ČSSD losing support for 'old recipes'

CzechNews
23. 6. 2009 12:10
ODS back in game as ČSSD pay dearly for toppling cabinet
The duel between ČSSD and ODS leaders Jiří Paroubek and Mirek Topolánek starts afresh.
The duel between ČSSD and ODS leaders Jiří Paroubek and Mirek Topolánek starts afresh. | Foto: Ludvík Hradilek

Prague - In November, the Social Democrats (ČSSD) enjoyed a 38% voter support, while the Civic Democrats (ODS) were trusted by a mere 21% of the population. Today, four months before general elections, the two parties are tying in polls again.

"They are standing on the same starting line again," says Jan Hartl, director of the polling agency STEM. Earlier this month, STEM reported that a massive drop in ČSSD support and a major recovery of ODS's popularity has put both parties at 28%.

This appears to be a replay of a similar situation three years ago, only the other way round. A year before the 2006 parliamentary elections, ODS was 17 percentage points ahead of ČSSD, but four months before the voting their popularity evened out.

Govt toppling backfires

The latest STEM survey took place immediately after the European Parliament elections, in which ODS beat ČSSD. Hartl admits that this may have influenced his agency's survey. Still, this is not to say that voters' sympathies will necessarily swing back to ČSSD.

"The Social Democrats are still in a better position, but they need to activate their voters in order to win," says Hart. It seems that in the past months ČSSD has been rather doing the opposite.

The Civic Democrats first reduced the ČSSD's massive lead in February, after the then ODS-led government took over the rotating presidency of the European Union. A month later, ČSSD toppled Mirek Topolánek's cabinet in a no-confidence vote, a move that backfired and further hurt the then opposition party's rating.

"Whoever manages to better orientate themselves in today's chaotic situation will win the elections," says Hartl.

Long-term economic solutions needed

The STEM director says parties should not overlook the main morale of the Euro elections. "Socially oriented parties had no gains, although they were expected to thrive as a result of the economic downturn," says Hartl.

He thinks that pledges of welfare policies are less efficient at a time when most people expect a further economic downturn. "Higher social benefits will help for several months. A long-term crisis benefits those who will manage to maintain jobs," says Hartl.

But for now, no Czech politician has come up with a comprehensive and long-term economic vision. "Parties fail to meet the public's expectations," says Jan Bureš, a political scientist from Metropolitan University in Prague.

This has had damaging ramifications particularly for ČSSD. After the centre-right government left having made no substation changes, it is now the Social Democrats who are expected to offer a new alternative.

"ČSSD policy statement features old recipes, which may appeal to older voters, but it contains no solutions to the crisis," says Bureš.

He believes that ČSSD has made a serious political mistake by pledging to increase taxes. "Taxes are already high, while the quality of public services keeps deteriorating. Especially young people hold the opinion that they can't expect much from the state, and hence it is better not to give anything to it."

Will ODS seize the chance?

The media and the parties themselves are now eagerly waiting for this Thursday's release of a survey by another pollster, CVVM, which may confirm the slump in ČSSD's popularity.

ODS and smaller liberal parties may exploit the left's momentary weakness and steal the show by pledging to save jobs, fight public debt and restrict the government's powers.

Whether the voters are convinced by such a plan, we will not find out until the end of August. Opinion polls made in the summer are unreliable as many potential respondents are gone on holidays.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy