Brno-Vienna highway project hampered. ČR to be blamed

CzechNews, Tomáš Fránek
22. 9. 2008 0:00
Minister Řebíček not authorized to sign the agreement
Ať se vydáte kamkoli, čekají na vás liduprázdné hraniční budovy.
Ať se vydáte kamkoli, čekají na vás liduprázdné hraniční budovy. | Foto: Attila Racek

Brno - A highway project that would link the south Moravian metropolis Brno with Vienna was supposed to be officially ratified by the transport ministries of both countries today.

However, the project will be postponed with no definite date. The spokesman of the Czech Transport Ministry Karel Hanzelka confirmed this to Aktuálně.cz, adding that he does not know any details at the moment. 

The information about the agreement was provided by the Austrian APA news agency.

Read more: Court gives green light to disputed motorway project

No authorization

Moravian and Austrian highway systems were to be connected in Mikulov, a city in south Moravia, 40 km from Brno.

A source familiar with the issue informed Aktuálně.cz that the reason why the agreement was postponed was that the Czech Foreign Ministry did not authorize Transport Minister Řebíček to sign the agreement.

What is lacking is a ratification document approved by the Czech government, the Transport Ministry, the South Moravian Region authorities and Brno municipality.

Read more: In the aftermath of the D1 collapse 

Trans-European network

The future of the controversial project that would cost Czech taxpayers CZK 10 billion (EUR 400 million) and that was supposed to be the first highway ever to connect the Czech Republic and Austria is still unknown.

Environmentalists and local municipality authorities protested against the current planned project that is expected to be completed by 2014, and their appeal is being considered by the Constitutional Court.

Regional authorities expect the highway route to be integrated into the planned Trans-European combined transport network.

Read more: Highway for hire? Sure, make your pick

 

Právě se děje

před 12 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 40 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 45 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy