Chrysler mění majitele i šéfa, přichází Nardelli

dkl, BBC
6. 8. 2007 9:50
Daimleru se podařilo prodat divizi v USA
Foto: Chrysler

Detroit - Jen několik dní poté, co firma Cerberus koupila od Daimlera jeho americkou část Chrysler, dostává tato automobilka i nového šéfa.

Stal se jím Robert Nardelli, který dříve šéfoval "kutilskému" obchodnímu řetězci Home Depot.

Nyní se bude snažit zachránit automobilku, které se německá společnost Daimler zbavila za 7,4 miliardy eur, když prodala osmdesát procent akcií Cerberusu.

Nardelli se stane jak výkonným ředitelem, tak předsedou správní rady a nahradí Toma LaSordu, který se stane jeho zástupcem.

Chrysler, stejně jako další americké automobilky, čelí sílící konkurenci japonských výrobců, kteří jsou schopni vyrábět menší a úspornější modely.

Šéf firmy Daimler Chrysler pro Indii představil nový model Mercedesu S-Class.
Šéf firmy Daimler Chrysler pro Indii představil nový model Mercedesu S-Class. | Foto: Reuters
Svatba Daimleru a Chrysleru končí rozvodem

Vyjednávání s odbory

Jmenování nového šéfa je součástí plánu reorganizace, v rámci kterého by se firma měla zbavit až 13 tisíc zaměstnanců v USA a Kanadě do roku 2009.

"Bob má za sebou celou řadu úspěchů a do firmy přináší hluboké zkušenosti s běžným provozem velké firmy," říká LaSorda.

"Jeho znalosti nám poskytnou cenný impulz v cestě Chrysleru zpět na vrchol," dodává.

Zatímco Nardelli pomohl velmi zlepšit finanční výhled u bývalého zaměstnavatele Home Depot, je zároveň kritizován za to, že při odchodu dostal velmi vysoký plat s enormními kompenzacemi.

Prvním problémem, který musí Nardelli vyřešit, je dohoda s odbory na platových podmínkách a benefitech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy