Brno-Vienna highway project hampered. ČR to be blamed

CzechNews, Tomáš Fránek
22. 9. 2008 0:00
Minister Řebíček not authorized to sign the agreement
Ať se vydáte kamkoli, čekají na vás liduprázdné hraniční budovy.
Ať se vydáte kamkoli, čekají na vás liduprázdné hraniční budovy. | Foto: Attila Racek

Brno - A highway project that would link the south Moravian metropolis Brno with Vienna was supposed to be officially ratified by the transport ministries of both countries today.

However, the project will be postponed with no definite date. The spokesman of the Czech Transport Ministry Karel Hanzelka confirmed this to Aktuálně.cz, adding that he does not know any details at the moment. 

The information about the agreement was provided by the Austrian APA news agency.

Read more: Court gives green light to disputed motorway project

No authorization

Moravian and Austrian highway systems were to be connected in Mikulov, a city in south Moravia, 40 km from Brno.

A source familiar with the issue informed Aktuálně.cz that the reason why the agreement was postponed was that the Czech Foreign Ministry did not authorize Transport Minister Řebíček to sign the agreement.

What is lacking is a ratification document approved by the Czech government, the Transport Ministry, the South Moravian Region authorities and Brno municipality.

Read more: In the aftermath of the D1 collapse 

Trans-European network

The future of the controversial project that would cost Czech taxpayers CZK 10 billion (EUR 400 million) and that was supposed to be the first highway ever to connect the Czech Republic and Austria is still unknown.

Environmentalists and local municipality authorities protested against the current planned project that is expected to be completed by 2014, and their appeal is being considered by the Constitutional Court.

Regional authorities expect the highway route to be integrated into the planned Trans-European combined transport network.

Read more: Highway for hire? Sure, make your pick

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy