Renovation project gets CZK 18m pork barrel support

CzechNews
10. 12. 2008 17:00
Minister Langer receives funds from state budget to sponsor renovation of Olomouc fortress
Happy as ever, Interior Minister Ivan Langer
Happy as ever, Interior Minister Ivan Langer | Foto: Ondřej Besperát

Prague - Interior Minister Ivan Langer has once again allocated CZK 18 million to a civic association called Museum of Olomouc's Fortress (Muzeum Olomoucké pevnosti) that is headed by his assistant and the Minister is its honorary member.

The association's task is to renovate a historical landmark downtown Olomouc. Interestingly, most of the funds have come so far only from the state budget thanks to the minister's lobbying.

Slicing of the bear

In something popularly known as "slicing of the bear", which refers to pork barrel politics in the English speaking world, Minister Langer received the third highest amount of money this year. 

In the world of Czech politics it is an annual ritual, in which members of the parliament slip various allotment requirements for local projects (in their own constituencies) into the budget draft proposal. This not-so-orderly "carving-up" ritual invites criticism and lots of questions.

Especially since the financial politicking takes place inside the parliamentary budget committee and is uncontrolled, therefore taxpayers' money can be granted to questionable projects, to say the least.

Read more: Stillborn project gets 23 million pork-barrel support

Minister Langer, re-elected deputy chairman of ODS this past weekend, is doing what any other lawmaker is doing; he is trying to get millions from the state budget for projects that are not controlled and verified whether these are the ones Czech taxpayers need most.

Political scientists call this a "hidden sponsoring of political parties". In practice, lawmakers spend taxpayers' money to promote their political activities in their own constituencies and they often commission firms of their friends.

Public welfare

"Don't you appreciate a project that is meant for public welfare? A new renovated landmark will emerge from this project and I am proud of it. So are other celebrities," the minister replied to Aktuálně.cz's question whether he thinks it is appropriate to send the state budget money to his "home-town". 

Last year Minister Langer provided CZK 7 million to the association at a time when it hardly existed.

And what more, the historical landmark at that time was still owned by the state. Only later the Olomouc town hall authorities decided they would sell it to the association for the symbolic price of CZK 1. The town hall council is headed by Langer's former assistant, now mayor of Olomouc Martin Novotný (ODS).

No sponsors around

The association staff see nothing wrong with the funds that they received thanks to the political influence of an acting politician.

"In this case I am not ashamed of the political lobbying. These are legitimate means," says association's chairwoman and Langer's former assistant Markéta Záleská. "The state as such grants very little money for the culture sector, therefore historical landmarks deteriorate," she adds.

The association is also planning to apply for grants in Brussels.

Read more: Czech army to go for yet another no-bid contract

 

Právě se děje

před 9 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy