Czech government approves sending troops to Mali

Aktualne.cz, CTK
7. 2. 2013 11:15
Government plans to send 50 soldiers to train Malian armed forces for 15 months, opposition agrees in principle
A Malian man waves a Mali flag as France's President Francois Hollande (not pictured) speaks at Independence Plaza in Bamako, Mali February 2, 2013. France will withdraw its troops from Mali once the Sahel state has restored sovereignty over its national territory and a U.N.-backed African military force can take over from the French soldiers, Hollande said on Saturday. REUTERS/Joe Penney (MALI - Tags: POLITICS CONFLICT) Published: Úno. 2, 2013, 8:07 odp.
A Malian man waves a Mali flag as France's President Francois Hollande (not pictured) speaks at Independence Plaza in Bamako, Mali February 2, 2013. France will withdraw its troops from Mali once the Sahel state has restored sovereignty over its national territory and a U.N.-backed African military force can take over from the French soldiers, Hollande said on Saturday. REUTERS/Joe Penney (MALI - Tags: POLITICS CONFLICT) Published: Úno. 2, 2013, 8:07 odp. | Foto: Reuters

Prague - The Czech government has approved the participation of Czech soldiers in an EU mission to Mali.

In January, France launched a military intervention in Mali to assist the African country's armed forces in their effort to fight al-Qaeda-affiliated insurgents who are currently in control of northern Mali.

Czech soldiers will not join the fighting, they will only assist with the training of the Malian army, said Deputy Prime Minister Karlina Peake (LIDEM).

"Anti-civilization": Zeman's stance on Muslim world
Story of Czech-Syrian woman imprisoned by Assad regime

In October 2012, the European Union's Foreign Affairs Council decided to set up a mission to train Mali's armed forces (EUTM Mali). The operation is expected to last 15 months.

The mission must be approved by the Parliament, but the opposition Czech Social Democratic Party (CSSD) has said that if certain conditions are met, it will vote for the proposal.

"The Czech Republic is ready to actively participate in the stabilization of the situation in Mali by sending a contingent of as much as 50 soldiers. Their task will be to provide necessary training to the Malian armed forces for 15 months," said Prime Minister Petr Necas, who is currently also in charge of the Defense Ministry.

"The cost of sending Czech soldiers to Mali will be paid from the Defense Ministry's budget," said Defense Ministry spokesman Jan Pejsek. The cost of the 15 months mission is estimated at CZK 220 million (8.6 million euro). The spokesman said that the Czech Republic is prepared to send 30 soldiers in the first phase, and can add another 20 personnel if necessary.

"Our soldiers have extensive experience with helping to train other countries' armed forces. In the past, they have repeatedly proved this in the Balkans or Iraq, at present they are significantly participating in the training of the Afghan armed forces," said First Deputy Defense Minister Vlastimil Picek.

The French armed forces are advancing against northern Mali's insurgents faster than previously expected.

Follow us on Facebook and Twitter!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Brazilská policie chce stíhat Bolsonara kvůli výrokům o spojitosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS

Brazilská policie chce stíhat prezidenta Jaira Bolsonara kvůli některým jeho výrokům o covidu-19. Požádala už o povolení nejvyšší soud, informovala agentura EuropaPress. Vyšetřovatelé se zabývají mimo jiné prezidentovým tvrzením, že u lidí naočkovaných proti covidu-19 je větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine AIDS.

Sporné výroky Bolsonaro zveřejňoval na sociálních sítích na podzim loňského roku. Tvrdil, že výzkum britských úřadů ukázal, že lidé naočkovaní proti covidu-19 častěji trpí syndromem získaného selhání imunity (AIDS), který má u nich navíc rychlejší průběh. Prezidentská kancléř následně Bolsonarovy výroky korigovala. Vedoucí kanceláře Mauro Cid tvrdil, že prezident čerpal ze studie publikované časopisem The Lancet, která byla údajně později stažena.

Brazilská policie ale nenalezla žádnou vědeckou studii, která by obsahovala zmínku o souvislosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS. Podle policie se prezident tím, že mluvil o neexistujícím riziku, mohl dopustit šíření poplašné zprávy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy