Dcera horníka se narodila v roce 1963 v Osvětimi, vystudovala etnografii. Pracovala v národopisném muzeu v Krakově. Má dva syny. Za skutečného hybatele věcí v Polsku je však spíše než ona považován předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński.
Narodil se v roce 1963 v Székesfehérváru. Vystudoval práva. V roce 1989 jako první veřejně žádal svobodné volby a odchod sovětských vojáků z Maďarska. Má pět dětí, je praktikujícím kalvinistou.
Narodil se v roce 1964 v Topolčanech. Vystudoval práva. Na konci 80. let byl členem KSČ, dnes se hlásí ke katolické víře. Se stranou Směr vyhrál poslední tři parlamentní volby.
Narodil se v roce 1971 v Telnici na jihu Moravy. Stejně jako Orbán a Fico vystudoval práva. Do ČSSD vstoupil v osmnácti letech a je v Poslanecké sněmovně nepřetržitě od roku 1996.
Všechny země visegrádské čtyřky jsou kritizované za malou ochotu vzít na sebe větší břímě uprchlické krize například politiky z Německa nebo Rakouska.
Evropská komise žádá od nové polské vlády vysvětlení k novým zákonům o veřejnoprávních médiích a ústavním soudu. Chce projednat podezření, že zákony ohrožují demokracii a odporují normám EU.
Maďarsko vyšetřuje Evropská komise kvůli novému zákonu o azylovém řízení. Rovněž se zajímá o financování dostavby maďarské jaderné elektrárny Paks kvůli podezření o porušení pravidel poskytování státní pomoci.
Slovenské straně Směr hrozí vyloučení ze sociálnědemokratické frakce Progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu. Kvůli odmítání uprchlických kvót. Ficova strana už byla jednou vyloučena na tři roky poté, co se ve vládě spojila se Slovenskou národní stranou.
Českou republiku v říjnu kritizoval za podmínky v detenčních táborech a za islamofobii Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.
Všechny země visegrádské čtyřky se shodují v tom, že nechtějí přijímat uprchlíky. Odmítají i kvóty na přerozdělení běženců, stanovené Evropskou komisí. Předchozí polská vláda s kvótami souhlasila, nynější kabinet nikoliv, ale závazek běžence přijmout splní. Zatímco přes Maďarsko loni prošlo přes 400 tisíc uprchlíků, Slovensku, Česku a Polsku se hlavní vlna vyhýbá.
Průzkumy polského institutu CBOS a českého CVVM, provedené na konci loňského roku.
Jaroslaw Kaczyński varuje, že „muslimští imigranti přinášejí choroby“. Podle něj zavlekli choleru do Řecka a úplavici do Vídně.
Viktor Orbán považuje rostoucí počet muslimských uprchlíků za hrozbu pro evropskou civilizaci.
Robert Fico řekl na začátku roku jasně: Nedopustím na Slovensku vznik muslimské komunity.
Český premiér Bohuslav Sobotka se nevymezuje plošně proti islámu a muslimům, v tomto ohledu však Orbánovi, Ficovi a Kaczyńskému „konkuruje“ Miloš Zeman.
Robert Fico a Viktor Orbán jsou smířliví k Rusku a nekritizují příliš jeho politiku vůči Ukrajině. Naopak polští politici jsou ostře protiruští. Bohuslav Sobotka je se svými postoji kdesi uprostřed, proruské postoje však v Česku reprezentuje prezident Miloš Zeman.
Vztahy mezi Bratislavou a Budapeští zatěžují dlouhodobě hádky, týkající se maďarské menšiny na Slovensku. V srpnu 2008 maďarský prezident László Sólyom nemohl přejít přes hraniční most do slovenského Komárna na odhalení sochy uherského krále Štěpána.
Prahu a Varšavu rozdělovaly spory o kontroly a kvalitu polských potravin, dovážených do České republiky. Polské ministerstvo zemědělství však konflikt označilo na konci roku 2014 za uzavřený.
Čeští a maďarští politici se občas střetnou kvůli Benešovým dekretům. Předseda maďarského parlamentu László Kövér v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že Česká republika a Slovensko "neměly být přijaty do EU, pokud součástí jejich právního řádu je zákon vycházející ze zásady kolektivní viny".
Polské a maďarské politiky rozděluje přístup k Rusku a krizi na Ukrajině. Orbán je mnohem méně kritický k Vladimiru Putinovi než bývalá i současná polská vláda.
„Respektují média svobodu vyjadřování a právo na informace, když publikují jenom snímky žen a dětí, zatímco 70 procent těch uprchlíků jsou muži, kteří vypadají jako armáda?“
Viktor Orbán„Evropská krize nás podněcuje, abychom posílili maďarský stát. Naše problémy v uplynulých desetiletích vyplývaly ze slabosti maďarského státu.“
Viktor Orbán„Ani na dobrovolném základě neuděláme žádné rozhodnutí, které by vedlo k možnosti vzniku ucelené muslimské komunity na Slovensku.“
Robert Fico„Neumím si představit, že by tady byly protiraketové základny, které by obsluhovali zahraniční vojáci. Slovensko už má své historické zkušenosti s účastí cizích vojáků, vzpomeňme na invazi v roce 1968. Proto je toto téma pro nás mimořádně citlivé.“
Robert Ficok možnosti pobytu vojska NATO na Slovensku v roce 2014„Hlavní část viny nese Rusko. Pokud jde o záměry, o tom budeme ještě diskutovat.“
Jaroslaw Kaczyńskio tragické smrti svého bratra a polského exprezidenta Lecha Kaczyńského u Smolenska„Ačkoliv nedávné teroristické útoky v Paříži proběhly v době migrační krize, je nutno si uvědomit, že vraždili dobře organizovaní islamističtí radikálové. Náš hněv se musí obrátit proti nim, nikoliv proti uprchlíkům, které z jejich domovů často vyhnalo právě náboženské či etnické násilí, šířené úplně stejnými vraždícími fanatiky.“
Bohuslav SobotkaFotografie: Reuters | Jakub Plíhal