Praha - Logistický trh ve střední a východní Evropě trvale roste. Během posledních čtyř let se množství moderních logistických prostor v tomto regionu ztrojnásobilo a na konci roku 2006 bylo ve střední a východní Evropě 8,75 milionu metrů čtverečních skladovacích prostor.
Informovala o tom mezinárodní společnost DTZ, která působí v oblasti realitního poradenství.
V Česku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku sehrála klíčovou roli průmyslová výroba zaměřená na export i zvyšující se spotřeba v posledních letech. DTZ očekává, že výsledkem dobrých ekonomických podmínek bude trvalý nárůst na logistickém trhu v tomto regionu.
"Poptávku v oblasti logistických prostor ve střední a východní Evropě za rok 2006 lze označit za velmi dobrou. Nejvíce se na ní podílelo Polsko, Česká republika a Rusko, a to 85 procenty celkového nárůstu," řekl ředitel DTZ pro Českou republiku Jaromír Smetana.
Další pětina navíc
Podle developerů plochy moderních skladů ve střední a východní Evropě letos vzrostou o dalších 20 procent a na konci roku tak bude k dispozici zhruba 12,24 milionu metrů čtverečních moderních skladů. Největší aktivita se očekává na trzích v Rusku, České republice a Polsku.
Nájmy za skladovací prostory ve střední a východní Evropě byly podle studie DTZ stabilní a konkurenceschopné se západoevropskými zeměmi.
Pohybovaly se od 3,2 eura za měsíc a metr čtvereční v Polsku do 9,3 eura za měsíc a metr čtvereční v okolí Petrohradu. V okolí Prahy nájemci skladových prostor podle studie platili 4,8 eura za měsíc a metr čtvereční.
Podle studie, kterou v těchto dnech zveřejnila světová poradenská firma v oblasti realit Cushman & Wakefield, jsou nejdražší sklady na světě v Londýně. V okolí letiště Heathrow částky za pronájem dosahují 252 eur (zhruba 7050 korun) za metr čtvereční ročně.
Česká republika obsadila v žebříčku nejdražších skladovacích prostor letos 26. místo. Nájemci v Praze ročně platí až 70 eur (1960 korun) za metr čtvereční.