Studenti naprogramovali knihu, která se píše hlasem

Josef Tuček
11. 1. 2008 10:26
IBM oceňovala projekty vysokoškoláků
Mluvící hlava musí správně pohybovat svaly v obličeji.
Mluvící hlava musí správně pohybovat svaly v obličeji. | Foto: IBM-ČVUT

Praha - Kniha jízd, kterou řidič "píše" hlasem, počítačově animovaná lidská hlava a tělo na obrazovce: to jsou některé ze studentských prací, které získaly ocenění společnosti IBM Česká republika.

Firma IBM už od roku 2005 vypisuje výzkumné projekty pro posluchače katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Nejúspěšnější řešitele pak oceňuje odměnou od dvou do dvaceti tisíc korun.

Pozor, tady je teď přednost zprava

Mezi poslední vítěze se tak nyní dostali studenti Ondřej Buček a Miroslav Janošík. S využitím techniky IBM sestavovali knihu jízd, jakou si vedou řidiči služebních aut. Ovšem jejich knihu šofér nepíše, ale jednoduše diktuje.

"Nasedne do auta a řekne přístroji, odkud a kam jede. Pak jen sděluje, že bere benzín a další údaje," popisují autoři projektu.

Řidič nic nepíše, jenom diktuje své poznámky pro počítačové zpracování.
Řidič nic nepíše, jenom diktuje své poznámky pro počítačové zpracování. | Foto: IBM-ČVUT

Počítačový program pro rozpoznání hlasu sám převede namluvené informace do textové podoby. Ale to není všechno. Přístroj je spojen se satelitní navigací, takže k trase do mapy zaznamená i řidičovy poznámky, třeba o špatné kvalitě silnice, o změně přednosti v jízdě, o snížení povolené rychlosti, i o instalovaném policejním radaru. Zařízení řidiči nebo jeho kolegovi, když po trase pojedou příště, namluvené poznámky a upozornění na příslušném úseku přečte.

Když řidič přijede do domovské firmy, zařízení údaje automaticky odešle třeba prostřednictvím wi-fi přenosu. Takže kniha jízd se vlastně v kanceláři "napíše" sama.

Mluvící hlava místo vrátné

Student Martin Zlatuška získal ocenění za propracování počítačové animace ženské hlavy. Martin vylepšoval program pro mimiku obličeje a pohyb obličejových svalů.

Rozpracovaná ženská postava, která se bude hýbat podle podle počítačového programu.
Rozpracovaná ženská postava, která se bude hýbat podle podle počítačového programu. | Foto: IBM-ČVUT

Hlava může být třeba na obrazovce u vchodu do nějaké budovy místo vrátného. "Zeptáte se na cestu, program pro rozpoznávání hlasu automaticky analyzuje, co chcete vědět, sestaví odpověď a hlava na obrazovce vám ji řekne. A bude při tom otevírat ústa a pohybovat obličejem tak, jako kdyby mluvil skutečný člověk," nabídl jednu z možností využití výsledků projektu Martin Zlatuška.

Tělo podle internetu a kamarádek

Martin Macháček a Jiří Drahokoupil zase vyhráli odměnu za propracování počítačové animace lidského, tedy přesněji ženského těla. Jako vzor si vybrali fotografie jisté herečky z internetu, a jak dodali, dalším inspiračním zdrojem bylo pozorování jejich přítelkyň.

Výsledkem projektu je zatím rozpracovaná lidská postava, kterou budou následně upravovat další programátoři. V konečném výsledku se má postava automaticky pohybovat na obrazovce jako skutečný člověk. Když se pak na ni v počítači nasadí již zmíněná animovaná hlava od Martina Zlatušky, vznikne třeba vrátná, která slovem popíše cestu a ještě ji pro názornost doplní gestikulací.

Od příštího školního roku bude IBM Česká republika spolupracovat s dalšími pěti vysokými školami v Brně, Praze a Ostravě. Odborníci z IBM tam studentům připraví některé samostatné přednášky a budou dělat vedoucí diplomových prací.

Čtěte také:

Počítačový program je trpělivý učitel.
Počítačový program je trpělivý učitel. | Foto: IBM
Čeští programátoři učí číst Američany
Příznakem iktu je ochablost nebo znecitlivění tváře, ruky nebo nohy, obvykle na jedné straně těla.
Příznakem iktu je ochablost nebo znecitlivění tváře, ruky nebo nohy, obvykle na jedné straně těla. | Foto: Aktuálně.cz
Vědci postupují od kontroly pravopisu ke čtení myšlenek

 

Právě se děje

Další zprávy