Red Square protest against 1968 invasion remembered

Roman Gazdík
19. 8. 2008 10:00
Participants invited to Prague for 40th anniversary
Pavel Litvinov was sentenced for five years in Siberia
Pavel Litvinov was sentenced for five years in Siberia | Foto: Memorial, Moskva

Prague - On 25 August 1968, eight people met on Red Square in the center of Moscow, the capital of the former Soviet Union.

After reaching an elevated point called Lobnoye Mesto, they rolled out their banners.

"Hands off Czechoslovakia! Shame on occupants! Vive free and independent Czechoslovakia! We lost our best friends! For our freedom and yours!"

In the heart of the Soviet monolith power, a few steps from the Kremlin, these people dared to criticize the Soviet invasion of Czechoslovakia that took place four days earlier.

Read more: Josef Koudelka forgives Warsaw Pact troops for 1968

KGB confused at first

By doing this, these eight people brought on themselves many years of social ostracism, marginalization and even exile. 

"At first, there was chaos, KGB boys who thought we were Czechs had a hard time deciding what to do with us without orders form higher places," Vladimir Dremlyuga, one of the eight, remembers.

For our freedom and yours
For our freedom and yours | Foto: Memorial, Moskva

Eventually, the demonstrators were beaten up and transferred to a police station.

"Five minutes of freedom"

"I realized that the price I would have to pay for these five minutes of freedom on Red Square will be a few years in prison," poet Vadim Delone said in October 1968 during his final speech at court.

He was sentenced to two years and ten months in a labor camp.

From the group of eight, only the 22-year-old Tatiana Bayeva was freed of charge. The rest had to go through prisons and camps, harassment by Soviet authorities, brainwashing in "psychiatric" clinics, surveillance, house searches and faced the impossibility to find work.

Even Bayeva, who was convinced by the others to say she wasn't involved, was suspended from school one week after the protest.

40th anniversary

Some of them agreed to come to the Czech Republic as it commemorates the 40th anniversary of the invasion. They were invited by the Institute for the Studies of Totalitarian Regimes.

Read more: Czech TV to screen 1968 Soviet invasion live

One of them will be Natalya Gorbanevskaya, author of the novel Noon, which she wrote during their trial. The book subsequently publicized their case all over the world.

Red Square protest not alone

Gorbanevskaya was declared mentally ill by the Soviet authorities and was subjected to a psychopharmaceutical "treatment" until 1972.

Pavel Litvinov, who was sentenced to five years in Siberia, will be coming from his home in New York State.

Protests against the Soviet invasion of Czechoslovakia took place in other Eastern Bloc countries, and their participants were invited as well. Among the attendees will be Bernd Eisenfeld, Toni Krahl and Franciska Groszerová (all from East Germany), Ágnes Hellerová (Hungary), Georgi Dimitrov (Bulgaria) a Tereza Stodolniaková (Poland).

Read more: 1968: Bilateral meeting anticipated Soviet invasion

Meeting with PM and President

On 21 August they will open an exhibit about anti-Soviet protests that took place in the Soviet bloc, with PM Mirek Topolánek participating in the ceremony. Some of them will meet President Václav Klaus as well.

The public will have an opportunity to meet them too. On 25 August, they will also participate in a forum in the Krásný ztráty bar in Prague.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy