V bouřce zahynula 75letá žena. Polsko hlásí 7 mrtvých

ČTK Dagmar Honsová, Meteopress, ČTK
24. 7. 2009 8:45
Praha - Prudké bouřky, která vystřídaly odpolední vedro, si na Liberecku vyžádaly lidský život.

V Hrádku nad Nisou našli lidé pod větvemi, které polámal prudký vítr, mrtvou 75letou ženu. Zemřela v místním parku, potvrdila policie i záchranáři.

Další lidé utrpěli v bouřlivém počasí zranění: na Českolipsku strom těžce zranil chlapce, v Harrachově skončila žena v nemocnici poté, co ji do hlavy udeřil letící reklamní poutač.

V Hořicích na Jičínsku spadl strom na dětský kočárek. Roční dítě utrpělo zranění a bylo letecky transportováno do královéhradecké nemocnice. Matka vyvázla bez zranění.

V Bratkovicích na Kladensku blesk udeřil do autobusové zastávky a zranil dva chlapce, kteří se v ní před bouřkou ukryli.

Třináctiletý chlapec utrpěl popáleniny hrudníku a vrtulník ho převezl na popáleninové centrum vinohradské nemocnice. O rok starší kluk po úderu blesku přestal slyšel a skončil v motolské nemocnici.

Na Slapské přehradě se převrátila loďka s pěti lidmi, čtyři záchranáři vytáhli, ale jednoho pohřešují.

V Polsku bouřka zabila nejméně sedm lidí, napsala Gazeta Wyborzcza, a nejméně 34 dalších zranila. Počet obětí přitom nemusí být konečný, uvedla televize TVN24.

Čtěte více: Prudké bouře v Polsku zabily 6 lidí, 34 zraněných

Energetická kalamita a vlaky mimo provoz

V severních Čechách energetici od noci opravují desítky poruch na elektrickém vedení. Společnost ČEZ ráno vyhlásila kalamitní stav pro okresy Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa, Mladá Boleslav, Semily, Jičín a Trutnov.

Stromy vyrácené silným větrem popadaly i na řadu železničních tratí. Největší problémy jsou mezi Prahou a Kolínem, kde strom spadl na vedení vysokého napětí. Ráno už tu sice vlaky jezdí, ale na řadě úseků jen na jedné koleji a nabírají velká zpoždění.

Omezený provoz je také na dalších tratích, zejména ve středních a jižních Čechách. Aktuální přehled na webu Českých drah

Na Karlovarsku ve čtvrtek po 16:00 bouřky vyvrátily několik stromů. Na Ústecku spadl jeden kmen na auto. V Praze bouřka strhla část střechy katastrálního úřadu v Kobylisích, nikdo naštěstí nebyl zraněn.

Kvůli bouřce byl také dočasně omezen provoz na pražském letišti. "Mezi 17:20 a 17:40 byl přerušen na Ruzyni provoz," řekla serveru idnes.cz mluvčí letiště Eva Krejčí.

Kromě toho hasiči v desítkách případů čerpali vodu ze sklepů a odklízeli větve popadané na silnice.

Padlé rekordy

Bouřky završily nejteplejší den letošního roku. Rekord padl včera po poledni nejdříve v Českých Budějovicích.

Původní hodnota z roku 1929 dosáhla 33,3 stupně Celsia, ve čtvrtek se rtuť teploměru na jihu Čech vyšplhala na 36,8 stupně Celsia.

Odpoledne pak teplota překonala rekord pro 23. července i v pražském Klementinu. V letech 1868 a 1929 tam naměřili 34 stupňů, ve čtvrtek o jednu desetinu stupně více.

Vedra působila některým lidem zdravotní problémy. Například v Pardubickém kraji zatím zkolabovalo deset lidí, většinou starších 60 let, napsala agentura ČTK.

Střízlivé léto 2009

Horké počasí vládlo ve čtvrtek v celé střední Evropě.

V Polsku a Německu byly teploty přibližně stejné jako v Česku, v Rakousku a v Maďarsku pak ještě o zhruba dva stupně vyšší.

Pohled do statistiky dále říká, že letos jsme od 1. května do 22. července zaznamenali dosud nejméně tropických a letních dnů, kdy teploty překročí 30, respektive dosáhnou aspoň na 29 stupňů Celsia. Podobně dosud rok 2009 zaostával i ohledně nejvyšší naměřené teploty.

Nejvyšší naměřená teplota vzduchu na území Česka je o několik stupňů vyšší ze 27. 7. 1983 - bylo 40,2 °C.

Po tropických dnech tohoto týdne by podle dlouhodobé předpovědi měly přijít teploty nad třicet stupňů ještě příští týden. Poté by se léto mělo vrátit k mírnější a deštivější podobě.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy