Příběh Marie a Vlasty Štěrbových

Příběh Marie a Vlasty Štěrbových
Marie Štěrbová s dcerou Vlastou ještě na svobodě. Ve vazbě se už neviděly.
Poslední dopis, který psala Marie Štěrbová z vazby. S ohledem na horšící se zdraví žádala, zda by ještě mohla vidět své příbuzné. Marně.
Poslední dopis, který psala Marie Štěrbová z vazby. S ohledem na horšící se zdraví žádala, zda by ještě mohla vidět své příbuzné. Marně.
Zdeněk Klíma, syn Vlasty Štěrbové a vnuk Marie, říká, že jeho maminka nikdy své matce neodpustila zkažený život. O tom, že celá akce byla zinscenovaná Státní bezpečností, se obě ženy do smrti nedozvěděly.
Foto: Archiv Zdeňka Klímy (zdroje ABS, Národní archiv)
Marie Štěrbová se s dcerou Vlastou pokusily přejít v roce 1950 do Německa. Padly do nastražené léčky Státní bezpečnosti.
 

Právě se děje

před 5 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko. Spolupráce se zeměmi V4 je pro něj priorita

před 22 minutami

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy