Grafika: Prohlédněte si CHKO Brdy. Kde zůstanou vojáci a kde vzniknou nové cyklostezky

S novým rokem zanikl vojenský újezd Brdy a na jeho území byla vyhlášena chráněná krajinná oblast. Kvůli dokončování pyrotechnické očisty se pro veřejnost letos zpřístupní zatím asi 50 procent území. Začnou se také otevírat nové cyklostezky a značit turistické stezky. V celém CHKO Brdy platí zákaz vjezdu pro motorová vozidla a i v budoucnu má mimo chráněné území zůstat veškeré turistické zázemí v podobě parkovišť, restaurací, ubytování či infocenter. Trvale nepřístupné bude v CHKO Brdy už jen Posádkové cvičiště Jince na ploše kolem 50 kilometrů čtverečních, kde armáda zůstane i nadále.

Zpřístupnění Brd z pohledu Armády ČR na území CHKO Brdy

Na části území CHKO Brdy zůstane i nadále přítomná armáda. Nepřístupné bude trvale Posádkové cvičiště Jince, které se nalézá v trojúhelníku Jince - Zaječov - Obecnice na ploše kolem 50 kilometrů čtverečních. Toto území včetně dalších uzavřených vojenských areálů bude označeno informační cedulí s upozorněním na trvalý zákaz vstupu.

Vlastnictví lesů v CHKO Brdy

Území bývalého vojenského újezdu zůstává většinově v majetku Ministerstva obrany s právem hospodaření zejména pro Vojenské lesy a statky ČR, s.p. a Agenturu hospodaření s nemovitým majetkem.

Lesy ČR
Vojenské lesy a statky
Obce
Fyzické osoby
Vlastníci na základě LHO

Chystané cyklostezky

Základem plánovaných cyklostezek je okruh Obecnice – Zaječov – Okrouhlík – Strašice – Kamenná – Kolvín – Na Rovinách – Bor – směr Třemošná a Obecnice. Z tohoto okruhu jsou bohaté nájezdy a výjezdy do všech okolních obcí, směrem do Příbrami do Kozičína a Orlova. Okruh je dále podélně rozdělen cestou Aliance a cestou přes Jordán dále směrem do Třítrubeckého údolí ke Strašicím a Padrtím a dále v několika místech napříč. Dohromady tak vzniká síť cest, ve které mohou cyklisté najezdit celkem 450 km výletů a okruhů dle vlastního uvážení, s možností výjezdu do jakékoliv obce při okraji s turistickým zázemím.

Chystané naučné stezky

Po stopách československého dělostřelectva

První naučná stezka s pracovním názvem „Po stopách československého dělostřelectva“ představí návštěvníkům okolí dopadových ploch. Jedním z hlavních bodů na stezce bude pěchotní srub na Jordánu (zde se bude naučná stezka setkávat s cyklostezkou), kde se uvažuje o stále expozici a venkovní expozici vojenské techniky. Naučná stezka bude dlouhá cca do 10 km.

Po stopách vysídlených brdských obcí

Druhá naučná stezka bude směrem od Strašic k Padrťským rybníkům a má pracovní název „Po stopách vysídlených brdských obcí“. Smysl je podobný, vedle přírodních zajímavostí přiblížit návštěvníkům historii této oblasti. Hlavním magnetem na trase bude muzeum Středních Brd ve Strašicích. V budoucnu by zde měl vzniknout i Dům přírody na loveckém zámečku Tři Trubky. Celá stezka bude dlouhá do 25 km.

Zóny ochrany

Zóny ochrany přírody v CHKO Brdy podle přísnosti režimu. 1. zóna je nejpřísnější.

Současná chráněná území

Vzácnou přírodu tu v současnosti speciálně chrání 5 přírodních rezervací, 3 přírodní památky a 18 evropsky významných lokalit. Na území bývalého vojenského újezdu se počítá s vyhlášením dalších přírodních rezervací a památek.

Významné geologické lokality v CHKO Brdy

Geologicky jsou Brdy rozsáhlým komplexem, který jinde u nás ani ve velké části Evropy nemá obdoby. Nejvyšší části Brd jsou budovány zejména z prvohorních slepenců a křemenců (kambrium). Na západním břehu Padrťských rybníků se uplatňují také proterozoické horniny Kralupsko – zbraslavské skupiny (buližníky).

Kvůli dokončování pyrotechnické očisty se pro veřejnost letos zpřístupní zatím asi 50 procent území nové chráněné krajinné oblasti. Začnou se také otevírat nové cyklostezky a značit turistické stezky.
Autor Štěpán Plaček, Tomáš Kunc