Zika virus je infekce, která může být spojena s tisícem dětí narozených s nevyvinutým mozkem v Latinské Americe. Je pojmenován podle stejnojmenného deštného pralesa v Ugandě: v gandštině, hlavním jazyce této africké rovníkové země, znamená "zika" přerostlý. Virus patří do čeledi Flaviviridae a způsobuje horečku zika. Ta se kromě vysokých teplot projevuje bolestmi kloubů a hlavy a také vyrážkou. Často se její příznaky dají snadno zaměnit s obyčejnou chřipkou, navíc zhruba po sedmi dnech zpravidla odezní. Ačkoliv se to doposud nepodařilo stoprocentně prokázat, podle lékařů virus také způsobuje neurologickou poruchu označovanou jako mikrocefalie. To je těžká vývojová porucha, která se projevuje zakrněním nebo předčasným ukončením růstu mozku.
Původně virus pochází z Afriky. Poprvé byl identifikován v Ugandě v roce 1947. Nositelem byla opice. První člověk se jím nakazil v roce 1954 v Nigérii, poté se virus rozšířil do dalších afrických zemí, severovýchodní Asie a tichomořských ostrovů.
Mezi lety 1977 a 1978 se objevil v Pákistánu, Malajsii a v Indonésii, v roce 2007 v Mikronésii. Odtud se v roce 2013 dostal do Francouzské Polynésie. V Latinské Americe byl poprvé zaznamenán v květnu loňského roku. První zemí, kde se objevil, byla Brazílie.
Aktuální nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii. Od té doby se šíří neobvyklou rychlostí. V současné době byl zaznamenán ve více než dvaceti zemích Latinské Ameriky. Kromě Brazílie a Kolumbie, které hlásí nejvíce nakažených, se objevil také v Ekvádoru, Bolívii, Salvadoru, Dominikánské republice, Francouzské Guyaně, Guatemale, Guadeloupu, Guyaně, Hondurasu, Mexiku, Panamě, Paraguayi, Portoriku, Surinamu, ve Venezuele, na Barbadosu, Martiniku, Haiti nebo na ostrovech Saint Martin, Trinitad a Tobago, Aruba či Barbados.
Z Latinské Ameriky se virus dál šíří, dovezenou nákazu z těchto zemí hlásí Austrálie, Kanada, některé státy USA, v Evropě pak Dánsko, Británie, Německo, Finsko, Švédsko, Španělsko či Nizozemsko. Všichni pacienti se nakazili v Latinské Americe, ale podle Světové zdravotnické organizace se virus může brzy rozšířit po celém americkém kontinentě. WHO už také varovala, že s příchodem jara a léta by se měla Evropa začít připravovat na případnou ochranu obyvatel.
Brazílie již odhalila 1,5 milionu případů onemocnění, přičemž skutečný počet nakažených je nepochybně mnohem vyšší: 80 procent infikovaných totiž nemá žádné příznaky. U novorozenců v Brazílii již bylo odhaleno 4690 případů mikrocefalie, tedy nedostatečného vývoje mozku, u nichž je prokázaná nebo možná spojitost s virem zika. Na mikrocefalii již více než 40 dětí zemřelo. Před vypuknutím šíření nákazy virem zika se přitom ročně objevovalo v průměru 163 případů mikrocefalie.
Virus přenáší komár druhu Aedes aegypti, který je mimo jiné zodpovědný také za šíření nákazy horečkou dengue nebo třeba žlutou zimnicí. Tento komár je rozšířený po celém kontinentě, s výjimkou Chile a Kanady, kde je pro jejich výskyt příliš chladné počasí. Je proto pravděpodobné, že se virus při svém šíření vyhne pouze těmto dvěma zemím.
Podle WHO může být způsobem přenášení viru také sexuální styk, což se však ještě nepodařilo stoprocentně potvrdit. Nicméně se už objevily potvrzené případy, kdy byl virus nalezen ve spermatu.
Doposud se mělo za to, že virus není nebezpečný. Onemocnění, které způsobuje, se projevuje jako obyčejná chřipka. Navíc až 80 % infekcí se neprojevuje vůbec žádnými příznaky. Na základě výrazného nárůstu mikrocefalie v Brazílii v loňském roce se ale nyní odborníci obávají, že zika virus představuje veliké nebezpečí pro těhotné ženy. V roce 2014 se s touto vývojovou poruchou v zemi narodilo 147 dětí. Loni počet dětí narozených s malým nevyvinutým mozkem stoupl na 3900. Nejméně u pěti případů je potvrzeno, že dítě bylo nakažené zika virem.
S rozšířeným výskytem v Brazílii se hovoří o nebezpečí spojeném s letními olympijskými hrami, které se konají v srpnu letošního roku v Rio de Janeiru. Fumigace, která komáry hubí, vzbuzuje obavy ohledně dopadu na zdravotní stav sportovců a návštěvníků. Doufá se však, že díky chladnějšímu počasí, které na jihoamerický kontinent přichází s letními měsíci, se výskyt komárů výrazně sníží.
Proti viru dosud neexistuje žádný účinný lék. Brazilská vláda se rozhodla investovat do vývoje vakcíny, která by proti nákaze přednostně chránila především těhotné matky.
Zatím jedinou prevencí je vyvarovat se komářího bodnutí. To ovšem není tak jednoduché, protože komáři, kteří virus přenášejí, jsou aktivní především během dne. Lidem je proto doporučováno nosit dlouhé rukávy, používat repelent a doma zbytečně nevětrat. Proti šíření viru se zatím bojuje pomocí hubení komárů.
Těhotným ženám se doporučuje, aby se cestování do oblastí s výskytem viru vyvarovaly. Kolumbie vyzvala ženy, aby otěhotněly nejdříve letos v červenci, kdy je v souvislosti s počasím odhadován pokles výskytu viru. Vláda Salvadoru dokonce ženám radí, aby se vyhnuly těhotenství až do roku 2018.
Zdroje: čtk, BBC, wikipedie, WHO, AFP | Fotografie: Reuters, Thinkstock, Aktuálně.cz