Štíhlá i po dovolené? Stačí pár pravidel

Kristina Procházková
20. 6. 2007 12:00
Léto máme spojeno s relaxací, pohybem, sportem a aktivními dovolenými. Mnozí lidé ale odpočívají v horizontální poloze na pláži. Jakými pravidly by se měli jedni i druzí řídit, aby se prázdniny nepodepsaly na jejich postavě?
Foto: www.sxc.hu

Obsah energie v některých potravinách (kJ na 100g)

jogurtový nápoj light 151 pivo 12° 144 bílé víno 226 cola 168 tvrdý alkohol 1172 ředkvička 84 paprika zelená 65 rajče 103 vodní meloun 110 hroznové víno 289 broskev 219 banán 398 datle 530 zmrzlina smetanová (Nogger) 1150/ks zmrzlina vodová (Twister) 342/ks müsli tyčinka oříšková 1856 čokoláda 2300 vepřový bůček 2240 králičí maso 681 kuřecí prsa 460 špekáčky 1359 drůbeží šunka 500 pečené brambory 563 vařené těstoviny 393

Je logické, že si na dovolené chce člověk trochu "dopřát" - a toto pokušení se nevyhýbá ani lidem, kteří si po zbytek roku hlídají zdravý jídelníček a myslí na to, aby nepřibírali. Bylo by sadistické zakazovat rekreantům ve Středomoří, aby ochutnali místní specialitu v podobě kalorické bomby nebo aby si vyhodili z kopýtka v místním baru; na druhou stranu je pravda, že minimalizovat negativní dopady prázdnin není tak složité.

Po slazených nápojích se tloustne. K pití jsou mnohem vhodnější nápoje bez cukru, ředěné ovocné šťávy, neslazené čaje nebo čistá voda. Můžete si být jisti, že vás sodovka s trochou citrónu osvěží lépe než láhev coly či pomerančového nektaru.

I v alkoholu je energie. Do tukových polštářů se člověku může uložit i šampaňské nebo alkoholické koktejly s džusem (viz výše) a několika panáky. Tvrdý alkohol je zvlášť energeticky bohatý, vhodnější je proto popíjet víno nebo ještě lépe vinný střik.

V ovoci je spousta cukrů. Při nákupu v obchodě s ovocem a zeleninou je lepší využívat čerstvou nabídku v přepravkách se zeleninou (viz box s energetickými hodnotami). "Zďobat" během dopoledne kilo hroznového vína může znamenat stejný energetický příděl jako hlavní chod i s dezertem.

Zmrzlina sice ochladí, ale také osladí! Mražené osvěžení obsahuje nebezpečné bakterie způsobující střevní potíže jen výjimečně, velkou dávku cukrů ale prakticky bez výjimky. Když se k cukru v poctivém smetanovém nanuku přidá ještě tuk, mění se nevinné osvěžení v kalorickou bombu.

Tučné maso na gril nepatří. Při populárním letním grilování mívají lidé tendenci pořídit kousky prorostlého bůčku či šťavnaté klobásy, možná se sliny sbíhají i vám... S ohledem na zdraví je ale mnohem vhodnější ogrilovat kousky zeleniny nebo netučné maso drůbeží, které je nesmažené poměrně dietní pochoutkou.

"Zdravé" cereálie linii nepomůžou. I když chroupání medem slazeného zrní má člověk spojené s představou zdravého jídla, o povaze cereálních tyčinek mnohem lépe vypovídají reklamní slogany zdůrazňující jejich energetický potenciál. Müsli tyčinky, sušenky nebo chleba se salámem by si tak s sebou na výlet měli brát jen lidé, kteří podnikají dálkový pochod, a ne ti, které vyhodí autobus před hradem a pak je zase odveze zpět.

Pohyb, ale přiměřený. Hlavním pravidlem zdravé dovolené by pak měla být adekvátní tělesná aktivita. Nemá smysl, aby se člověk, který celý rok jen sedí v kanceláři a největší pohyb zažije při stlaní postele, vydával na týden s aerobikem - pohybová aktivita by měla být přiměřená a měla by člověka bavit. Nějakou tu večerní procházku po mořském pobřeží nebo jednodenní výlet z horského hotelu do nejbližšího městečka po vlastních zvládne každý, o taneční zábavě nemluvě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, uvedla IEA

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz, asi o 500 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 179.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Myšákův Hamilton prohrál ve finále Memorial Cupu s týmem Saint John

Hokejisté celku Hamilton Bulldogs s českým útočníkem Janem Myšákem podlehli ve finále Memorial Cupu pořádajícímu Saint John 3:6. Sea Dogs triumfovali podruhé v boji o šampiona juniorských soutěží Canadian Hockey League (CHL) a navázali na vítězství z roku 2011. Memorial Cup se hrál po dvouleté pauze kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 2019, kdy jej ovládl tým Rouyn-Noranda Huskies s útočníkem Jakubem Laukem.

Dvacetiletý litvínovský odchovanec Myšák, jehož draftoval v roce 2020 ve druhém kole na 48. pozici Montreal, poslal v pondělí Bulldogs do finále vítězným gólem v čase 70:08 proti Shawiniganu (4:3 v prodloužení). Ve finále Myšák v dresu šampiona OHL také skóroval a devět sekund před koncem druhé třetiny snížil na 2:4.

Hráči celku Saint John, kteří v play off QMJHL vypadli už v 1. kole po porážce s Rimouski 2:3 na zápasy, Memorial Cup ovládli s jediným zaváháním. Ze základní skupiny postoupili z prvního místa přímo do finále po výhře nad Hamiltonem 5:3, porážce s Edmonton Oil Kings 3:4 v prodloužení a výhře nad Shawiniganem 5:3.

Stafford Smythe Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal kanadský útočník William Dufour z vítězného týmu, který byl i nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem s osmi body a sedmi brankami ze čtyř utkání.

Sea Dogs byli jediným celkem bez českého zastoupení. S Oil Kings vyhrál WHL obránce Šimon Kubíček a s Cataractes ovládl QMJHL bek Martin Haš. Desítka českých vítězů Memorial Cupu se tak nerozšířila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy