Rebel MPs to run in EP elex for Libertas.cz

CzechNews
10. 4. 2009 6:20
They helped to topple the govt and now they are joining Libertas.cz
Vlastimil Tlustý has openly criticized PM Topolánek. Now he has to pay the price.
Vlastimil Tlustý has openly criticized PM Topolánek. Now he has to pay the price. | Foto: Ondřej Besperát

Prague - Two Czech MPs that helped the Social Democrats topple Topolánek's government have joined the recently newly formed right-wing party Libertas.cz. Vlastimil Tlustý and Jan Schwippel intend to run in the European Parliament elections. 

Czech branch Libertas was registered in the Czech Republic by member of the European Parliament (MEP) Vladimír Železný and it cooperates with the Libertas.eu founded by Irish millionaire and eurosceptic Declan Ganley.

Both of the MPs have been highly critical of Mirek Topolánek's ODS leadership. Jan Schippel told idnes.cz daily online that Topolánek tried to bribe him in the past.

Following the no-confidence vote, the ODS executive board called on the regional offices to expel the two defectors.

Tlustý first refused to leave the party but he issued an official announcement about the suspension of his ODS membership. The Rakovník regional expelled the rebel member.

According to the office head Zdeněk Nejdl, Tlustý membership ceased to exist at the moment he announced his intention to run for EP elections for Libertas.cz.

When asked by the Beroun regional ODS to leave the party, Jan Schwippel did so a few days later.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy