8. března se na celém světě slaví Mezinárodní den žen. V jednotlivých zemích ale řeší dost rozdílné problémy. Zatímco vyspělá západní společnost skloňuje čím dál častěji rovné zastoupení žen v politice nebo v nejvyšších manažerských pozicích, obrovský počet žen v rozvojových zemích pořád zoufale bojuje s přístupem k základnímu vzdělání a minimální zdravotní péči. I zde se ale občas najdou výjimky. Podívejte se v přehledné grafice na srovnání problémů žen ve vyspělém a rozvojovém světě.
Až 63 % z celkového počtu 758 milionů negramotných lidí na světě tvoří ženy. Například v Jemenu žije 47 % negramotných žen. Jde tedy o téměř polovinu ženské populace.
Až 800 žen ve světě zemře každý den na porodní komplikace, kterým lze předcházet.
Každá třetí žena na světě se stane obětí fyzického nebo psychického násilí. Celkem 38 % žen je zabito svým intimním partnerem. Například v Etiopii zažilo fyzické nebo sexuální násilí spáchané partnerem až 71 % žen.
Přibližně jedna ze tří dívek v rozvojových zemích se vdá před dosažením osmnáctého roku života. Velice často je důvodem ke sňatku těhotenství. Devět z deseti žen, které přivedou na svět dítě, ještě nedosáhlo plnoletosti.
Až 19 % času z jednoho dne stráví ženy ve světovém průměru neplacenou prací. Například v Indii je 51 % veškeré práce žen neplaceno. Ženy v rozvojových státech navíc musí kromě práce zadarmo zvládat také péči o domácnost a honorovanou práci.
Počet křesel v parlamentu, která ve světě náleží ženám, představuje 23 %. Jde o šestiprocentní nárůst za posledních deset let. Nejvíce žen sedí v parlamentu v Latinské Americe a v Karibiku (28 %), nejméně v Oceánii (5 %). Prvenství ze všech zemí si ale drží středoafrická Rwanda, kde v parlamentu působí 63,8 % žen.