Nejnebezpečnější spojenec Islámského státu: Teroristé z Boko Haram rozpoutali v Africe peklo

Útoky Počet obětí Útoky dle zemí O Boko Haram Oběti a lidé na útěku Časová osa
+−
Leaflet | Protomaps © OpenStreetMap
útoky
útoky s oběťmi na životech
útoky s více než 40 oběťmi na životech
Oběti celkem: 712
Počet útoků v letech 2009 - 2015:
15
30
123
378
265
484
284
2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Počet obětí v letech 2009 - 2015
Počty útoků v jednotlivých zemích v letech 2009 - 2015
Vznik a cíle Boko Haram

Skupina Boko Haram existuje již od roku 2002 jakožto sunnitská fundamentalistická sekta. Nicméně džihádistické krvavé povstání proti nigerijské vládě vede až od roku 2009. Od té doby používá brutální metody boje – atentáty, bombové útoky, přepadení, hromadné vyvražďování, únosy...

Cílem skupiny operující především v severovýchodní části země (s přesahy do Nigeru, Čadu a Kamerunu) je vytvořit z Nigérie muslimský stát, založený na striktním výkladu práva šaría. Islámské právo přitom již platí v některých severních státech Nigérie s převahou muslimů. Populace na jihu země je především křesťanská.

Název Boko Haram znamená v překladu „západní učení je rouhání“, oficiální název zní Sunnitská skupina pro Prorokovo učení a džihád.

Kdo vede Boko Haram

Mohamed Yusuf

Skupina byla založena již v roce 2002 v metropoli severonigerijského státu Borno Maiduguri tehdy dvaatřicetiletým islamistou Mohammedem Yusufem. Tento učenec kritizoval západní hodnoty, které do země přinesli britští kolonisté, a požadoval dodržování striktního islámu včetně práva šaría. Mnoho stoupenců zaujal svými kázáními v mešitách a zejména kritikou zkorumpovaného vládnoucího režimu, který dlouho přehlížel problémy na muslimském severu země.

Abubarak Shekau

V létě 2009 vypukly v Maiduguri první střety mezi stoupenci Boko Haram a policií. Samotný Yusuf byl zadržen a bez soudu 30. července 2009 popraven. Hnutí se na čas stáhlo do podzemí, někteří vůdci odešli ze země, do čela se postavil dosavadní zástupce Yusufa Abubakar Shekau, který je považován za teroristu světového formátu a který přešel na taktiku rozkladu státu pomocí ozbrojených akcí.

Mahamat Daoud

Nedávno oznámil čadský prezident Idriss Deby, že Shekau utrpěl v bojích vážná zranění a není schopen milice dál vést. Ve funkci ho údajně nahradil Mahamat Daoud, který je ochoten vyjednávat o příměří. Zprávu ale znejišťuje fakt, že Shekau již v minulosti vyvracel informace, že by v čele Boko Haram skončil.

Oběti a lidé na útěku
17 tisíc obětí

Při útocích islamistů dosud zahynulo v Nigérii podle Amnesty International asi 17 000 lidí.

2,3 milionu uprchlíků

Z domovů uprchlo podle některých údajů až 2,3 milionu obyvatel Nigérie.

800 tisíc dětí na útěku

V Nigérii muselo na začátku roku kvůli konfliktu s radikálním islamistickým hnutím Boko Haram opustit své domovy na 800 000 dětí. Proti roku 2014 je to dvojnásobek. Ve své zprávě v dubnu 2015 to odhadl Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF). Děti na severovýchodě Nigérie prchají i se svými rodinami kvůli obavám o vlastní život a útočiště hledají v jiných částech země, v uprchlických táborech či v sousedním Čadu, Nigeru a Kamerunu.

8000 obětí vinou armády

Osm tisíc Nigerijců vinou armády podle zprávy Amnesty International zahynulo násilnou smrtí, v důsledku neposkytnutí lékařské péče či hladem. Většina zmiňovaných civilních obětí pochází podle zprávy z řad 20 000 mužů a chlapců, které vojáci zadržovali kvůli často nepodloženému podezření ze spolupráce s Boko Haram v nelidských podmínkách provizorních věznic.

Unesené ženy a děti

V Nigérii se pohřešuje nespočet žen, dívek a chlapců – stali se obětí únosů, mladé ženy a dívky byly pod pohrůžkou smrti provdány, mnozí byli naverbováni ozbrojenými skupinami, napadeni, použili je jako živé štíty nebo museli uprchnout před násilnostmi.

Výběr událostí z let 2009 až 2015

28. července 2009Prezident Nigérie: Násilí je „pod kontrolou“
V červenci 2009 začíná vlna násilí na severu Nigérie. Prezident Umaru Yar'Adua prohlásil, že situace na severu země, kde už několik dnů pokračují krvavé střety s islámskými extremisty, je "pod kontrolou".

7. září 2010Přepadení nigerijské věznice
Islámští ozbrojenci při úterním útoku na věznici na severu Nigérie osvobodili na 800 trestanců. Útok se odehrál ve státě Bauchi. Ve věznici byli drženi hlavně členové hnutí Boko Haram.

26. srpna 2011Exploze v budově OSN
Budovou Organizace spojených národů v nigerijském hlavním městě Abuji otřásla exploze. Incident přinesl 25 obětí.

17. června 2012Další oběti útoků na kostely
Obvyklými terči islamistů se staly křesťanské kostely. V tomto případě byl útok veden na tři kostely ve městě Kaduna a dva v nedaleké Zarii. Obětí bylo jen při této události více než tři desítky.

29. září 2013Opět masakr ve škole
Noční útok se odehrál v nigerijském státě Yobe. Ozbrojenci vtrhli do ubytovny zemědělské školy a během násilné akce rovněž zapálili učebny. V průběhu masakru se podařilo ze školního areálu utéci asi tisícovce studentů. "Začali venku shromažďovat studenty po skupinách, pak začali střílet a pozabíjeli jednu skupinu, pak se přemístili k další a pozabíjeli je. Bylo to hrozivé," řekl jeden z přeživších studentů. Obětí bylo cca 50. Podobný útok na školu proběhl již v červenci.

14. dubna 2014Únos 276 školaček v Chiboku
Radikálové z Boko Haram přepadli lyceum v Chiboku v nigerijském státě Borno. Unesli 276 dívek, z nichž se 57 podařilo uprchnout, zatímco osud dalších 219 zůstává nejasný. Případ vyvolal protesty po celém světě. Nigerijský prezident Mumammadu Buhari v září 2015 oznámil, že výměnou za propuštění dívek by Nigérie mohla amnestovat vězněné členy Boko Haram.

24. srpna 2014Vyhlášení chalífátu ve Gwoze
Šéf ozbrojenců z hnutí Boko Haram vyhlásil chalífát na území města Gwoza, které leží na severovýchodě Nigérie. Abubakar Shekau tak zřejmě jednal po vzoru radikální organizace Islámský stát (IS), která chalífát vyhlásila na dobytých územích na severu Iráku a na severu Sýrie. Nigerijská armáda však označila Shekauovo prohlášení za nesmysl.

8. ledna 2015Vypáleno 16 měst a obcí
Skupina Boko Haram zcela zničila 16 měst a obcí u břehů Čadského jezera v severovýchodní Nigérii ve státě Borno. Při vpádech bylo zabito až 2000 lidí, jiné zdroje hovoří o stovkách mrtvých. Ve městech Baga a Baga Doron bylo zničeno či poškozeno na 3700 budov. Lidé se před útočníky snažili najít útočiště v buši. Mnohé prchající civilisty islamisté pronásledovali na motorkách a nemilosrdně je zabíjeli.

7. března 2015Boko Haram přísahá věrnost Islámskému státu
Islamisté slíbili loajalitu vůči Islámskému státu. „Oznamujeme naši věrnost chalífovi. Budeme naslouchat jeho pokynům v dobách plných těžkostí i blahobytu,“ uvedla skupina přes zvukovou nahrávku. Ta se objevila na twitterovém účtu Boko Haram.

8. března 2015Spojené armády útočí na islamisty
Čadská a nigerská armáda zahájily rozsáhlou pozemní i vzdušnou ofenzivu proti pozicím islamistů ze skupiny Boko Haram v severonigerijském státě Borno. Nigérie se s Čadem, Kamerunem a Nigerem dříve dohodla na sestavení společné jednotky, která bude proti Boko Haram bojovat.

13. srpna 2015Ultimátum prezidenta pro armádu
Nigerijský prezident Muhammadu Buhari, který je v úřadu od května 2015, dal armádě tři měsíce na to, aby zlikvidovala Boko Haram. Požadavek vznesl prezident v den, kdy skládali přísahu noví velitelé pozemních sil, letectva i námořnictva. Jejich předchůdce odvolal v polovině července.

Počty útoků a obětí: ACLED | Fotografie: Reuters, ČTK

Teroristé z Boko Haram přísahali věrnost Islámskému státu. Sami na severu Nigérie vyhlásili chalífát. Už léta sužují zemi a sousedící státy násilnostmi, sebevražednými atentáty, únosy či zotročováním žen. Útoky na křesťanské kostely, školy či sídlo OSN přešly ve vypalování celých obcí a měst. Nigerijský prezident Muhammadu Buhari, který po květnovém nástupu do funkce vyhlásil boj s Boko Haram za svoji prioritu, dal začátkem srpna svým ozbrojeným silám tři měsíce k poražení islamistických vzbouřenců. Jejich řádění si od roku 2009 vyžádalo kolem 20 tisíc mrtvých. Přes dva miliony lidí před nimi uteklo z domovů.
Autor Štěpán Plaček, Jiří Kropáček
reklama