Baťa bude prodávat kávu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 8. 2013 12:16
Tomáš Baťa razil motto „Dělejme třeba sebenepatrnější věc, ale dělejme ji nejlépe na světě.“ Pokud se ho budou Baťovi následovníci držet, pak by měly řetězce jako CoffeeDay nebo Starbucks v Česku zpozornět.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Tomáš Baťa razil motto „Dělejme třeba sebenepatrnější věc, ale dělejme ji nejlépe na světě.“ Pokud se ho budou Baťovi následovníci držet, pak by měly řetězce jako CoffeeDay nebo Starbucks v Česku zpozornět.

Baťa totiž spustí v září v Praze pilotní projekt kavárny. Novou strategií tradičního výrobce bot budou nákupy spojené s odpočinkem (rozuměj kávou), potvrdil Insideru marketingový ředitel firmy Lukáš Ohanka. První Baťova kavárna vzniká v suterénu jeho obchodního domu na Václavském náměstí v Praze.

Pokud se pilotní projekt osvědčí, nezůstane u jedné provozovny, vytipováno už je několik dalších měst v České republice.

Spíš než na skutečný řetězec s prodejem kávy to ale u Bati vypadá na podobný doplněk, s jakým přišel třeba McDonald´s v podobě McCafé. „Cílem Baťa kavárny je zpříjemnit našim zákazníkům nákupy, nabídnout možnost potkat se s přáteli, zkrátka dopřát jim něco navíc," říká k projektu Ohanka.

Baťa se svým projektem přichází v těžké době. Konkurence je velká, loni například vytlačila z tuzemského trhu australský řetězec Gloria Jean’s Coffees. Rakouský Cofeeshop byl zase kvůli problémům s masterfranšízantem nucen omezit počet svých provozoven. O rok dřív známý Coffeeheaven pozřelo britské Costa Coffee.

Baťa plánuje, že kromě bot a kávy nabídne nově také oblečení. Součástí nového konceptu bude totiž podle Ohanky také takzvaný Pop Up Store, kde se budou pravidelně střídat různí módní návrháři.

Pokud jde o kávu, Baťa se na spolupráci domluvil se značkou Nespresso a také pražskou cukrárnou Saint Tropez.

Počátky největší tuzemské obuvnické firmy sahají do konce devatenáctého století, kdy si sourozenci Baťovi založili ve Zlíně obuvnickou živnost. Firma do deseti let od svého vzniku vyráběla 2200 párů bot ročně. Po expanzi na další světové trhy výroba i prodeje narůstaly. Ve třicátých letech dvacátého století už vyráběla 15 milionů párů bot.

V současné době je v samotné České republice 71 prodejen Baťa. V celkem padesáti zemích světa je pak přes sto tisíc obchodů. Baťa ve svých čtyřiceti světových závodech ročně vyrobí 150 milionů párů bot.

Kateřina Vokurková

 

Právě se děje

před 28 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy