Study: Czech Roma still segregated at school

CzechNews
13. 11. 2008 14:25
Most Roma unlawfully placed in schools for disabled children
Roma remain over-represented in practical schools
Roma remain over-represented in practical schools | Foto: Ondřej Besperát

Prague - European Roma organizations said at a conference held on 12-13 November in Prague that the Czech government has failed to prevent segregation of Romani children in special primary schools for children with mental disabilities.

The charge, backed by a research conducted earlier this year, comes exactly a year after the European Court of Human Rights ruled that such a practice represents unlawful discrimination under international laws. In the case, the families of 18 Romani children complained that they had been placed in special schools as a result of their ethnic origin.

Special schools still exist

A school law effective from 2005, intended to eliminate discrimination of Roma, abolished special schools and replaced them with so-called practical schools. The reform also introduced preparatory classes and Romani teaching assistants at standard primary schools to facilitate the integration of children from disadvantaged backgrounds.

Despite the reform and the ruling of the Strasbourg court, Romani children remain over-represented in former special schools, now relabelled as practical schools, where they are taught according to substandard curriculum designed for children with mental disabilities.

According to research conducted by the European Roma Rights Centre (ERRC) and the Roma Education Fund (ERF), Romani children represented more than a half of the student population in 14 of the 19 schools visited by the researchers.

Practical schools kill Roma's chances on labour market
Practical schools kill Roma's chances on labour market | Foto: Ludvík Hradilek

"The alarming thing is that school directors, parents and even pupils themselves put an equals sign between 'practical school' and 'school for Roma'," says Tara Bernard, who participated in the research project.

Yet, some Czech education experts warn against the Roma groups' recommendation that practical schools be abolished and Romani children fully integrated in standard primary schools. "Our education system is not ready for that. We would only expel those children from schools. They would just quit," says sociologist Ivan Gabal.

Rushed decisions

The Roma organisations behind the research point out that the pedagogical-psychological counselling centres that decide about the placement of children in practical schools use the same methodology they used before 2005. The researchers have found out that the decision about a Romani child is often made in one session that lasts 15 to 30 minutes.

"The Czech Republic does not have a law that would order a repeated examination of children in practical schools," says Bernard. She adds that a vast majority of these children will never be able to go to continue with secondary or tertiary education.

Representatives of the pedagogical-psychological counselling centres argue that Romani children are being transferred to practical schools at the request of their children.

The ERRC-ERF research confirms this, but its authors point out that Romani parents often do so because they themselves used to be segregated in special schools, and because they do not have enough information about what the placement in a practical school will mean for their children.

The lack of education among the Romani community then translates into a high unemployment rate. According to a survey by the World Bank, the overall quality of education among Roma has been constantly decreasing since 1989.

The Roma groups also criticise a lack of any statistics. The Education Ministry has only recently started collecting data on pupils' nationality, the language they speak at home and the type of school and grade they attend. So far only estimates have been available.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Rada: Konsolidace veřejných financí si patrně vyžádá růst daní

Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou ve čtvrtek Národní rozpočtová rada zveřejnila. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že na dluhovou brzdu narazí veřejné finance až o rok později.

Dluhová brzda stanoví hranici, při jejímž překročení musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Stanovena je na úrovni 55 procent hrubého domácího produktu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v únoru poslancům řekla, že veřejný dluh by měl ke konci letošního roku stoupnout na 45 procent HDP.

"Je zřejmé, že rozsah konsolidačního úsilí v letech 2022 až 2024 bude muset být vyšší než 0,5 procenta hrubého domácího produktu ročně. Zároveň je patrné, že tato konsolidace si vyžádá významné navýšení daňové zátěže, neboť dlouhodobější výpadek příjmů v rozsahu daňového balíčku není možné zcela pokrýt redukcí výdajů, pokud by tedy nemělo dojít k výrazné redukci výdajů v největších výdajových blocích, kterými jsou sociální zabezpečení, zdravotnictví a školství, což rada nepředpokládá," uvedla NRR.

Zdroj: ČTK
Další zprávy