Jaký je "jízdní řád" brexitu? Tyto kroky čekají Velkou Británii při vystoupení z Evropské unie

23. 6. 2016

Občané Spojeného království odhlasovali v referendu vystoupení z Evropské unie. Pro tzv. brexit se vyslovilo 51,89 procenta hlasujících.

24. 1. 2017

Britský Nejvyšší soud rozhodl o tom, že vláda premiérky Theresy Mayové musí pro spuštění odchodu Velké Británie z EU získat souhlas parlamentu.

1. 2. 2017

Dolní sněmovna v Londýně schválila zákon o aktivaci článku 50 EU. Na jeho základě je spuštění brexitu legální. Pro návrh hlasovalo 498 poslanců, proti bylo 114.

13. 3. 2017

Britská Sněmovna lordů odhlasovala, že už nebude trvat na dvou dodatcích k zákonu o brexitu, které předtím odmítla Dolní sněmovna. Lordi původně požadovali, aby parlament schvaloval i konečné dohody země s Bruselem a aby Londýn garantoval práva občanů EU, kteří v Británii zůstanou po brexitu.

PLÁN BREXITU

1. krok

Britská vláda aktivuje článek 50 Smlouvy o Evropské unii. Začíná dvouleté období, během kterého musí s Bruselem dojednat detaily vystoupení země z EU. K nim se vyjadřují i představitelé zbývajících 27 zemí unie.

2. krok

Začínají vyjednávání mezi Velkou Británií a EU. Evropská rada dostává na stůl návrh dohody o brexitu. Návrh musí podpořit minimálně dvacet unijních zemí, které zastupují více než 65 procent populace EU. Dohodu musí schválit i Evropský parlament. Po uplynutí dvouleté lhůty se můžou vyjednávání prodloužit. Musí s tím ale souhlasit všech 27 zemí EU.

3. krok

Pokud nebudou vyjednávání prodloužena, přestává ve Velké Británii platit legislativa EU.

4. krok

Velká Británie opouští Evropskou unii. Evropský parlament musí zrušit Smlouvu o přistoupení k Evropským společenstvím z roku 1972, kterou vedle Británie podepsaly ještě Dánsko, Irsko i Norsko, a nahradit ji novou.

5. krok

Pokud se Britové v případném novém referendu rozhodnou znovu vstoupit do EU, budou si muset podat novou žádost jako kterákoli jiná země.

Britská premiérka Theresa Mayová dopisem oficiálně oznámí Bruselu úmysl své země odejít z Evropské unie ve středu 29. března. Seznamte se s jednotlivými kroky, které Spojené království čekají po aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy.
Autor Zahraničí