Czech government approves sending troops to Mali

Aktualne.cz, CTK
7. 2. 2013 11:15
Government plans to send 50 soldiers to train Malian armed forces for 15 months, opposition agrees in principle
A Malian man waves a Mali flag as France's President Francois Hollande (not pictured) speaks at Independence Plaza in Bamako, Mali February 2, 2013. France will withdraw its troops from Mali once the Sahel state has restored sovereignty over its national territory and a U.N.-backed African military force can take over from the French soldiers, Hollande said on Saturday. REUTERS/Joe Penney (MALI - Tags: POLITICS CONFLICT) Published: Úno. 2, 2013, 8:07 odp.
A Malian man waves a Mali flag as France's President Francois Hollande (not pictured) speaks at Independence Plaza in Bamako, Mali February 2, 2013. France will withdraw its troops from Mali once the Sahel state has restored sovereignty over its national territory and a U.N.-backed African military force can take over from the French soldiers, Hollande said on Saturday. REUTERS/Joe Penney (MALI - Tags: POLITICS CONFLICT) Published: Úno. 2, 2013, 8:07 odp. | Foto: Reuters

Prague - The Czech government has approved the participation of Czech soldiers in an EU mission to Mali.

In January, France launched a military intervention in Mali to assist the African country's armed forces in their effort to fight al-Qaeda-affiliated insurgents who are currently in control of northern Mali.

Czech soldiers will not join the fighting, they will only assist with the training of the Malian army, said Deputy Prime Minister Karlina Peake (LIDEM).

"Anti-civilization": Zeman's stance on Muslim world
Story of Czech-Syrian woman imprisoned by Assad regime

In October 2012, the European Union's Foreign Affairs Council decided to set up a mission to train Mali's armed forces (EUTM Mali). The operation is expected to last 15 months.

The mission must be approved by the Parliament, but the opposition Czech Social Democratic Party (CSSD) has said that if certain conditions are met, it will vote for the proposal.

"The Czech Republic is ready to actively participate in the stabilization of the situation in Mali by sending a contingent of as much as 50 soldiers. Their task will be to provide necessary training to the Malian armed forces for 15 months," said Prime Minister Petr Necas, who is currently also in charge of the Defense Ministry.

"The cost of sending Czech soldiers to Mali will be paid from the Defense Ministry's budget," said Defense Ministry spokesman Jan Pejsek. The cost of the 15 months mission is estimated at CZK 220 million (8.6 million euro). The spokesman said that the Czech Republic is prepared to send 30 soldiers in the first phase, and can add another 20 personnel if necessary.

"Our soldiers have extensive experience with helping to train other countries' armed forces. In the past, they have repeatedly proved this in the Balkans or Iraq, at present they are significantly participating in the training of the Afghan armed forces," said First Deputy Defense Minister Vlastimil Picek.

The French armed forces are advancing against northern Mali's insurgents faster than previously expected.

Follow us on Facebook and Twitter!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy