Aero se bude podílet na výrobě Gripenů

Hana Vorlíčková
9. 10. 2008 11:24
Firma podepsala smlouvu na dodávku dílů
Hotová stíhačka ještě musí podstoupit velké množství testů a prověrek.
Hotová stíhačka ještě musí podstoupit velké množství testů a prověrek. | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Praha - Společnosti Saab a Aero Vodochody podepsaly smlouvu na výrobu závěsníků kompatibilních se systémy NATO pro stíhací letouny Gripen. Převod výroby do Aera začne letos na podzim. Zástupci Aera o uzavřeném kontraktu informovali v tiskové zprávě.

„Výše kontraktu převýší šest miliónů eur," uvedla pro Aktuálně.cz Zuzana Kučerová, mluvčí Aera.

Saab/Gripen nedávno také s Aerem uzavřela smlouvu o spolupráci v rámci systému boje a výcviku letounu L-159. Součástí smlouvy bylo rovněž zjistit možnosti dalšího rozšíření spolupráce mezi společnostmi Saab a Aero.
 
AERO Vodochody je v současné době největším výrobcem letecké techniky v Česku. Podílí se například na výrobě vrtulníků Sikorsky, dále spolupracuje s firmou Alenia Aeronautica, Latecoere, nebo Spirit Aerosystems a EADS. Podílí se tak mimo jiné na výrobě komponentů pro letadla typu Boeing i Airbus.

Letouny Gripen jsou v současné době zavedeny ve vzdušných silách Švédska, České republiky, Maďarska a Jihoafrické republiky. Nedávno si je objednalo i Thajské královské letectvo.

Penta Investments zprivatizovala společnost Aero Vodochody na začátku uplynulého roku za tři miliardy korun. V létě 2007 pak oznámila, že chce na severu Prahy vybudovat mezinárodní letiště. Využít chce k tomu právě přistávací a vzletovou dráhu, která je v areálu firmy Aero.

Vlastníkem společnosti Aero Vodochody je česko-slovenská  finanční skupina Penta Investments.

další info:

Letiště Vodochody slaví úspěch: Přistává více letadel 

Aero Vodochody je po letech opět v černých číslech

 

Právě se děje

před 3 minutami

Chci se nejdřív sejít s Babišem, řekl Zaorálek o tom, zda převezme ministerstvo zahraničí

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který by se podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) měl stát ministrem zahraničí, řekl, že se chce nejdříve sejít s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Vadí mu, že resort podle jeho názoru nemá dostatečné kompetence a Česko postrádá jednotnou zahraniční politiku. 

"Protože jsem nespokojen s tím, jak dnes funguje ministerstvo zahraničí, tak jsem ochoten se pobavit se premiérem, jak to změnit. Zda je možné, aby existovala jednotná česká zahraniční politika. Nevím ale, jak v tom pořídím," řekl Zaorálek.

Zdroj: Domácí
před 3 minutami

Moskva varovala Spojené státy, ať se drží stranou od Krymu

Rusko v úterý varovalo Spojené státy, ať se drží stranou od černomořského pobřeží Ruska a Krymu. Riziko incidentu je velmi vysoké, uvedl náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov podle agentury Reuters. Vyslání dvou amerických vojenských lodí do Černého moře, kam mají připlout tento týden, označil na pozadí stoupajícího napětí na východě Ukrajiny za "provokaci".

Rjabkov současně ujistil, že Moskva hodlá nadále bránit ruskojazyčné obyvatele části východoukrajinského Donbasu, ovládané proruskými separatisty od jara 2014. Rusko tak chce postupovat navzdory americkému varování, že zaplatí "vysokou cenu" za počínání na východě Ukrajiny. "Prostě bráníme své zájmy, zájmy našich občanů, ruskojazyčného obyvatelstva. Nadále je budeme bránit," prohlásil náměstek podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy