Policejní počítač rozpozná cinkání falešných mincí

pen
25. 1. 2008 19:00
Nová metoda z Japonska najde i kvalitní padělky
Foto: Ondřej Besperát

Tokio - Možná si myslíte, že se padělatelé peněz zaměřují pouze na bankovky vysoké hodnoty. Je však docela možné, že ve vaší kapse cinkají padělané mince. A právě toto cinkání je nyní může prozradit.

Japonský výzkumník Mototsugu Suzuki totiž vynalezl způsob, jak odhalit falešné mince podle zvuku, který vydávají. Informaci přinesl server Nature.com.

Mototsugu Suzuki pracuje v tokijské laboratoři pro vyšetřování trestných činů při oddělení městské policie. Zde se falešné mince tradičně odhalují detailním zkoumáním za pomoci mikroskopu. Jde však o časově náročnou metodu, která navíc nemusí být dostatečně účinná, zvlášť pokud jsou mince značně opotřebované nebo pokud se v oběhu nachází větší množství padělků.

Zvuk pravých mincí má jinou frekvenci

Suzukiho revoluční metoda spočívá ve zvuku, který mince vydá, je-li upuštěna na mosazný povrch. Tento zvuk je pomocí mikrofonu převeden do počítače, který jej zpracuje, přičemž je schopen zachytit mnohem nižší frekvence než lidské ucho.

Dosavadní testy ukázaly, že falešné mince vykazují odlišné frekvence než mince pravé.

"Tato technika slibuje možnost monitorování mincí v oběhu a odhalování padělků" cituje server Roberta Matthewse, který původně pracoval pro Královskou mincovnu ve Velké Británii, a nyní vede společnost zabývající se ověřováním pravosti mincí.

Matthews považuje Suzukiho metodu za převratnou. Experti v mincovnách byli podle něj někdy schopni odhalit falešné mince pouhým poslechem, Suzukiho metoda však představuje vylepšení této metody za pomoci nejnovější moderní technologie, a tak umožňuje rychlou identifikaci i značně vydařených padělků.

 

Právě se děje

Další zprávy