Grafika: Jsme ve válce. Islámský stát zasáhl citlivé místo Evropy, zatýkání v Bruselu ho nezastavilo

Teror na bruselském letišti a v metru

Teroristé v úterý krátce po 8:00 SEČ zaútočili na bruselském letišti Zaventem, kde došlo k dvěma explozím. Zahynulo při nich nejméně 11 osob. Krátce poté došlo k útoku v bruselském metru na stanici Maelbeek, kde zahynulo nejméně 20 lidí. K útokům se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát.

Instituce v blízkosti výbuchu

Útok v metru se odehrál ve stanici Maelbeek, v jejíž blízkosti se nachází řada hlavních institucí Evropské unie.

1Evropská komise - hlavní budova
2Budova Rady EU (v ní se pořádají summity evropských lídrů)
3Generální ředitelství Evropské komise pro vnitřní trh
4Ředitelství Evropské konfederace průmyslu a zaměstnavatelů
5Bromine Science and Environment Forum
6Résidence Palace - Mezinárodní tiskové centrum - sídlo think-tanku European Policy Centre
7Generální ředitelství Evropské komise pro obchod - Generální ředitelství EK pro vnější vztahy - Generální ředitelství EK pro rozšíření
8Dow Europe - Dupont
9Transatlantický obchodní dialog - Transatlantic Policy Network (síť pro kontakty evropských a amerických politiků a byznysmenů)
10Nová budova Rady EU
11Sídlo think- tanků Forum Europe a New Defence Agenda
12Sídlo Evropského parlamentu
13Sídlo WeberShandwick Adamson - Confederation of British Industry
14Sídlo Centre for a New Europe - European Sees Association - American Soybean Asociation

Řekli k útokům v Bruselu

„Povolali jsme vojenské posily, zesílili jsme kontroly na hranicích a zavedli jsme omezení veřejné dopravy. Pro naši zemi je to tragédie, černý den.“

Charles Michelbelgický premiér

"Uzavřel bych naše hranice."

Donald Trumpamerický republikánský kandidát

"Král a královna jsou šokováni útoky na letiště a metro. Tváří v tvář těmto zbabělým a odporným činům, naše myšlenky jdou v první řadě k obětem a jejich rodinám a záchranným službám."

Belgický královský palácv tiskové zprávě

"Jsme ve válce."

Manuel Vallsfrancouzský premiér

"Prezident republiky je hluboce otřesen teroristickými útoky v Belgii, které potvrzují neochabující aktivitu teroristických sil, a varuje před tím, aby byla hrozba teroristických útoků v dalších zemích, včetně České republiky, podceňována."

Jiří Ovčáčekmluvčí prezidenta Miloše Zemana

„Odsuzuji teroristické útoky, jedná se o útok na základní hodnoty demokracie a svobody, které sdílí všechny evropské země včetně České republiky. Teroristy se nesmíme nechat zastrašit, pachatelé musí být dopadeni a potrestáni.“

Bohuslav Sobotkačeský premiér

"Stačí rozkaz a ony zaútočí."

José Manuel García-Margallošpanělský ministr zahraničí o rychlé akceschopnosti teroristických buněk Islámského státu

"Je to zbabělý útok. Útok na naše hodnoty a naši otevřenou společnost. Terorismus neporazí demokracii a nesebere nám naše svobody."

Jens Stoltenberggenerální tajemník NATO

"Zatímco se (šéf NATO Jens) Stoltenberg zabývá bojem proti neexistující ruské hrozbě a posílá vojáky do Lotyšska, zabíjejí mu lidi pod nosem v Bruselu."

Alexej Puškovpředseda zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu

"Islámský stát nyní, po zatýkání v Bruselu, tvrdě útočí. Víme, že má stále možnosti. Mnohé byly zničeny, ale stále má další."

Carl Bildtbývalý švédský ministr zahraničí

V Evropě se zpřísňují bezpečnostní opatření

Belgie

Belgická vláda vyhlásila čtvrtý, nejvyšší, stupeň bezpečnostních opatření. Krizový štáb prakticky uzavřel celý Brusel. Nejezdí hromadná doprava, uzavřeny byly tunely, evakuována nádraží, zavřena jsou muzea i například mnohá nákupní střediska. Mnoho ulic je neprůjezdných a viditelně se v nich zvýšila přítomnost ozbrojených vojáků a dalších příslušníků bezpečnostních sil. Policie už zatkla dva podezřelé, pátrá po dalších lidech, kteří by mohli mít s útoky na základě kamerových záznamů něco společného. Ve městě začaly domovní prohlídky.

Česká republika

V Česku byl vládou de facto vyhlášen první, nejnižší, stupeň ohrožení terorismem. Vláda se též dohodla na mimořádné schůzce ve večerních hodinách, kde má potvrdit vyhlášení prvního stupně ohrožení a schválit zapojení armády při posílení policejních hlídek. Opatření se týkají mezinárodních letišť, vybraných budov a míst se zvýšeným výskytem lidí. Na pražském letišti byli nasazeni mimo jiné i specialisté na vyhledávání výbušnin, více hlídek je u všech terminálů i v ostatních tranzitních prostorech letiště. V pražském metru se začalo pohybovat více policistů a dělat pyrotechnické kontroly. Policisté zintenzivnili preventivní činnost i na brněnském letišti.

Francie

Francie po schůzce Hollanda s ministry vnitra a obrany dále posílila už tak přísná bezpečnostní opatření a nasadila dalších 1600 policistů a strážníků. Přerušeno je vlakové spojení mezi Paříží a Bruselem. Premiér Manuel Valls hovořil o "mimořádně zvýšeném nebezpečí". "Jsme ve válce, několik měsíců jsme v Evropě vystaveni válečným činům," řekl.

Německo

Německo zpřísnilo kontroly na hranicích s Belgií, Nizozemskem, Francií a Lucemburskem a také na letištích a nádražích.

Velká Británie

Británie posílila policejní hlídky, zejména v dopravních uzlech. Nejde ale o reakci na hrozbu, nýbrž o prevenci. Britský premiér David Cameron svolal schůzku krizového výboru COBRA.

Nizozemsko

Hned po útocích se sešel vládní krizový štáb a Nizozemsko doporučilo občanům necestovat do Belgie.

Mapový podklad: wikimedia | © Přispěvatelé OpenStreetMap | Fotografie: Reuters

Úterní násilnou tragédii na bruselském letišti jen o pár desítek minut později doplnil výbuch v metru. Kolik obětí a raněných exploze přinesly, jak reagovali evropští politici a jaká bezpečnostní opatření země přijaly? Podívejte se do naší grafiky.
Autor Štěpán Plaček, Jiří Kropáček, Silvie Housková