Windows 7 jsou tu. Budou stačit proti Googlu?

Josef Tuček
22. 10. 2009 10:10
Redmond - Nový operační systém Windows 7 je od čtvrtka po celém světě v prodeji.
Foto: Aktuálně.cz

Počítačoví odborníci jej spíše chválí, ekonomové se dohadují, jak se promítne do toků peněz ve velkobyznysu informačních technologií.

Běžné uživatele počítačů je možné v cimrmanovské parafrázi ujistit - nebojte se, vy si toho ještě dlouho ani nevšimnete.

Windows 7 jsou skutečně pro odborníky podstatnou událostí. Jsou operačním systémem, tedy základním softwarem, bez kterého počítač nemůže fungovat. A jsou od společnosti Microsoft, která trh s operačními systémy zatím ovládá z devadesáti procent a chce si svůj podíl přinejmenším udržet.

Koneckonců je pod ekonomickým tlakem - tržby za finanční rok končící v červenci, byť dosahují astronomické sumy 58,4 miliardy dolarů tržby, zaznamenaly tříprocentní pokles. A zisk 14,6 miliardy dolarů představuje pokles o 17 procent.

Jako nový televizor

Protože Microsoft dal zkušební verze Windows 7 k testování, jsou už známy první dojmy, a ty jsou příznivé.

Hodnotitelé říkají, že Windows 7 jsou podstatně lepší než jejich o tři roky starší předchůdce Windows Vista. To ovšem samo nestačí, protože těžkopádné Visty už nevydávají za zvláště podařené ani sami pracovníci Microsoftu.

Avšak i další hodnocení jsou vcelku dobrá. Například server PCWorld.cz shrnuje svůj test konstatováním, že Windows 7 se uživatelům pletou pod ruce zcela minimálně, zvídavějším uživatelům poskytnou dostatek prostoru pro konfiguraci a úpravy v mnohem větším rozsahu, než tomu bylo u jejich předchůdců, a navíc dobře vypadají a jsou rychlejší.

Pro obyčejného uživatele pak přinášejí změny asi stejné jako koupě nového televizoru. Ten má sice jiné knoflíky na dálkovém ovladači, ale jinak funguje vlastně podobně jako přístroje před ním.

Windows 7 jsou kompatibilní s předchozími systémy. Na trochu jinak uspořádané navigační lišty, obměněné vyhledávání nebo třeba jednoduchou rodičovskou ochranu hlídající závadný multimediální obsah před dětmi si člověk snadno zvykne.

Kvůli antimonopolním sporům bude však evropská verze Windows 7 při instalaci klást uživatelům otázku, jaký webový prohlížeč chtějí používat. V ostatních regionech se rovnou instaluje Internet Explorer (verze 8) od Microsoftu.

Konkurence nespí

Navzdory tomu, že Windows 7 se začínají prodávat od čtvrtka, není jisté, jak moc budou firmy spěchat s jejich nákupem.

Některé zveřejněné průzkumy tvrdí, že firmy se už na Windows 7 těší. Jiné naopak říkají, že ekonomická krize je nutí oddalovat nákup nových přístrojů i nového softwaru. Pravděpodobnější je, že většina firemních uživatelů si zřejmě ještě počká.

Jisté není ani to, jak rychle si Windows 7 poběží instalovat běžní domácí uživatelé. Spíše se dá předpokládat, že si je koupí až se svým příštím počítačem.

S jistotou se dá ale čekat to, že přinejmenším v nejbližších měsících určitě žádný konkurent nesrazí podíl Microsoftu na současném trhu s operačními systémy.

Podstatnějšího soupeře by mohl nabídnout další internetový gigant Google. Jeho operační systém Chrome má navazovat na stejnojmenný webový prohlížeč. Výhodou je, že má být zadarmo, placen inzercí. Reálně k dispozici však bude, jak se zatím zdá, až někdy příští rok a je těžké říci, v jaké kvalitě.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Demokracií na Slovensku by mohl otřást úspěch krajně pravicových Kotlebovců v nadcházejících volbách, varuje německý magazín Der Spiegel.

Všechny parlamentní strany se sice dušují, že s Kotlebovci-Lidovou stranou Naše Slovensko (LSNS), jejíž předseda Marian Kotleba má antisemitský a xenofobní náhled na svět, spolupracovat nebudou. Jestli to dodrží, není ale podle Spiegelu vůbec jisté.

Nejčtenější německý seriózní týdeník v článku věnovaném situaci v zemi před volbami 29. února konstatuje, že Slovensko bylo dlouho i díky úspěšnému ekonomickému vývoji považováno za příklad povedené západní integrace. "Před dvěma lety ale fasáda vzorové země dostala první trhliny, když nájemný vrah zastřelil novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku," poznamenává Spiegel.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Britský princ Harry a jeho žena Meghan přestanou od jara používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci loni požádali.

Tento název neponese ani jejich chystaná dobročinná nadace. V pátek večer to v Londýně oznámila mluvčí páru, a potvrdila tak dřívější zprávy britských médií.

Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku řekl, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Od 1. dubna nebudou pětatřicetiletý princ Harry a jeho o tři roky starší manželka mít kancelář v Buckinghamském paláci a s veřejností budou komunikovat prostřednictvím své charitativní organizace, kterou hodlají brzy představit a která se původně měla jmenovat Sussex Royal Foundation.

Značka nesoucí v sobě slovo "royal", tedy královský by jim podle agentury DPA bývala mohla být užitečná mimo jiné při žádostech o příspěvky na její fungování. Právě to ovšem podle médií vadilo Buckinghamskému paláci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy