Armáda prodává psy. Zn.: Od 10 korun

Pavel Baroch
16. 3. 2006 15:35
Grabštejn - Armádu opustili vojáci základní služby i tisíce důstojníků. Teď vojáci prodávají i své služební psy.

Cézar, Bart či Rex? Stačí si vybrat na internetu nebo přímo ve veterinární základně Grabštejn v severních Čechách, pak zaplatit a zájemce si může vojenského psa odvést.

Jen dnes armáda podepsala smlouvu na prodej třinácti psů ve věku sedm až dvanáct let. Cena byla příznivá, od třiceti korun do dvou a půl tisíce. Záleží především na stáří psa.

"Psů máme více, než potřebujeme," vysvětluje Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva obrany. Psi se využívají především ke střežení vojenských objektů. Mnoho budov však armáda prodala nebo je nechává střežit technikou či civilními agenturami.

Armádní psovod
Armádní psovod | Foto: Armáda ČR

Před lety "sloužilo" v armádě až 1500 psů, teď se jejich počet snížil na pět set. Jen letos se chce armáda zbavit padesáti psů. Novinkou je, že si každý zájemce může vybírat na internetu.

"U každého zvířete je k dispozici informace o průběhu jeho služby, věku, zdravotním a fyzickém stavu," říká Jan Pejšek z ministerstva obrany. "Nový majitel získá také děkovný list za péči o vysloužilé psy s fotografií zvířete a po dohodě i bezplatnou veterinární prohlídku po dobu života odkoupeného psa."

Pejšek uvedl, že armáda si prověřuje, komu psy prodává. "Jsou to slušní lidé, kteří mají dlouhodobý dobrý vztah ke zvířatům," říká Pejšek.

Nabízeneného psa, o něhož nebude mít nikdo zájem, armáda nehodlá utratit. Nechá ho dožít ve svých zařízeních.

 

Právě se děje

Další zprávy