reklama
 
 

Potvrzeno: Z Prahy se poletí do Pekingu přímo. Už na podzim

Aktualizováno 15. 6. 2015 18:24
Přímá linka by měla začít létat od září. Přesné datum ale zatím čínská strana nechce sdělit.

Praha - Český Aeroholding a největší čínské soukromé aerolinky Hainan Airlines podepsaly dohodu o zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Pekingem. Číňané v Praze podepsali také dohodu o natočení koprodukčního filmu s populárním Krtečkem.

Létat má od konce září, konkrétní datum memorandum ale neobsahuje.

Podle původního plánu měla přímá linka spojovat Prahu s čínskou obchodní metropolí Šanghají. Nakonec se ale čínské úřady rozhodly pro hlavní město Peking a udělily pro ni povolení aerolinkám Hainan.

Podle dřívějších zpráv by měla linka fungovat od 22. září, čínská strana se ale zatím nechce k žádnému datu vázat.

"Naším pracovním termínem je září, ale finální rozhodnutí o tom, kdy a jak se bude létat, to musí udělat čínská strana," řekl generální ředitel Českého Aeroholdingu Václav Řehoř, který memorandum o zřízení přímé letecké linky podepsal na úřadu vlády s místopředsedou představenstva Hainan Airlines Čchen Wen-liem.

Boeing 767 bude létat třikrát týdně

Podle dřívějších vyjádření čínských představitelů by letecký dopravce měl na linku nasadit letoun Boeing 767 s kapacitou zhruba 250 míst.

Létat by měla třikrát týdně. "Zatím ještě není nic detailně dohodnuto. Ta jednání probíhala po celé čtyři měsíce, ale je třeba si uvědomit, že většinou probíhají dva roky," poznamenal k tomu Řehoř.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je přesvědčen, že spuštění přímého leteckého spojení pomůže k dalšímu nárůstu počtu čínských turistů v Česku i ke zvýšení ekonomické spolupráce s nejlidnatější zemí světa.

"Je to právě dopravní spojení a dopravní infrastruktura, včetně přímého leteckého spojení Praha-Peking, které jsou ústředním tématem spolupráce platformy 16+1, tedy spolupráce zemí střední a východní Evropy a Číny," podotkl k tomu Sobotka po jednání s čínskou vicepremiérkou Liou Jen-tung.

Ta připomněla, že do zahraničí se v příštích letech chystá cestovat 500 milionů Číňanů.

Spolupráce Česka a Číny

V Praze se bude v úterý také konat summit ministrů zdravotnictví států střední a východní Evropy a Číny.

V listopadu by se pak podle předsedy vlády měl konat další ročník čínského investičního fóra, které si premiéru odbylo loni.

"Dnes jsem paní vicepremiérce navrhl, aby se v roce 2016 tady v České republice uskutečnilo setkání premiérů ve formátu 16+1," doplnil Sobotka.

U příležitosti návštěvy čínské vicepremiérky Liou Jen-tung Čína a Česko podepsaly dalších osm memorand a dohod o spolupráci.

Na jejich základě má vzniknout celovečerní koprodukční animovaný film Panda a Krteček, v horských lázních Karlova Studánka se bude léčit dalších 40 čínských dětí s dýchacími obtížemi, Česko a Čína si budou uznávat vysokoškolské diplomy, vyměňovat studenty a spolupracovat řadě oblastí zdravotnictví.

autor: ČTK | 15. 6. 2015 17:37

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama