Španělské Prado vystavuje mladší verzi Mony Lisy

Španělské Prado vystavuje mladší verzi Mony Lisy
Obraz vznikl ve stejné době jako originál a namaloval jej v Leonardově ateliéru jeden z jeho žáků.
Dílo se v březnu přesune do pařížského Louvru, kde visí originál, a divákům se tak naskytne šance obě verze porovnat.
Na obraze je portrét velmi připomínající Giocondu, jež vznikla v letech 1503-06; krajina v pozadí je na něm však pokryta jakousi patinou času, tvoří ji šedavá skaliska.
Autor byl vždy považován za neznámého, vědělo se pouze, že dílo vzniklo zhruba v první čtvrtině 16. století.
Foto: Reuters
Reuters ČTK Reuters, ČTK, Lucie Kalivodová
22. 2. 2012 23:00

Madrid - Madridské muzeum Prado vystavuje podle všeho nejstarší známou kopii slavné Mony Lisy od Leonarda da Vinciho, jíž objevilo ve svých sbírkách. Obraz vznikl ve stejné době jako originál a namaloval jej v Leonardově ateliéru jeden z jeho žáků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy