Skvrny na kráse matičky Prahy stověžaté

Skvrny na kráse matičky Prahy stověžaté
Mapka chráněné oblasti připomíná tvarem africký kontinent. Patří sem Staré Město, Josefov, Malá Strana, Hradčany s Pražským hradem, Nové Město s Vyšehradem a části Vinohrad, Holešovic, Podolí a Smíchova.
Pohled na střechy "Prahy stověžaté" z letenských sadů. S rozlohou téměř devět set hektarů je pražská památková rezervace jednou z největších památkových zón na světě. Navíc ji obklopuje ochranné pásmo o rozloze desetkrát větší, kam spadá celé širší centrum dnešní metropole.
"Zdar tobě, Praho! Vzdoruj času zlobě, jak odolalas věky bouřím všem!" Mozaika Hold Praze v průčelí Obecního domu byla zhotovena podle návrhu Karla Špinara. Škoda, že úředníci magistrátu sídlí na opačném konci Starého Města, měli by ji mít více na očích.
Zátiší ze Spálené ulice. Historické centrum to s nároky moderního života mnohdy nemá vůbec jednoduché, nejen po estetické stránce.
Foto: Ondřej Besperát
Ondřej Besperát
25. 7. 2011 10:45

Praha - Hlavní město stále nemá vyhlášku o stavební činnosti v památkové rezervaci, ani regulační plán, k jehož vytvoření vloni důrazně vyzvalo Prahu UNESCO. O jednotlivých stavbách a rekonstrukcích dnes rozhodují úředníci magistrátu, což vytváří ideální možnosti korupce.

Za této situace uplynulo čtyřicet let od vyhlášení historického jádra Prahy městskou památkovou rezervací. To tehdy komunistům zabránilo v plánovaných plošných demolicích, například na Karlově nebo na Malé Straně.

Připoměňte si, která místa naši stověžatou matičku Prahu hyzdí.

 

Právě se děje

Další zprávy