Aktuálně.cz má novinářskou cenu za zprávy o politice

Domácí Domácí
10. 6. 2010 16:15
Kateřina Eliášová získala prestižní cenu - Novinářskou křepelku
Katka Eliášová s cennou cenou.
Katka Eliášová s cennou cenou. | Foto: Jan Langer

Havlíčkův Brod/Praha - Do redakce Aktuálně.cz, konkrétně do rukou politické zpravodajky našeho online deníku Kateřiny Eliášové, putuje prestižní novinářská cena.

Za způsob, jakým Katka Eliášová popisuje zakoutí české politické scény, byla odbornou porotou Nadace Český literární fond vybrána mezi nostitele prestižní novinářské ceny K. H. Borovského za rok 2009.

Eliášová, která se dlouhodobě věnuje parlamentní a pražské politice a v minulém roce přinesla například řadu exkluzivních zjištění o tzv. aféře Opencard, dostala cenu pro žurnalisty do 33 let. Vedle ní byl oceněn reportér Mf Dnes Jaroslav Kmenta (hlavní cena K.H.B.) a v kategorii pro mladé novináře rovněž sportovní redaktor Českého rozhlasu Tomáš Kohout.

"Eliášová byla oceněna za podnětné, spolehlivé, rychlé a setrvale kvalitní politické zpravodajství," uvedla Helena Hájková z pořádající Nadace Český literární fond.

"Aktuálně.cz se jakožto čistě online deník nemůže opřít o žádnou známou značku tištěných novin nebo televizní stanice. Od počátku stavíme na původních novinářských informacích, určených pro web. Ocenění pro Kateřinu vnímáme v redakci jako další doklad toho, že internetová žurnalistika je svým vlivem už dlouho srovnatelná se světem tradičních médií. A bude dál sílit," řekl šéfredaktor Aktuálně.cz Jakub Unger.

Kateřina Eliášová je v historii "Havlíčka" už třetím nositelem této novinářské ceny v současném redakčním týmu Aktuálně.cz.

Hlavní cenu K.H.B. dostala před pěti lety investigativní reportérka Sabina Slonková. V roce 2007 si Křepelku za celé Aktuálně.cz a jeho "přínos ke kultivaci internetového novinářského prostředí" vyzvedl Jakub Unger.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Rada: Konsolidace veřejných financí si patrně vyžádá růst daní

Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou ve čtvrtek Národní rozpočtová rada zveřejnila. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že na dluhovou brzdu narazí veřejné finance až o rok později.

Dluhová brzda stanoví hranici, při jejímž překročení musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Stanovena je na úrovni 55 procent hrubého domácího produktu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v únoru poslancům řekla, že veřejný dluh by měl ke konci letošního roku stoupnout na 45 procent HDP.

"Je zřejmé, že rozsah konsolidačního úsilí v letech 2022 až 2024 bude muset být vyšší než 0,5 procenta hrubého domácího produktu ročně. Zároveň je patrné, že tato konsolidace si vyžádá významné navýšení daňové zátěže, neboť dlouhodobější výpadek příjmů v rozsahu daňového balíčku není možné zcela pokrýt redukcí výdajů, pokud by tedy nemělo dojít k výrazné redukci výdajů v největších výdajových blocích, kterými jsou sociální zabezpečení, zdravotnictví a školství, což rada nepředpokládá," uvedla NRR.

Zdroj: ČTK
Další zprávy