Aktuálně.cz má novinářskou cenu za zprávy o politice

Domácí Domácí
10. 6. 2010 16:15
Kateřina Eliášová získala prestižní cenu - Novinářskou křepelku
Katka Eliášová s cennou cenou.
Katka Eliášová s cennou cenou. | Foto: Jan Langer

Havlíčkův Brod/Praha - Do redakce Aktuálně.cz, konkrétně do rukou politické zpravodajky našeho online deníku Kateřiny Eliášové, putuje prestižní novinářská cena.

Za způsob, jakým Katka Eliášová popisuje zakoutí české politické scény, byla odbornou porotou Nadace Český literární fond vybrána mezi nostitele prestižní novinářské ceny K. H. Borovského za rok 2009.

Eliášová, která se dlouhodobě věnuje parlamentní a pražské politice a v minulém roce přinesla například řadu exkluzivních zjištění o tzv. aféře Opencard, dostala cenu pro žurnalisty do 33 let. Vedle ní byl oceněn reportér Mf Dnes Jaroslav Kmenta (hlavní cena K.H.B.) a v kategorii pro mladé novináře rovněž sportovní redaktor Českého rozhlasu Tomáš Kohout.

"Eliášová byla oceněna za podnětné, spolehlivé, rychlé a setrvale kvalitní politické zpravodajství," uvedla Helena Hájková z pořádající Nadace Český literární fond.

"Aktuálně.cz se jakožto čistě online deník nemůže opřít o žádnou známou značku tištěných novin nebo televizní stanice. Od počátku stavíme na původních novinářských informacích, určených pro web. Ocenění pro Kateřinu vnímáme v redakci jako další doklad toho, že internetová žurnalistika je svým vlivem už dlouho srovnatelná se světem tradičních médií. A bude dál sílit," řekl šéfredaktor Aktuálně.cz Jakub Unger.

Kateřina Eliášová je v historii "Havlíčka" už třetím nositelem této novinářské ceny v současném redakčním týmu Aktuálně.cz.

Hlavní cenu K.H.B. dostala před pěti lety investigativní reportérka Sabina Slonková. V roce 2007 si Křepelku za celé Aktuálně.cz a jeho "přínos ke kultivaci internetového novinářského prostředí" vyzvedl Jakub Unger.

 

Právě se děje

před 22 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 42 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 48 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy