Bludné balvany uděleny za horoskopy a omámené mozky

Josef Tuček
18. 3. 2008 0:00
Klub skeptiků Sisyfos rozdal ceny za matení lidí
Logo klubu skeptiků Sisyfos.
Logo klubu skeptiků Sisyfos. | Foto: Sisyfos

Praha - Zakladatel holotropního dýchání, astrologové Baudyšové a také herec Jaroslav Dušek patří mezi nové držitele recesistického ocenění Bludný balvan.

Za matení veřejnosti je udělil český klub skeptiků Sisyfos.

"Měli jsme z čeho vybírat, sešlo se dvaačtyřicet nominací," uvedl šéf komitétu pro udělování anticen, astrofyzik a předseda Učené společnosti České republiky Jiří Grygar.

Holotropní přiotrávení

Bludné balvany se udělovaly už podesáté, a tak klub Sisyfos přidal ještě zvláštní ocenění: Jubilejní diamantové bludné arcibalvany za výkony desetiletí.

Jeden dostal čechoamerický profesor Stanislav Grof. Vynalezl takzvané holotropní dýchání: postup, při němž se díky zrychlenému dýchání překysličí mozek a přiotrávený člověk má vidiny.

Stanislav Grof už v roce 2000 za své dílo dostal bludný balvan, ale od té doby postoupil dál. V nové knize vysvětlil, že ve svých minulých životech byl mimo jiné staroegyptským knězem. A co víc, loni dostal cenu Vize 97, kterou uděluje exprezident Václav Havel s manželkou. Těžko říci, jestli se jejich odborní poradci před rozhodováním holotropně rozdýchali.

Podrobněji čtěte: Havlovi dávají své ocenění autoru holotropního dýchání

Sabotující Bush a Paroubek

Předseda komitétu oceňovatelů Jiří Grygar vytahuje za pomoci ozbrojence v tmavých brýlích diamantové ceny. Zatím mají podobu pytlíku sazí.
Předseda komitétu oceňovatelů Jiří Grygar vytahuje za pomoci ozbrojence v tmavých brýlích diamantové ceny. Zatím mají podobu pytlíku sazí. | Foto: Josef Tuček

Druhý diamantový arcibalvan získali astrologové Antonín Baudyš otec a syn. Starší Baudyš, který v devadesátých letech zastával funkci ministra obrany, se v říjnu 2001 vytasil s předpovědí, že George W. Bush zemře v úřadu v polovině roku 2003.

Americký prezident však jeho předpověď sabotoval.

Stejně jako šéf české sociální demokracie Jiří Paroubek, pro nějž oba Baudyšové ve hvězdách vyčetli velký úspěch v posledních parlamentních volbách. Ano, v těch volbách, které pak vyhrála pravice.

Přesto se neotřesený Baudyš senior nedávno svěřil magazínu Ona Mladé fronty Dnes, že astrologie funguje jako hodinky.

Diamantové ceny přinesl v opancéřovaném kufříku ozbrojenec s černými brýlemi na očích. Zatím mají podobu sazí v pytlíku. Když se však tato forma beztvarého uhlíku za vysoké teploty silně stlačí, vznikne diamant. Šikovní laureáti si s tím doma jistě poradí. Pokud si tedy pro ocenění přijdou a nenechají je v sejfu Sisyfa.

Obavy před farmaceuty

Z dalších oceněných si pro Bludný balvan za rok 2007 statečně přišel místopředseda Svazu pacientů MUDr. Karel Erben, který spolu s poslankyní za KSČM Jiřinou Fialovou prosazuje léčení nádorů a rovnou i srdečních a cévních onemocnění snížením hladiny homocysteinu.

To je aminokyselina, kterou má v těle každý člověk. Ale co hůř, nikdy se seriózně nepotvrdilo, že by snížení jejího množství uzdravilo onkologického pacienta.

Karel Erben dostal pět minut na děkovný proslov, v němž naznačil, že mu farmaceutické firmy mohou usilovat o život, aby nepřišly o své zisky. Bohužel, v tomto případě snížení aminokyselin k obraně nestačí.

Bosé nohy na maratónu

Jiní laureáti, manželé Július a Beáta Patakyovi, za sebe na ceremoniál poslali svého vydavatele Jiřího Kuchaře. Zdůraznil, že pan Pataky pravidelně běhá bos Pražský maratón.

Bosé nohy jsou v tomto případě symbolické, protože manželé Patakyovi jsou léčitelé, kteří údajně uzdravují mačkáním chodidel. K tomu ovšem doporučují také pít moč (!).

Manželé se ovšem spiknutí farmaceutického průmyslu bát nemusí, protože se umějí chránit "duševně-energetickými bariérami".

Pohovor s kamenem nalačno

Se svým bludným balvanem by si mohl dobře rozumět herec Jaroslav Dušek, který o sobě tvrdí, že umí komunikovat s kameny.

To by ani tolik nevadilo, kámen aspoň neodmlouvá. Anticenu však Jaroslav Dušek dostal zejména za svá šamanská vystoupení, v nichž tvrdí, že lidé vlastně nepotřebují jíst (jenom to ještě nedokázal vysvětlit hladovějícím Súdáncům). Anebo že Slunce je zdravé, takže by se člověk měl pořádně opalovat bez ochranného krému, jako to dělá i on. No, když bude nejhůř, jeho kolegové-majitelé bludných balvanů mu nádory kůže jistě spolehlivě vyléčí.

Odkázané auto

Při ceremoniálu předávání cen pořád zlobila harpyje, která se na něj vloudila.
Při ceremoniálu předávání cen pořád zlobila harpyje, která se na něj vloudila. | Foto: Josef Tuček

Bludný balvan si vysloužil rovněž léčitel Tomáš Pfeiffer, který díky dobrovolným darům staví v Praze velkorysé "Biotronické Centrum Sociální Pomoci" a léčí jakousi biotronickou energií.

Skeptikové ve zdůvodnění anticeny citovali příklad mimosmyslového přenosu, o němž se Pfeiffer zmiňoval na přednášce v Plzni loni v květnu. Vyprávěl tragický příběh umírající ženy, které ani on nedokázal pomoci, nicméně jí nechtěně telepaticky vnesl do mysli starost o své dosluhující auto. A tak mu žena odkázala to svoje! Jestli tato smutná historka o něčem vypovídá, určitě to nebudou léčitelské schopnosti.

Evropa to platí

Poslední dva udělené bludné balvany spojuje skutečnost, že jejich nositelé dostali podporu českého školství a peníze z fondů Evropské unie.

Firma Ennea, registrovaná jako obecně prospěšná společnost, pořádá semináře akreditované ministerstvem školství pro vzdělávání pedagogů. Na základě jakéhosi energetického geometrického obrazce vysvětluje účastníkům placených kursů, co že jsou za osobnosti.

Další astrolog, Milan Gelnar, byl zase pozván na vážně míněnou přednášku pro studenty pedagogiky na Univerzitu Palackého v Olomouci. Jeho profesionální selhání vůbec nevadilo: pro čtenáře serveru idnes.cz na základě 48 horoskopů předem prozradil, že Českou Miss bude Eva Vašková. Že ji neznáte? To nic. Ona totiž, navzdory osmačtyřiceti horoskopům, neuspěla.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 7 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 9 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy