V úterý v podvečer vybuchlo v Bejrútu přístavní skladiště. Exploze patrně dusičnanu amonného zabila přes 137 lidí, kolem pěti tisíc dalších utrpělo zranění. Tlaková vlna srovnala přístav se zemí a poničila domy ve vzdálenosti několika kilometrů. Podívejte se, jakou zkázu v libanonské metropoli exploze způsobila.
Tlaková vlna vysklila okna budov, které leží až čtyři kilometry daleko od místa výbuchu. Přístav se nachází velmi blízko samotného centra města. Bejrút je hustě osídlený, výbuch se nějakým způsobem dotkl bezmála dvou milionů obyvatel.
přibližně
přibližně
Ve skladišti nejprve začalo hořet, pak explodoval hangár číslo 12, ve kterém úřady skladovaly 2750 tun vysoce výbušného dusičnanu amonného. Náklad v přístavu čekal od roku 2014, kdy ho Libanon zabavil nákladní lodi ruského oligarchy, která v přístavu neplánovaně zakotvila.
načítám grafiku
Přístav výbuch zničil takovým způsobem, že ho nelze dál používat. Přitom celých 60 procent veškerého dovozu do Libanonu šlo právě přes něj. Exploze byla tak silná, že ji cítili i na Kypru, který je vzdálený více než 160 kilometrů. Zbyl po ní kráter o průměru 140 metrů.
Do Libanonu Česko vyslalo specialisty z týmu USAR cvičené na vyprošťování lidí zavalených v troskách. Kromě toho Praha poskytla Libanonu také humanitární pomoc deset milionů korun.
Mnoho osob je stále nezvěstných, bilance obětí tak zřejmě ještě poroste. V troskách bejrútského přístavu od čtvrtka záchranáři pátrají po dalších přeživších.
Na pomoc Bejrútu vyhlásilo veřejnou sbírku několik českých nevládních organizací. Přispět můžete prostřednictvím:
Charita Česká republika Člověk v Tísni Diakonie ČCE