Už během kampaně vyjádřili Donaldu Trumpovi podporu anebo s ním přímo spolupracovali a formovali jeho program. Celkem logicky s nimi chce Trump spolupracovat dál - ať už kvůli podobným názorům nebo jejich "odměnění".
Hlavní poradce prezidenta
Šéf Trumpovy volební kampaně, ostrý kritik establishmentu, zastánce ultrapravicových názorů, jež prezentuje na konzervativním webu Breitbart News. Tento web pod jeho vedením proslul protiimigrantskou, nacionalistickou a antisemitskou rétorikou.
Ministr pro výstavbu a rozvoj měst
Celým jménem Benjamin Solomon Carson je bývalý neurochirurg a politický komentátor, který se přiklání ke konzervativcům. Jako první provedl operaci siamských dvojčat, která byla k sobě přirostlá lebkou. V roce 2008 mu George W. Bush za jeho práci udělil nejvyšší civilní ocenění, Prezidentskou medaili svobody. V květnu 2015 oznámil, že bude kandidovat v republikánských primárkách. Po neúspěchu se rozhodl podpořit prezidentskou kampaň Donalda Trumpa.
Personální šéf Bílého domu
Dosavadní předseda Národního výboru Republikánské strany je věrným stoupencem budoucího prezidenta. Reprezentuje konzervativní křídlo strany. Má úzké vztahy s řadou vlivných republikánů, například se šéfem Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem. Personální šéf je druhým nejdůležitějším mužem Bílého domu.
Ministr spravedlnosti
Alabamský senátor a čelný představitel Tea Party během kampaně podporoval Trumpa. V minulosti byl ministrem spravedlnosti státu Alabama. Stejně jako Trump je pro výstavbu protiimigrační zdi na hranici s Mexikem. Do jeho resortu bude spadat i případné obvinění Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové v kauze soukromých e-mailů.
Ministr vnitra
Ryan Zinke, člen Sněmovny reprezentantů za stát Montana, v Trumpově kampani patřil k jeho prvním podporovatelům. Pětapadesátiletý politik byl téměř dvacet let příslušníkem speciálního elitního komanda amerického námořnictva SEAL. Na rozdíl od většiny ostatních států není ministerstvo vnitra USA silovým resortem, tato role připadá ministerstvu pro vnitřní bezpečnost. Ministerstvo vnitra má na starosti správu státních pozemků a přírodních zdrojů, dohlíží například na národní parky.
Donald Trump je podle časopisu Forbes 156. nejbohatším Američanem. A právě miliardáři a podnikatelé jsou další skupinou lidí, s nimiž hodlá spolupracovat.
Ministr financí
Mnuchin byl bankéřem investiční bankovní společnosti Goldman Sachs a nyní je hollywoodským finančníkem. Investoval například do filmů, mezi nimiž byly hity jako Avatar nebo Šílený Max: Zběsilá cesta. Během Trumpovy kampaně působil jako šéf financí. Podle agentury Reuters bude prvním finančníkem se zkušeností z Wall Street v čele ministerstva od dob prezidenta George Bushe mladšího. V rámci své kampaně přitom Trump kritizoval vliv velkých bank.
Ministr práce
Ředitel fastfoodového řetězce CKE restaurants přispěl na Trumpovu kampaň částkou 150 000 dolarů (3,8 milionu Kč). Podle Trumpova štábu bude nyní usilovat o to, aby se američtí zaměstnanci "cítili bezpečněji a dostávali benefity, které si zaslouží". Chce odstranit podle něj zbytečnou regulaci trhu práce, která brání růstu zaměstnanosti a omezuje možnosti vyšších výdělků. Odboroví předáci se ale budoucího ministra práce obávají, protože je údajně proti zvyšování minimální mzdy a proti vyššímu proplácení přesčasové práce.
Ministr obchodu
Donald Trump si na tuto pozici vybral známého investora do zadlužených podniků. Právě on pomohl formovat názory z Trumpovy kampaně ohledně obchodní politiky, podle kterých severoamerická dohoda o volném obchodu s Kanadou a Mexikem a vstup Číny do Světové obchodní organizace způsobily masivní ztráty pracovních míst v továrnách v USA. Jeho jmění odhadl časopis Forbes na 2,9 miliardy dolarů (73,7 miliardy korun).
Ministr zahraničí
Ředitel energetické společnosti Exxon Mobil stál v jejím čele celých 40 let. Tillerson má velmi dobré osobní vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a odmítal sankce přijaté Spojenými státy vůči Rusku za anexi Krymu v roce 2014. Žádný z dosavadních Trumpových kandidátů na vládní posty nečelil takové kritice uvnitř Republikánské strany. Tillersonovými vazbami na Kreml se chtějí politici zabývat během slyšení v Senátu, jehož souhlas se jmenováním je nutný. Očekává se velmi vyrovnané hlasování.
Ne každý, koho si Donald Trump vybral mezi spolupracovníky, ho od začátku podporoval. Někteří ho rovnou kritizovali.
Ministryně školství
Tato miliardářka a filantropka z Michiganu je aktivistka v oblasti vzdělávání. Zasazovala se například o rozšíření programu poukázek, které umožní rodičům poslat své děti studovat na soukromé či církevní školy, což odpovídá Trumpovým slibům. Také ona ale během kampaně vystupovala proti Trumpovi, nazvala jej "vetřelcem, který nereprezentuje Republikánskou stranu".
Stálá představitelka USA v OSN
Jihokarolínská guvernérka je první ženou a první osobou jiné než bílé pleti, kterou si Trump vybral do svého týmu. Vycházející hvězda Republikánské strany, dcera indických přistěhovalců, Trumpa během kampaně ostře kritizovala a v primárkách podporovala jeho rivaly Marka Rubia a Teda Cruze.
Ministr energetiky
Bývalý texaský guvernér se dvakrát neúspěšně ucházel o prezidentskou funkci. Během volební kampaně nešetřil na adresu Donalda Trumpa kritikou a označoval ho za "rakovinu konzervatismu". Představuje prý "jedovatou směsici demagogie, hanebnosti a hlouposti". Po oznámení volebních výsledků ale Trumpa podpořil a řekl, že si přeje pracovat v jeho vládě.
Donald Trump se snaží také zavděčit zkušeným republikánům. Loví v Kongresu, kde shání pozdější podporu, i mezi rodinnými příslušníky senátorů.
Ministryně dopravy
Chaová má za sebou již zkušenosti z vlády. Byla první ženou asijsko-amerického původu v americkém kabinetu (působila jako ministryně práce ve vládě George W. Bushe). Jejím manželem je vůdce republikánské většiny v americkém Senátu Mitch McConnell. Na ministerstvu dopravy se nejspíš zaměří na zvýšení bezpečnosti v dopravě. Bude zřejmě muset rozhodovat také o tom, zda budou moci být bezpilotní letadla, takzvané drony, nasazeny do amerického vzdušného prostoru či o nasazení samořídících aut či jiných technologií do provozu na silnicích.
Ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA)
Kongresman za stát Kansas, člen republikánského konzervativního hnutí Tea Party. Před třemi lety prohlásil, že muslimové a muslimští vůdci, kteří neodsoudí teroristické útoky, se stávají spolupachateli. V Kongresu také hlasoval proti mezinárodní dohodě s Íránem o jeho jaderném programu. Pompeo v primárkách podporoval floridského senátora Marka Rubia.
Ministr zdravotnictví
Jako vystudovaný lékař provozoval dvacet let ortopedickou kliniku v Atlantě. Price vystupuje proti potratům či přísnější kontrole zbraní a je také známým odpůrcem Obamovy reformy zdravotnictví. Budoucnost celé zdravotnické reformy známé jako Obamacare je nejasná. Trump v průběhu kampaně prohlašoval, že ji zcela zruší, po setkání s Obamou, který ho jako vítěze prezidentských voleb pozval do Bílého domu, ale řekl, že některé části reformy zváží ponechat.
Šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA)
Oklahomský ministr spravedlnosti a bývalý člen oklahomského senátu kritizoval kroky administrativy Baracka Obamy v boji proti klimatickým změnám. Je zastáncem zmírnění regulací agentury EPA v oblasti těžby ropy a plynu. Ve funkci oklahomského ministra spravedlnosti vystupoval proti legalizaci marihuany. V roce 2011 se stal generálním prokurátorem státu, který je největším producentem ropy a zemního plynu v USA. S agenturou EPA vedl již několik soudních sporů. Zažaloval ji kvůli opatřením, jejichž cílem bylo snížit emise skleníkových plynů a zlepšit smogovou situaci.
Donald Trump si spolupracovníky vybírá i mezi lidmi spojenými s armádou. Pokud mají navíc respekt u vojáků díky svým zkušenostem, tím lépe.
Poradce pro otázky národní bezpečnosti
Penzionovaný generál a bývalý šéf vojenské rozvědky DIA patřil v předvolební kampani k blízkým poradcům Trumpa. Je zastáncem užších vztahů s Ruskem a razantnějšího postupu proti Islámskému státu. Proslul jako tvrdý kritik Obamovy administrativy.
Ministr pro vnitřní bezpečnost
Kelly má za sebou dlouhou vojenskou kariéru. Účastnil se války v Perském zálivu, působil jako asistent vrchního velitele sil NATO v Evropě a velel americkým jednotkám v západoirácké provincii Anbár. Také byl zodpovědný za oblast americké základny Guantánamo na Kubě. Podle Trumpova prohlášení bude jeho hlavním úkolem zastavit nelegální přistěhovalectví. Kelly patří ke kritikům ochrany hranic s Mexikem pod taktovkou Baracka Obamy – podle něj byl přístup nedostačující.
Ministr obrany
Tento důstojník námořnictva kromě jiného velel léta americkým jednotkám v Afghánistánu a Iráku. Podílel se také na vojenské strategii, která pomohla utlumit nejhorší vlnu násilností v Iráku. Za hlavní hrozbu pro stabilitu na Blízkém východě považuje Írán a teroristické organizace Islámský stát a Al-Káida. Mattis, přezdívaný Mad Dog (Šílený pes), byl mezi ostatními kandidáty na ministra obrany favoritem. Pro Trumpa má dvě výhody: je to voják s neposkvrněnou profesní pověstí, a navíc člověk, který se z nejvyšších velitelských pozic často střetával s Obamovou administrativou. S Trumpem ho také pojí sklon k "nediplomatickému" vyjadřování.