Mimořádná zpráva

Bludné balvany pro Baudyše a ČTK

Michal Pavec
28. 4. 2006 0:00
Praha - Vědecké anticeny Bludný balvan za propagaci nevědeckého myšlení letos získal astrolog Antonín Baudyš mladší a Česká tisková kancelář.
Foto: Ondřej Besperát

Baudyš získal zlatý Bludný balvan v kategorii jednotlivců za "důstojnou propagaci a výklad astrologie a minulých životů".

"Například pro rok 2005 náš laureát prorokoval, že Stanislava Grosse nečeká politický zánik, jen pouhý sestup o jednu příčku," vysvětlil své rozhodnutí "komitét" Sisyfa.

Infobox

BLUDNÉ BALVANY 2005

Kategorie jednotlivců

  • zlatý Bludný balvan: Antonín Baudyš mladší za důstojnou propagaci a výklad astrologie a minulých životů
  • stříbrný Bludný balvan: Jaromír Kozák za alternativní přínos zejména egyptologii, spiritismu a kvantové mechanice
  • bronzový Bludný balvan: Eva Ostrčilová za astrální ochranku lidí i automobilů a za konfigurovatelné amulety

Kategorie družstev

  • zlatý Bludný balvan: Česká tisková kancelář (ČTK) za podporu propagace okultních nauk
  • stříbrný Bludný balvan: nakladatelství Alman za vydávání a šíření esoterické literatury
  • bronzový Bludný balvan: Tachyon Czech za propagaci a prodej tachyonizovaných výrobků

NA WEBU

Internetové stránky Českého klubu skeptiků Sisyfos - najdete ZDE.

V kategorii družstev si Bludný balvan, který má zkratku Bl. b., vysloužila ČTK "za podporu propagace okultních nauk".

Skeptickému klubu se nelíbily hlavně články, které agentura věnovala numerologickým a kartářským předpovědím. Jeden z nich třeba odkazoval na kartářský zdroj, který předpokládal, že letos budou v Moravskoslezském kraji uzavřeny důležité smlouvy.

Balvany padají i na média

Za co si lze cenu odnést? V minulosti se prosadila například experimentální telepatie jogurtu nebo přetavení šamanských technik hyperventilace do holotropního dýchání. Stále častěji se však mezi laureáty objevují média, která se podle klubu dopouští propagace nevědeckých a pochybných metod.

"Stává se to i těm médiím, která nazýváme jako veřejnoprávní, nebo celostátním deníkům, které si alespoň tak trošku kladou nějaké intelektuální cíle. To je svým způsobem strašlivé," posteskl si před dvěma lety Jiří Grygar v rozhoru pro BBC.

Ocenění Bludným balvanem už v minulosti kromě některých astrologických a okultních magazínů neunikly například ani Česká televize, Nova a Prima nebo Český rozhlas či Mladá fronta Dnes.

Ceny za "rozvoj blátivého způsobu myšlení"

Český klub skeptiků Sisyfos vyhlašuje cenu Bludný balvan už od roku 1998. A to pro "zvýraznění přínosu jednotlivců i různých spolků k matení české veřejnosti a rozvoji blátivého způsobu myšlení," jak se praví na webových stránkách klubu.

Jiří Grygar
Jiří Grygar | Foto: Aktuálně.cz

Bludný balvan lze získat v hodnotě zlaté, stříbrné a bronzové. O tom, kdo a jakou cenu získá, rozhoduje komise v čele se známým vědním popularizátorem Jiřím Grygarem.

Společnost Sisyfos funguje od roku 1995 a jejím hlavním cílem je poukazovat na různé pavědecké metody či nevěrohodné teorie, které mohou negativně ovlivňovat veřejnost. Sdružení pořádá například cyklus přednášek Věda kontra iracionalita a vydává věstník Sisyfos.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 56 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy