Ruská církev čítá zhruba 165 milionů z celkového počtu 250 milionů pravoslavných věřících, ačkoliv nelze přesně spočítat počet aktivních a praktikujících věřících. Římských katolíků je ve světě miliarda.
Schůzku římskokatolické a ruské pravoslavné církve pomohl zprostředkovat kubánský prezident Raúl Castro, proto se koná v Havaně. Potrvá několik hodin na letišti. Loni papež František pomohl navázat dialog a obnovení diplomatických vztahů mezi Kubou a Spojenými státy.
Papežové se už v minulosti setkali s konstantinopolskými patriarchy, kteří stojí v čele Ekumenického konstantinopolského patriarchátu. Ten z historických důvodů stále sídlí v Istanbulu (bývalém Cařihradu) a je formální hlavou pravoslaví, ale nemá pravomoci nad jednotlivými pravoslavnými církvemi.
O zlepšení vztahů mezi Ruskou pravoslavnou církví a Vatikánem usilovali už papežové Jan Pavel II. a Benedikt XVI. Ruský patriarcha Alexij II. – předchůdce Kirilla – však Jana Pavla II. obviňoval, že se snaží po pádu komunismu obracet pravoslavné věřící v bývalém SSSR ke katolicismu.
Zdrojem napětí je existence řeckokatolických (uniatských) církví. Vznikly uznáním autority papeže částmi pravoslavných církví. Obzvláště citlivý je rozpor mezi Římem a Moskvou na Ukrajině. Tam navíc existuje ještě pravoslavná církev, která neuznává moskevského patriarchu jako svoji hlavu.
V Rusku je církev úzce spojena se státní mocí. Patriarcha Kirill a prezident Vladimir Putin si navzájem prokazují úctu a podporu.
Tématem rozhovorů Františka a Kirilla bude pronásledování křesťanů na Blízkém východě. Mají společně vyzvat k zastavení násilí.
Podle nevládní křesťanské organizace Open Doors jsou křesťané pronásledováni v Severní Koreji. Přes 70 tisíc je jich kvůli své víře vězněno v pracovních táborech.
Čína nepovoluje činnost katolické církve podřízené Vatikánu. Přesto existuje v „podzemí“, hlásí se k ní zhruba osm milionů lidí.
V Sýrii a Iráku uprchli křesťané z území, které obsadil Islámský stát. V Sýrii i z některých míst kontrolovaných dalšími povstaleckými skupinami. Bez křesťanů tak zůstaly Mosul, Rakka a některá další města.
Tisíce křesťanů byly loni zavražděny v Nigérii fanatickými islamisty.
Zdroje fotografií: ČTK | Reuters | Wikimedia