Česko už jedná o vstupu do Evropské kosmické agentury

Josef Tuček
12. 6. 2007 19:16
Zda Praha bude sídlem systému Galileo, je stále nejisté
Navigační systém Galileo bude využívat družice k tomu, aby přesně označil polohu, ve které se nacházíte. Chce tak konkurovat americkému GPS.
Navigační systém Galileo bude využívat družice k tomu, aby přesně označil polohu, ve které se nacházíte. Chce tak konkurovat americkému GPS. | Foto: ESA

Praha - Česká republika dnes začal jednat o přistoupení k Evropské kosmické agentuře ESA.  "Přijetí vaší země se nedá čekat dříve než za rok, ale věřím, že ne později," uvedl předseda ESA Jean-Jacques Dordain poté, co se sešel s premiérem Mirkem Topolánkem.

Rozpočet ESA na základní programy činí 500 milionů eur ročně; členský příspěvek České republiky bude s ohledem na její hrubý domácí produkt činit asi jedno procento této částky. Tyto peníze se vrátí do domácího průmyslu, který za ně vyrobí potřebné kosmické vybavení.

Dnes družice, později cesta na Měsíc

ESA vysílá na oběžnou dráhu kolem Země meteorologické a telekomunikační družice a do vzdálenějšího vesmíru průzkumné sondy. V příštím desetiletí plánuje umístit stálou robotickou základnu na Měsíci a o desetiletí později by tam chtěla postavit základnu pro lidskou posádku.

Její rozpočet a aktivity jsou však jen zlomkem oproti rozpočtu a možnostem americké kosmické agentury NASA.

Galileo v Praze zatím nejistý

V současné době se ESA ve spolupráci s Evropskou unií snaží zajistit vybudování satelitního navigačního systému Galileo. Protože jej však, navzdory původním plánům, odmítl financovat soukromý sektor, zvažuje Unie, že bude vysílání družic systému Galileo platit sama. Zatím není jasné, kolik se zaplatí přímo z unijních prostředků a kolik z rozpočtů členských zemí.

"To se musí dohodnout do září nebo do října," uvedl Dordain. "Předpokládám však, že velkou část zaplatí Evropská komise."

Česká republika má zájem, aby ústředí systému Galileo sídlilo v Praze, a to v současné budově České konsolidační agentury, která zanikne koncem roku. Rozhodnutí o tom, kde opravdu sídlo Galilea bude, však zatím nepadlo.

 

Ruská raketa Sojuz vynáší do kosmu evropskou družici Galileo.
Ruská raketa Sojuz vynáší do kosmu evropskou družici Galileo. | Foto: Reuters
O problémech systému Galileo čtěte ZDE.

 

 

Právě se děje

Další zprávy