tvrdí, že náborové skupiny, které přetahovaly její pojištěnce k VoZP, pracovaly na hraně zákona.

Ze 120 tisíc nových klientů máme evidováno třináct případů vážného porušení etického kodexu. Každé toto porušení obchodníka bylo pokutováno částkou v desítkách tisíc korun a okamžitě s tím dotyčným obchodníkem byla ukončena spolupráce.

I: Obrátila se na vás policie nebo Úřad na ochranu osobních údajů?

Ani policie ani Úřad na ochranu hospodářské soutěže ani vrchní státní zastupitelství.

I: Jak tedy pracujete?

Najal jsem obchodníky, které znám z minulosti. Každý musí být certifikován, školen, má vytvořenou kartičku, kterou nelze jednoduše falšovat. Každý obchodník, který podepsal novou smlouvu, musel dát vědět, když odeslal SMS zprávu s kontaktem na klienta na náš server, a naše call centrum pak volalo zákazníkovi. Buď vše ok, nebo se případ stornuje.

I: Kolik obchodníků pro vás v letech 2011 a 2012 pracovalo?

Okolo dvou set.

I: Vojenská zdravotní pojišťovna plánuje podat trestní oznámení kvůli kontrole ministerstva. Vy se budete bránit?

Jako fyzická osoba se budu stoprocentně po poradě s právníkem bránit.

Radek Nohl

 

Právě se děje

Další zprávy