Amnesty Int'l: Roma Discrimination in ČR persists

Aktuálně.cz national news reporters
29. 5. 2008 15:30
Human rights watchdog presents criticism in report
Amnesty International sees the situation of Roma people in the Czech Republic as the country's major problem
Amnesty International sees the situation of Roma people in the Czech Republic as the country's major problem | Foto: Ludvík Hradilek

New York - Czech Romani population continues to be subjected to discrimination and intolerance. This is clear from the annual report of the US-based non-governmental organization Amnesty International (AI).

According to AI, the Roma minority still finds itself in an unequal position compared to the rest of society. That is most evident through the poor level of access Romani people have to housing, education and employment.

Police harassment and Čunek's remarks

AI finds that Czech Roma are harassed, threatened with violence and forced to confess to minor offences during police interrogations. 

In the chapter of its annual report that discusses the situation in the Czech Republic, AI also recalls the infamous anti-Roma remarks made by Deputy Prime Minister Jiří Čunek.

It cites a report produced by Czech ombudsman Otakar Motejl that claims the eviction of Vsetín's Roma residents, which was carried out when Čunek served as mayor of this Moravian town, was a mistake.

AI's annual report, which analyzes the human rights situation in 150 countries worldwide, criticizes the Czech Republic for not having approved an anti-discrimination law that would improve the situation of minorities.

An anti-discrimination law has been proposed, but was vetoed in May by President Václav Klaus.

Opinion polls, special schools, forced sterilization

AI also mentions public opinion polls that showed that 9 out of 10 Czechs would not want to have a Roma person as a neighbor. It makes references to the European Court of Human Rights' ruling on discriminatory practices in the Czech education system that often place Roma children in special schools, which debilitates them from advancing academically and professionally.

The organization did not forget to mention the problem of forced sterilization of Roma women that was allegedly taking place in the Czech Republic at least until 2004. 

CIA flights and International Criminal Court

AI criticized the unwillingness of the Czech Republic to answer its queries about the CIA secret flights scandal. Czech airports are believed to have been used for secret transfers of US detainees.

In addition, AI's reminds that the Czech Republic is the last EU member state that has not ratified a treaty on the International Criminal Court.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy