Havlovi dávají své ocenění autoru holotropního dýchání

mp, jet
5. 10. 2007 15:55
Český rodák Stanislav Grof nositelem ceny Vize 97

Praha - Už tradiční Cena Vize 97 přebírá letos český rodák působící v USA profesor Stanislav Grof, který je znám zejména tím, že spolu se svou ženou Christinou založil metodu holotropního dýchání.

Udělují mu ji manželé Havlovi, kteří nadaci Vize 97 před deseti lety založili. Cena sestává z diplomu a pamětní ozdoby v podobě berly sv. Vojtěcha. "Dostává ji člověk, který svým dílem významně rozšířil lidský obzor," říká exprezident Václav Havel.

Cena se, rovněž už tradičně, uděluje laureátovi 5. října. Grof ji do Prahy přijel osobně převzít.

Od LSD k rychlému dýchání

Stanislav Grof se narodil v roce 1931 v Praze, vystudoval medicínu a soustředil se na psychiatrii. Ještě v Československu začal zkoumat vliv psychedelických drog, například LSD, na lidské vědomí. Spoluzakládal tehdejší Výzkumný ústav psychiatrický.

V roce 1967 přesídlil do USA a pokračoval v práci nejdříve na Univerzitě Johnse Hopkinse a pak v dalších istitutech.

Když v USA zesílil tlak proti drogám, a to i jako součásti výzkumu, vymyslel s manželkou Christinou jinou metodu, která lidem umožňuje dostat se změněného stavu vědomí: holotropní dýchání.

Překonání traumat z porodu

Jeho podstatou je rychlé a hluboké dýchání, při němž člověk leží, obvykle se zavázanýma očima, poslouchá působivou hudbu a "věnuje pozornost procesům probíhajícím v jeho nitru". Takto se může dostat do stavu transu.

Zastánci psychoterapie pomocí holotropního dýchání uvádějí, že pacient může znovu procítit traumatické události svého života, které ovlivňují jeho duševní stav.

Václav Havel vnímá širší dimenze myšlení.
Václav Havel vnímá širší dimenze myšlení. | Foto: Ondřej Besperát

Stanislav Grof říká, že takovýmto traumatickým zážitkem bývá už porod, který po sobě zanechává v lidské psychice silné pozůstatky. Díky holotropnímu dýchání pod dozorem speciálně školených osob však člověk může prožitá traumata, včetně toho pocházejícího ještě z doby svého příchodu na svět, úspěšně překonat.

Profesor Stanislav Grof dnes působí v Kalifornském ústavu integrálních studií. Tato soukromá vysoká škola o sobě uvádí, že spojuje spirituální a praktické dimenze intelektuálního života.

Překysličený mozek?

Většina psychologů a psychiatrů má k metodě holotropního dýchání zdrženlivý přístup.

Kritikové soudí, že když člověk bez pohybu, a tedy bez potřeby zásobovat tkáně větším množstvím kyslíku, rychle a hluboce dýchá, překysličí si mozek. Následují halucinace obdobné těm po psychedelických drogách, v nichž je obtížné hledat jednoznačnou souvislost s dřívějšími reálnými prožitky.

Na to Stanislav Grof připomíná, že současná psychiatrie se mimořádným stavům vědomí příliš nevěnuje. Podle něj však umožňují pohled do hloubky lidské psychiky, a to ať už jsou vyvolány holotropním dýcháním, drogou nebo je prožívali křesťanští mystikové, jogíni, buddhisté či šamani různých kmenů.

Stanislav Grof má řadu žáků, kteří jeho metodu praktikují. Zdůrazňují, že postup je třeba vykonávat pod kontrolou a nedoporučují jej epileptikům, lidem s potížemi srdce anebo těhotným ženám.

Anglický název holotropního dýchání (Holotropic Breathwork) je registrovanou ochrannou známkou.

Ve vybrané společnosti

Profesor Grof bude devátým laureátem ceny, kterou Václav Havel společně s manželkou Dagmar udělují od roku 1999 významným osobnostem pocházejícím z různých oborů lidské činnosti.

Holotropní dýchání se liší od klasických léčebných postupů.
Holotropní dýchání se liší od klasických léčebných postupů. | Foto: Aktuálně.cz

Český psycholog a psychiatr se tak dostane do vybrané společnosti italského spisovatele a esejisty Umberta Eca, sociologa Zygmunta Baumana či ekonoma a někdejšího člena administrativy prezidenta USA Billa Clintona Roberta B. Reicha.

Nakladatelství Argo při této příležitosti znovu vydává Grofovu knihu Psychologie budoucnosti, na příští rok pak připravuje k titul Lidské vědomí a tajemství smrti.

Charita i podpora lékařských projektů

Nadace, slavící letos desáté jubileum, se zabývá jak tradiční charitativní činností, tak podporou různých vědeckých projektů. Vize 97 sama o sobě říká, že hledá, "co je spíš dalekozraké než krátkozraké, co má rys průkopnictví či vizionářství".

Mezi její aktivity spadá například péče o seniory ve vybraných domovech důchodců nebo program na podporu prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Nejnověji nadace spustila v rekonstruovaných prostorách odsvěceného kostela sv. Anny v Praze projekt Pražská křižovatka, jež se má stát místem intelektuálních debat, koncertů, výstav a dalších činností oslavujících různorodost lidského myšlení.

Právě v prostorách nově opraveného kostela přebírá v pátek 5. října Stanislav Grof při slavnostním ceremoniálu výroční cenu nadace.

 

Právě se děje

Další zprávy