Soutěž vrcholí: Volte nejodpovědnější osobnost byznysu

Aktualizováno 15. 10. 2014 9:26
Hlasujte o ceně pro lidi, kteří nemyslí jen na sebe a denně to dokazují.
Kandidátky na titul Odpovědný leader 2014 - zleva Martina Grygar Březinová, Drahomíra Mandíková a Renata Mrázová.
Kandidátky na titul Odpovědný leader 2014 - zleva Martina Grygar Březinová, Drahomíra Mandíková a Renata Mrázová. | Foto: Byznys pro společnost / Aktuálně.cz

Praha - Už popáté se letos hledá nejodpovědnější osobnost byznysu v České republice. A také letos o ní svým hlasováním rozhodnete vy, čtenáři Aktuálně.cz.
Kdo takovou osobností je, jaké vlastnosti by měl ztělesňovat, jaký byznys reprezentovat?
Oficiálně je tato cena, udělovaná platformou Byznys pro společnost a letos nesoucí název „Odpovědný leader 2014 - Cena společnosti Zentiva", určena osobnosti, která se významně zasloužila o rozvoj a propagaci společenské odpovědnosti firem a osobní odpovědnosti vůči společnosti.
Méně formálně můžeme říci, že ji má dostat člověk, který nemyslí jen na sebe a na to, jak vydělat peníze, ale chce, aby z jeho úspěchu profitovala celá společnost. A něco pro to dělá a má konkrétní výsledky.
Také letos nominační komise vypracovala z mnoha došlých návrhů seznam kandidátů na cenu, z nichž pak Leadership team platformy Byznys pro společnost vybral tři finalisty.

Letos jimi jsou: Martina Grygar Březinová, generální ředitelka Sodexo Benefity, Drahomíra Mandíková, ředitelka firemních vztahů a komunikace Plzeňského Prazdroje, a Renata Mrázová, generální ředitelka ING pojišťovny a penzijní společnosti ČR/SR.

Rozhodovat o tom, která z nominovaných si cenu odnese, můžete ZDE.

Hlasovat se bude až do 15. října, výsledky budou slavnostně vyhlášeny o den později v rámci vyhlašování cen TOP Odpovědná firma.
A proč padla volba právě na tyto tři kandidátky, co dobrého udělaly pro jiné? To se dozvíte z následujících medailonků:

1. Martina Grygar Březinová

Martina Grygar Březinová
Martina Grygar Březinová | Foto: BPS

Martina Grygar Březinová vede společnost Sodexo Benefity. Spolu se svým týmem systematicky podporuje vyváženost soukromého a pracovního života a věří, že za úspěchem společnosti stojí především spokojení a motivovaní zaměstnanci. Společně s vedením tak vytvořila přátelskou firemní kulturu, respektující individualitu každého ze zaměstnanců a podporující vzdělání a osobní rozvoj.
Zasadila se o vznik interních programů Rovnováha a S dětmi nás baví svět. Martina je zároveň jednou z aktivních členek SWIFt (Sodexo Women’s International Forum for Talent), fóra, které pomáhá otevírat téma diverzity jak celosvětově, tak i u nás. Letos v červnu se stala hostitelkou mezinárodního setkání tohoto fóra v Praze. Je také aktivní mentorkou programu Odyssey, iniciativy podporující ženské talenty.
Pod Martininým vedením v České republice Sodexo již dva roky úspěšně realizuje projekt „Plníme přání seniorům“, který kombinuje princip firemního dárcovství a veřejné sbírky a podporuje firemní dobrovolnictví. Martina tuto iniciativu prosadila v rámci mezinárodního vedení Sodexo a nadchla pro tento projekt zaměstnance a dobrovolníky z celé společnosti. Díky ní se letos podařilo získat rekordní 1 milion korun.

2. Drahomíra Mandíková

Drahomíra Mandíková
Drahomíra Mandíková | Foto: Externí

Drahomíra Mandíková je členka představenstva a nejvyššího vedení Plzeňského Prazdroje. Důležitou součástí její práce jako ředitelky firemních vztahů a komunikace je oblast společenské odpovědnosti a udržitelného rozvoje.
Spolu s vedením společnosti i zaměstnanci věří, že v podnikání může být firma úspěšná jen tehdy, když sladí podnikatelské zájmy s očekáváními spotřebitelů, zákazníků, dodavatelů či obyvatel regionů, ve kterých působí. Všechny činnosti v Plzeňském Prazdroji se tak řídí principy CSR se zaměřením na snižování spotřeby vody či energií, prevenci neodpovědného pití, zkvalitnění života komunit či podporu spolupráce s lokálními dodavateli i zákazníky.
Pod jejím vedením firma úspěšně zavedla program firemního dobrovolnictví, do kterého se několikrát ročně zapojují zaměstnanci, dosáhla zlepšení v oblasti genderové diverzity a získala i významná ocenění za společenskou odpovědnost.
Drahomíra Mandíková se dlouhodobě věnuje problematice společenské odpovědnosti i nad rámec aktivit Plzeňského Prazdroje. Zaměřuje se hlavně na oblast diverzity ve firmách a rozvoj ženského leadershipu. Jako prezentující se účastní konferencí, seminářů a workshopů na toto téma, publikuje k tomuto tématu v médiích a je mentorkou pro talentované ženy v rámci mentoringových a jiných rozvojových programů.

3. Renata Mrázová

Renata Mrázová
Renata Mrázová | Foto: Externí

Renata Mrázová, generální ředitelka ING pojišťovny a penzijní společnosti ČR/SR, se v osobním životě i při vedení ING pojišťovny a penzijní společnosti snaží řídit mottem, že každý, kdo alespoň trochu může, by měl pomáhat ostatním. S touto myšlenkou stála v roce 2012 u zrodu projektu For You, pojištění pro případ rakoviny prsu a pohlavních orgánů s komunitním programem prevence a dárcovským programem.
Díky němu získal například denní stacionář ve FN Motol prostředky ve výši čtvrt milionu korun a mezi další projekty a neziskové organizace zaměřující se na boj s rakovinou bylo rozděleno více než 1,5 milionu korun. Renata s For You úzce spolupracuje také s Aliancí žen s rakovinou prsu a podílí se na společném vzdělávacím preventivním projektu Nejde jen o prsa pro studentky SŠ a SOU nebo na akci Plaveme prsa, jež je určena ženám, které rakovina zasáhla.
Samozřejmostí je pro Renatu podpora řady neziskových organizací, přičemž její srdeční záležitostí jsou Domov Sue Ryder, Letohrádek Vendula a nadace Dobrý anděl. K zodpovědnosti se snaží vést i své kolegy, a tak má každý zaměstnanec ING právo na jeden den placeného volna, který může věnovat dobrovolnictví.
Za klíčovou považuje Renata také podporu vzdělávání, a proto se mimo jiné stala ambasadorkou projektu Mentoring začínajících učitelů Business Leaders Fora. Je také velkou zastánkyní podpory diverzity a dlouhodobě se věnuje motivaci a mentoringu žen. A protože podle Renaty, která má sama dvě dospívající dcery, hraje klíčovou roli ve vzdělávání především rodina, podpořila spolu s ING také knížku Kde rostou peníze? a deskovou hru Uroboros - Koloběh života, které rodičům pomáhají naučit se s dětmi o financích mluvit.

Rozhodovat o tom, která z nominovaných si cenu odnese, můžete ZDE.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy