Post-war expulsion still an issue for Bavarian leader

Blahoslav Hruška
13. 9. 2007 14:00
Guenther Beckstein not yet ready to let go of the past
Guenther Beckstein, the Prime Minister of Bavaria in waiting
Guenther Beckstein, the Prime Minister of Bavaria in waiting | Foto: Aktuálně.cz

Prague - What is the single gravest issue in the relations between Germany's largest federal state and the Czech Republic? Illegal migration, or fears of what happens after the border controls get abolished with the enlargement of the Schengen Agreement Zone at the end of this year?

Neither. Apparently, it is still the contentious issue of the post-war expulsion of Germans from Czechoslovakia. It transpired yesterday at the press conference after the talks between Czech prime minister Mirek Topolánek and visiting Bavaria´s interior minister and its future prime minister Guenther Beckstein.

An open wound

"I still consider the Beneš decrees and the expulsion itself to be an open wound and an aberration of international and European law," said the seasoned Bavarian politician.

The series of laws known popularly by the name of the second president of Czechoslovakia Edvard Beneš were enacted by his exiled government during the World War II and formed basis for stripping the Czech Germans of their property and citizenship after the defeat of Hitler's Germany.

Some three million Germans were forcibly transferred after the war from Czechoslovakia to neighboring Germany and Austria
Some three million Germans were forcibly transferred after the war from Czechoslovakia to neighboring Germany and Austria | Foto: Sudetendeutsches Archiv

He believes the issue which was thought to be dealt with once and forever by signing The Czech German Declaration on Mutual Relations and Their Future Development in 1997 needs to be further debated.

Mutual trade exchange is going well and current issues pose no difficulties to either side, said he while stressing it is necessary to start talking about the issues of the past as well. Step by step.

Coming to terms with the past

Talking to reporters afterwards minister Beckstein stressed that Czechs have to realize the war time presidential decrees gave rise to evil and injustice. The Czech nation has not come to terms with its own past yet, he says.

Mr Beckstein is the first high level Bavarian politician to lobby on Czech soil in such an open manner for the Sudeten German issue. Munich has played a role of the champion of the expelled Germans since 1950s.

Edmund Stoiber is to retire next month, leaving the government in the hands of his deputy
Edmund Stoiber is to retire next month, leaving the government in the hands of his deputy | Foto: Aktuálně.cz

Prime Minister Topolánek however made it clear he is not ready to take up the issue. "There is no such political power which could endanger the development of property rights in the Czech lands by declaring the decrees void."

I shall return

Moving on to the issues of today, minister Beckstein confirmed Bavaria is worried by the possible rise in crime once the Schengen zone absorbs the new EU member countries.

"It does not concern Czechs so much, rather Poland and Baltic states," he explained. It will be up to the police force to make sure the border regions remain safe.

And there are experts for that in Bavaria, he said. "If it was that easy, I could give the task to any moron," he said jokingly.

Guenther Beckstein is to succeed outgoing Prime Minister of Bavaria Edmund Stoiber next month. As he said, he hopes to return to Prague in his new capacity to debate a wide spectrum of issues.

So far no head of Bavarian government has been able to do so as there has been no official invitation coming from Prague, precisely because of the thorny Sudeten German issue.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V Praze se srazil osobní vlak s rychlíkem. Několik vagonů je vykolejených. Stalo se to v místě, kde byl omezen provoz kvůli srážce vlaku s člověkem

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy