Bludné balvany uděleny za horoskopy a omámené mozky

Josef Tuček
18. 3. 2008 0:00
Klub skeptiků Sisyfos rozdal ceny za matení lidí
Logo klubu skeptiků Sisyfos.
Logo klubu skeptiků Sisyfos. | Foto: Sisyfos

Praha - Zakladatel holotropního dýchání, astrologové Baudyšové a také herec Jaroslav Dušek patří mezi nové držitele recesistického ocenění Bludný balvan.

Za matení veřejnosti je udělil český klub skeptiků Sisyfos.

"Měli jsme z čeho vybírat, sešlo se dvaačtyřicet nominací," uvedl šéf komitétu pro udělování anticen, astrofyzik a předseda Učené společnosti České republiky Jiří Grygar.

Holotropní přiotrávení

Bludné balvany se udělovaly už podesáté, a tak klub Sisyfos přidal ještě zvláštní ocenění: Jubilejní diamantové bludné arcibalvany za výkony desetiletí.

Jeden dostal čechoamerický profesor Stanislav Grof. Vynalezl takzvané holotropní dýchání: postup, při němž se díky zrychlenému dýchání překysličí mozek a přiotrávený člověk má vidiny.

Stanislav Grof už v roce 2000 za své dílo dostal bludný balvan, ale od té doby postoupil dál. V nové knize vysvětlil, že ve svých minulých životech byl mimo jiné staroegyptským knězem. A co víc, loni dostal cenu Vize 97, kterou uděluje exprezident Václav Havel s manželkou. Těžko říci, jestli se jejich odborní poradci před rozhodováním holotropně rozdýchali.

Podrobněji čtěte: Havlovi dávají své ocenění autoru holotropního dýchání

Sabotující Bush a Paroubek

Předseda komitétu oceňovatelů Jiří Grygar vytahuje za pomoci ozbrojence v tmavých brýlích diamantové ceny. Zatím mají podobu pytlíku sazí.
Předseda komitétu oceňovatelů Jiří Grygar vytahuje za pomoci ozbrojence v tmavých brýlích diamantové ceny. Zatím mají podobu pytlíku sazí. | Foto: Josef Tuček

Druhý diamantový arcibalvan získali astrologové Antonín Baudyš otec a syn. Starší Baudyš, který v devadesátých letech zastával funkci ministra obrany, se v říjnu 2001 vytasil s předpovědí, že George W. Bush zemře v úřadu v polovině roku 2003.

Americký prezident však jeho předpověď sabotoval.

Stejně jako šéf české sociální demokracie Jiří Paroubek, pro nějž oba Baudyšové ve hvězdách vyčetli velký úspěch v posledních parlamentních volbách. Ano, v těch volbách, které pak vyhrála pravice.

Přesto se neotřesený Baudyš senior nedávno svěřil magazínu Ona Mladé fronty Dnes, že astrologie funguje jako hodinky.

Diamantové ceny přinesl v opancéřovaném kufříku ozbrojenec s černými brýlemi na očích. Zatím mají podobu sazí v pytlíku. Když se však tato forma beztvarého uhlíku za vysoké teploty silně stlačí, vznikne diamant. Šikovní laureáti si s tím doma jistě poradí. Pokud si tedy pro ocenění přijdou a nenechají je v sejfu Sisyfa.

Obavy před farmaceuty

Z dalších oceněných si pro Bludný balvan za rok 2007 statečně přišel místopředseda Svazu pacientů MUDr. Karel Erben, který spolu s poslankyní za KSČM Jiřinou Fialovou prosazuje léčení nádorů a rovnou i srdečních a cévních onemocnění snížením hladiny homocysteinu.

Čtěte také:

Bludný balvan
Foto: Josef Tuček

To je aminokyselina, kterou má v těle každý člověk. Ale co hůř, nikdy se seriózně nepotvrdilo, že by snížení jejího množství uzdravilo onkologického pacienta.

Karel Erben dostal pět minut na děkovný proslov, v němž naznačil, že mu farmaceutické firmy mohou usilovat o život, aby nepřišly o své zisky. Bohužel, v tomto případě snížení aminokyselin k obraně nestačí.

Bosé nohy na maratónu

Jiní laureáti, manželé Július a Beáta Patakyovi, za sebe na ceremoniál poslali svého vydavatele Jiřího Kuchaře. Zdůraznil, že pan Pataky pravidelně běhá bos Pražský maratón.

Bosé nohy jsou v tomto případě symbolické, protože manželé Patakyovi jsou léčitelé, kteří údajně uzdravují mačkáním chodidel. K tomu ovšem doporučují také pít moč (!).

Manželé se ovšem spiknutí farmaceutického průmyslu bát nemusí, protože se umějí chránit "duševně-energetickými bariérami".

Pohovor s kamenem nalačno

Se svým bludným balvanem by si mohl dobře rozumět herec Jaroslav Dušek, který o sobě tvrdí, že umí komunikovat s kameny.

To by ani tolik nevadilo, kámen aspoň neodmlouvá. Anticenu však Jaroslav Dušek dostal zejména za svá šamanská vystoupení, v nichž tvrdí, že lidé vlastně nepotřebují jíst (jenom to ještě nedokázal vysvětlit hladovějícím Súdáncům). Anebo že Slunce je zdravé, takže by se člověk měl pořádně opalovat bez ochranného krému, jako to dělá i on. No, když bude nejhůř, jeho kolegové-majitelé bludných balvanů mu nádory kůže jistě spolehlivě vyléčí.

Odkázané auto

Při ceremoniálu předávání cen pořád zlobila harpyje, která se na něj vloudila.
Při ceremoniálu předávání cen pořád zlobila harpyje, která se na něj vloudila. | Foto: Josef Tuček

Bludný balvan si vysloužil rovněž léčitel Tomáš Pfeiffer, který díky dobrovolným darům staví v Praze velkorysé "Biotronické Centrum Sociální Pomoci" a léčí jakousi biotronickou energií.

Skeptikové ve zdůvodnění anticeny citovali příklad mimosmyslového přenosu, o němž se Pfeiffer zmiňoval na přednášce v Plzni loni v květnu. Vyprávěl tragický příběh umírající ženy, které ani on nedokázal pomoci, nicméně jí nechtěně telepaticky vnesl do mysli starost o své dosluhující auto. A tak mu žena odkázala to svoje! Jestli tato smutná historka o něčem vypovídá, určitě to nebudou léčitelské schopnosti.

Evropa to platí

Poslední dva udělené bludné balvany spojuje skutečnost, že jejich nositelé dostali podporu českého školství a peníze z fondů Evropské unie.

Firma Ennea, registrovaná jako obecně prospěšná společnost, pořádá semináře akreditované ministerstvem školství pro vzdělávání pedagogů. Na základě jakéhosi energetického geometrického obrazce vysvětluje účastníkům placených kursů, co že jsou za osobnosti.

Další astrolog, Milan Gelnar, byl zase pozván na vážně míněnou přednášku pro studenty pedagogiky na Univerzitu Palackého v Olomouci. Jeho profesionální selhání vůbec nevadilo: pro čtenáře serveru idnes.cz na základě 48 horoskopů předem prozradil, že Českou Miss bude Eva Vašková. Že ji neznáte? To nic. Ona totiž, navzdory osmačtyřiceti horoskopům, neuspěla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Prezident Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici, jde o plánovanou hospitalizaci

Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke sdělila, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci.

"Mohu pouze konstatovat panu prezidentovi končí tento týden dovolená a v týdnu příštím už jsou naplánovány mnohé aktivity - setkání s velvyslanci, setkání s panem premiérem nebo Země živitelka," uvedl Ovčáček.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Inflace v eurozóně v červenci vystoupila na rekordních 8,9 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 8,9 procenta z červnové hodnoty 8,6 procenta. Inflace tak vystoupila na další rekord. V konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlé údaje z konce července. Za vysokou inflací stojí zejména prudký růst cen energií. V celé Evropské unii inflace v červenci zrychlila na 9,8 procenta z červnových 9,6 procenta, uvádí evropský statistický úřad. Tento údaj Eurostat v rychlém odhadu neuváděl.

Inflace v eurozóně se nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ke konci července ECB v reakci na prudký růst inflace poprvé od roku 2011 zvýšila základní úrokové sazby, a to výrazněji, než původně avizovala. Její základní úrok se dostal na 0,50 procenta z rekordního minima nula procent, na kterém se držel od roku 2016.

Ceny energií v eurozóně se podle konečné zprávy Eurostatu v červenci meziročně zvýšily o 39,6 procenta. Jejich růst nicméně zpomalil z červnových 42 procent. Zrychlil naopak růst cen potravin, a to na 9,4 procenta z 8,9 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy