Bludné balvany uděleny za horoskopy a omámené mozky

Josef Tuček
18. 3. 2008 0:00
Klub skeptiků Sisyfos rozdal ceny za matení lidí
Logo klubu skeptiků Sisyfos.
Logo klubu skeptiků Sisyfos. | Foto: Sisyfos

Praha - Zakladatel holotropního dýchání, astrologové Baudyšové a také herec Jaroslav Dušek patří mezi nové držitele recesistického ocenění Bludný balvan.

Za matení veřejnosti je udělil český klub skeptiků Sisyfos.

"Měli jsme z čeho vybírat, sešlo se dvaačtyřicet nominací," uvedl šéf komitétu pro udělování anticen, astrofyzik a předseda Učené společnosti České republiky Jiří Grygar.

Holotropní přiotrávení

Bludné balvany se udělovaly už podesáté, a tak klub Sisyfos přidal ještě zvláštní ocenění: Jubilejní diamantové bludné arcibalvany za výkony desetiletí.

Jeden dostal čechoamerický profesor Stanislav Grof. Vynalezl takzvané holotropní dýchání: postup, při němž se díky zrychlenému dýchání překysličí mozek a přiotrávený člověk má vidiny.

Stanislav Grof už v roce 2000 za své dílo dostal bludný balvan, ale od té doby postoupil dál. V nové knize vysvětlil, že ve svých minulých životech byl mimo jiné staroegyptským knězem. A co víc, loni dostal cenu Vize 97, kterou uděluje exprezident Václav Havel s manželkou. Těžko říci, jestli se jejich odborní poradci před rozhodováním holotropně rozdýchali.

Podrobněji čtěte: Havlovi dávají své ocenění autoru holotropního dýchání

Sabotující Bush a Paroubek

Předseda komitétu oceňovatelů Jiří Grygar vytahuje za pomoci ozbrojence v tmavých brýlích diamantové ceny. Zatím mají podobu pytlíku sazí.
Předseda komitétu oceňovatelů Jiří Grygar vytahuje za pomoci ozbrojence v tmavých brýlích diamantové ceny. Zatím mají podobu pytlíku sazí. | Foto: Josef Tuček

Druhý diamantový arcibalvan získali astrologové Antonín Baudyš otec a syn. Starší Baudyš, který v devadesátých letech zastával funkci ministra obrany, se v říjnu 2001 vytasil s předpovědí, že George W. Bush zemře v úřadu v polovině roku 2003.

Americký prezident však jeho předpověď sabotoval.

Stejně jako šéf české sociální demokracie Jiří Paroubek, pro nějž oba Baudyšové ve hvězdách vyčetli velký úspěch v posledních parlamentních volbách. Ano, v těch volbách, které pak vyhrála pravice.

Přesto se neotřesený Baudyš senior nedávno svěřil magazínu Ona Mladé fronty Dnes, že astrologie funguje jako hodinky.

Diamantové ceny přinesl v opancéřovaném kufříku ozbrojenec s černými brýlemi na očích. Zatím mají podobu sazí v pytlíku. Když se však tato forma beztvarého uhlíku za vysoké teploty silně stlačí, vznikne diamant. Šikovní laureáti si s tím doma jistě poradí. Pokud si tedy pro ocenění přijdou a nenechají je v sejfu Sisyfa.

Obavy před farmaceuty

Z dalších oceněných si pro Bludný balvan za rok 2007 statečně přišel místopředseda Svazu pacientů MUDr. Karel Erben, který spolu s poslankyní za KSČM Jiřinou Fialovou prosazuje léčení nádorů a rovnou i srdečních a cévních onemocnění snížením hladiny homocysteinu.

To je aminokyselina, kterou má v těle každý člověk. Ale co hůř, nikdy se seriózně nepotvrdilo, že by snížení jejího množství uzdravilo onkologického pacienta.

Karel Erben dostal pět minut na děkovný proslov, v němž naznačil, že mu farmaceutické firmy mohou usilovat o život, aby nepřišly o své zisky. Bohužel, v tomto případě snížení aminokyselin k obraně nestačí.

Bosé nohy na maratónu

Jiní laureáti, manželé Július a Beáta Patakyovi, za sebe na ceremoniál poslali svého vydavatele Jiřího Kuchaře. Zdůraznil, že pan Pataky pravidelně běhá bos Pražský maratón.

Bosé nohy jsou v tomto případě symbolické, protože manželé Patakyovi jsou léčitelé, kteří údajně uzdravují mačkáním chodidel. K tomu ovšem doporučují také pít moč (!).

Manželé se ovšem spiknutí farmaceutického průmyslu bát nemusí, protože se umějí chránit "duševně-energetickými bariérami".

Pohovor s kamenem nalačno

Se svým bludným balvanem by si mohl dobře rozumět herec Jaroslav Dušek, který o sobě tvrdí, že umí komunikovat s kameny.

To by ani tolik nevadilo, kámen aspoň neodmlouvá. Anticenu však Jaroslav Dušek dostal zejména za svá šamanská vystoupení, v nichž tvrdí, že lidé vlastně nepotřebují jíst (jenom to ještě nedokázal vysvětlit hladovějícím Súdáncům). Anebo že Slunce je zdravé, takže by se člověk měl pořádně opalovat bez ochranného krému, jako to dělá i on. No, když bude nejhůř, jeho kolegové-majitelé bludných balvanů mu nádory kůže jistě spolehlivě vyléčí.

Odkázané auto

Při ceremoniálu předávání cen pořád zlobila harpyje, která se na něj vloudila.
Při ceremoniálu předávání cen pořád zlobila harpyje, která se na něj vloudila. | Foto: Josef Tuček

Bludný balvan si vysloužil rovněž léčitel Tomáš Pfeiffer, který díky dobrovolným darům staví v Praze velkorysé "Biotronické Centrum Sociální Pomoci" a léčí jakousi biotronickou energií.

Skeptikové ve zdůvodnění anticeny citovali příklad mimosmyslového přenosu, o němž se Pfeiffer zmiňoval na přednášce v Plzni loni v květnu. Vyprávěl tragický příběh umírající ženy, které ani on nedokázal pomoci, nicméně jí nechtěně telepaticky vnesl do mysli starost o své dosluhující auto. A tak mu žena odkázala to svoje! Jestli tato smutná historka o něčem vypovídá, určitě to nebudou léčitelské schopnosti.

Evropa to platí

Poslední dva udělené bludné balvany spojuje skutečnost, že jejich nositelé dostali podporu českého školství a peníze z fondů Evropské unie.

Firma Ennea, registrovaná jako obecně prospěšná společnost, pořádá semináře akreditované ministerstvem školství pro vzdělávání pedagogů. Na základě jakéhosi energetického geometrického obrazce vysvětluje účastníkům placených kursů, co že jsou za osobnosti.

Další astrolog, Milan Gelnar, byl zase pozván na vážně míněnou přednášku pro studenty pedagogiky na Univerzitu Palackého v Olomouci. Jeho profesionální selhání vůbec nevadilo: pro čtenáře serveru idnes.cz na základě 48 horoskopů předem prozradil, že Českou Miss bude Eva Vašková. Že ji neznáte? To nic. Ona totiž, navzdory osmačtyřiceti horoskopům, neuspěla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy