Chcete cestovat po Evropě zdarma? Mladí mají poslední šanci přihlásit se o vlakovou jízdenku

Adéla Denková
23. 6. 2018 17:56
Bezplatně cestovat evropskými zeměmi bude moci už letos v létě asi 15 tisíc mladých lidí. 
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: České dráhy

Brusel - Mladí Evropané mají poslední možnost zažádat o vlakovou jízdenku zdarma. Do soutěže o lístky se mohou přihlásit jen do 26. června.

Bezplatně cestovat evropskými zeměmi bude moci už letos v létě asi 15 tisíc mladých lidí. S myšlenkou jízdenek přišel nedávno Evropský parlament.

Na akci by letos mělo z evropského rozpočtu padnout 12 milionů eur (309 milionů korun).

Další peníze EU mladým lidem poskytne prostřednictvím výměnných studijních pobytů programu Erasmus, který má v příštím sedmiletém finančním rámci EU dostat dvakrát více finančních prostředků než teď. Evropská komise pro něj navrhla 30 miliard eur (775 miliard korun), což by mělo umožnit podporu až 12 milionů lidí. Většina peněz bude směřovat na oblast vzdělávání.

"Osobní zkušenost z cestování nemůže mladým zprostředkovat žádná kniha či dokument," odůvodňuje evropský komisař pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport Tibor Navracsics.

Problémy s dopravou

Studentům, učitelům či stážistům má finanční podpora z Erasmu pomoci se zajištěním ubytování, jídla, dopravy a studijních materiálů. 

"Stipendium 500 eur bylo dostatečné pro zaplacení ubytování," vzpomíná student biomechaniky na ČVUT Vojtěch Nedvěd, který se na Erasmus rozjel do Skotska. "Zbylé náklady byly srovnatelné s náklady na studium v Praze. Finanční podpora tedy pokryla rozdíl mezi náklady v Praze a v Glasgow."

Na základě průzkumu Domu zahraniční spolupráce, který administruje Erasmus v ČR, uskutečněného mezi osmi stovkami českých účastníků Erasmu, si na nedostatečnost finanční podpory stěžovala jen čtvrtina respondentů.

Častěji je trápí jiné problémy, jako obtížná přeprava mezi místem ubytování a školou. S tou mělo podle výsledků šetření potíže téměř 90 procent účastníků.

Nastartování kariéry

Zkušenosti nabyté v zahraničí pomáhají účastníkům získat zaměstnání nebo složit zkoušku z cizího jazyka. Důležité jsou i nově získané informace.

"Asi neznám studenta, který by přijel na Erasmus jen studovat," říká Karel Svoboda z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK. "Benefitem programu není jen studium, ale i možnost poznat tu zemi hlouběji."

Čeští pedagogové se zkušenostmi s programem Erasmus se shodují, že mezi domácími a zahraničními studenty existují velké rozdíly. Nedá se ale říci, že by cizinci výrazně zaostávali za Čechy nebo byli naopak výrazně lepší.

Sami čeští účastníci Erasmu hodnotí náročnost studia v zahraničí jako přiměřenou. Za extrémně jednoduché či extrémně náročné je považuje jen šest procent respondentů.

Poslanec Volný: Absolventi Erasmu žijí ve zlaté kleci. Jsou to kampusoví povaleči

Poslanec Volný: Absolventi Erasmu žijí ve zlaté kleci. Jsou to kampusoví povaleči | Video: Poslanecká sněmovna
 

Právě se děje

před 8 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 35 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy