Zůstávají u vyčerpaných rodičů nebo končí na psychiatrii. Domovů pro autisty je v Česku málo

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
2. 5. 2017 17:01
V Domově Nautis v Libčicích nad Vltavou žije osm autistů s problémovým chováním. Na jejich místo čeká v pořadníku osm desítek nemocných, kteří se ale v dohledné době nedočkají. „Nepředpokládáme, že by se uvolnilo místo, protože klienti nemají kam jinam jít,“ vysvětluje ředitelka domova Kateřina Šulcová ve snímku Děti úplňku.
Ukázka z dokumentu Děti úplňku. | Video: Česká televize

Praha - Natočení dokumentu režisérky Veroniky Stehlíkové, který v úterý večer uvede Česká televize, inicioval novinář z týdeníku Respekt Petr Třešňák a jeho žena Petra. Na základě zkušeností s jedenáctiletou dcerou Dorotkou sami dobře vědí, jak náročná je péče o autistické dítě. Dorotka nemluví, nespolupracuje a mívá stavy, při nichž si ubližuje.

Několikrát už byla situace pro její rodinu natolik nezvladatelná, že Dorotka musela být hospitalizovaná v dětské psychiatrické léčebně. Teprve tehdy si Třešňákovi plně uvědomili, že míst, kde by jim a jejich dceři pomohli, je velmi málo.

"Nechceme se svých dětí zbavit. Chceme pomoc, abychom je mohli mít doma, a až to nepůjde, tak potřebujeme vědět, že je můžeme dát někam, kde to pro ně bude dobré," vysvětluje i za další rodiče v podobné situaci Petr Třešňák.

Domovů, jako je ten v Libčicích, je ale v Česku jen hrstka. Většina zařízení sociální služby klienty s problémovým chováním nepřijímá. Jejich budoucnost je tak velmi nejistá. "Buď se vmáčknou do nějaké služby, která tu je, nebo zůstanou 'viset' v rodině. Úplně nejhorší možnost je oddělení na psychiatrii," popisuje Třešňák.

Film Děti úplňku ukazuje také příběhy vyčerpaných a společensky izolovaných rodičů již dospělých autistů. Podle odhadu terapeuta Hynka Jůna z Nautisu žije v Česku asi 4500 lidí, jejichž psychickou poruchu doprovází takzvané problémové chování.

U autistů má problémové chování mnoho podob. Sebepoškozování jako v případě Dorotky je jen jednou z nich. "Některé děti třeba nechtějí jíst skoro nic kromě těstovin s cukrem. Ničí věci, jsou agresivní," vyjmenovává Třešňák.

Společné mají všechny podoby to, že vyžadují neustálý dohled pečovatele, ať už rodiče, nebo odborníka. "Když necháme Dorotku samotnou v kuchyni, tak vezme třeba med a vylije ho na sebe, jak se ho snaží sníst. Nebo už třeba vylezla na střechu," dodává Petr Třešňák.

Dokumentární film je nejviditelnějším článkem iniciativy za zlepšení podmínek autistů a jejich rodin. Petr Třešňák dal dohromady skupinu více než stovky rodin, která společně poslala dopis ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové (ČSSD) a hejtmanům.

Pět tisíc podpisů

Souběžně s tím rodiny také sbírají podpisy pod petici. V ní se mimo jiné píše: "Aby mohly rodiny normálně fungovat a zajistit svým dětem s poruchami autistického spektra i samy sobě určitou kvalitu života, potřebují podporu v podobě rané péče, asistenčních a odlehčovacích služeb. A postupně, jak člověk s autismem dospívá a přirozeně se osamostatňuje, také služeb pobytových - v podobě chráněného bydlení, stacionářů a domovů pro osoby s postižením." Počet podpisů se blíží pěti tisícům.

Ministerstvo slibuje, že počty míst pro autisty navýší ve dvou zařízeních, která přímo řídí. "V centru Tloskov se plánuje do roku 2018 vytvořit minimálně 50 specializovaných míst pro klienty s poruchami autistického spektra, z toho minimálně 30 v domově pro osoby se zdravotním postižením. V centru Kociánka jsou plánována v roce 2017 místa pro 39 klientů a v roce 2018 pak navýšení na celkových 50 klientů s poruchami autistického spektra," uvedl mluvčí ministerstva Jiří Vaněk.

Podle Třešňáka by se ale především měl změnit způsob, jakým stát a kraje sociální služby financují. "Dnes se peníze rozdělují paušálně, třeba podle počtu zaměstnanců, počtu lůžek. Moc se nezohledňuje, že jedno zařízení se stará o lidi, kteří sedí na zahradě a luští křížovku, a jiné o lidi, kteří k sobě permanentně potřebují silného, klidného a psychicky disponovaného člověka," říká Třešňák.

Za příklad dává třeba Holandsko, kde úřady přímo v rodině zjišťují, jak je péče o nemocného náročná, a podle toho v sedmi stupních rozdělují peníze. Částka se pak dá použít na to, aby specializovaná zařízení "ušila" konkrétnímu klientovi péči na míru.

V Česku zatím pokulhává také nabídka specializovaných terapeutických postupů, které u autistů pomáhají problémové chování odbourávat. Změnit by to mohla novela zákona o vzdělávání nelékařských profesí. Poslanci schválili, aby se v samostatném oboru vzdělával takzvaný ABA terapeut. Terapie se zkratkou ABA (aplikovaná behaviorální analýza) je jednou z metod, které se v péči o autisty používají. Populární je například v USA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 5 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 6 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy