V Česku padaly stoleté teplotní rekordy. Kvůli oblevě zavírají sjezdovky

ČTK ČTK
2. 1. 2022 17:24
V Česku dnes hlásila teplotní rekordy téměř polovina stanic, které měří více než 30 let. Pokořena byla dokonce dvě stoletá maxima - na hoře Milešovka, kde padl rekord už třetí den za sebou, a v Havlíčkově Brodě. Kvůli nadprůměrným teplotám zavírá řada lyžařských středisek.
Foto: ČTK

Na hoře Milešovka v Ústeckém kraji padl stoletý rekord již třetí den za sebou. Na vrcholu naměřili 8,7 stupně Celsia, o tři desetiny více než 2. ledna 1921. Maximum ze stejného roku bylo pokořeno v Havlíčkově Brodě. 

Rekord z roku 1949 přepsali na stanici v Rožnově v Českých Budějovicích a v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku. Nového maxima dosáhli také na děčínském Sněžníku, kde teplota vyšplhala na 7,8 stupně. 

Nejvyšší teploty se vyšplhaly až nad 13 stupňů Celsia. Vůbec nejtepleji bylo v Křemži na Českokrumlovsku a Libici nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, shodně 13,4 stupně Celsia. Na svém webu to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V severomoravském Krnově meteorologové zaznamenali okolo půl čtvrté odpoledne teplotu 10,1 stupně Celsia. Dosavadní maximum pro druhý lednový den, devět stupňů, tam bylo naměřeno v roce 1926. 

Rekordní teploty v neděli panovaly i na dalších místech Moravskoslezského kraje. ČTK to řekl Zbyněk Návrat z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V regionu je 19 stanic, které měří alespoň 30 let, a dosavadní maxima byla překonána na 16 z nich. 

Mimořádně vysoké teploty meteorologové zaznamenali také na jihu Čech. Rekordy padly ve Vimperku, Vyšším Brodu, Českém Krumlově nebo na Kvildě. Nejtepleji bylo dnes v Byňově na Českobudějovicku, 12,7 stupně Celsia, zde ale rekord z roku 2012 v hodnotě 13,2 stupně vydržel. 

Řadu rekordů přepsali rovněž na jižní Moravě. Hned v několika obcích bylo překonáno maximum z téhož roku - 1976. Jednalo se o Strážnici, Lednici a Ivanovice na Hané. Nejtepleji bylo ve Strážnici, naměřili tam 12,7 stupně, stejně jako v jihočeském Byňově. 

Lyžařská střediska v celé republice ukončují provoz

Kvůli nadprůměrným teplotám omezuje provoz nebo zavírá řada lyžařských středisek. V Ústeckém kraji se lyžařům uzavřely areály Klíny a Telnice. Návštěvnost byla podle zaměstnance střediska Telnice Jindřicha Holingera ke konci roku i přes zhoršené podmínky slušná. Méně lidí přišlo až 1. ledna, to je podle něj však obvyklé. 

Obleva zasáhla také střediska v Krkonoších a Orlických horách, tam však zatím převážně jen omezují provoz - ruší se večerní lyžování a uzavírají některé sjezdovky. Lépe jsou na tom skiareály ve vyšších partiích hor, kde si díky prosincovým mrazům vytvořili zásoby technického sněhu. 

Střediska omezují provoz také v Moravskoslezských Beskydech. Od soboty je zavřený například Skipark Gruň. Výkonný ředitel areálu Kemal Rušitovič by si přál provoz obnovit již příští víkend, je podle něj ale málo pravděpodobné, že se to podaří. Návštěvnost beskydských areálů obleva poznamenala výrazně. "I podprůměrná návštěvnost je silné slovo," řekl provozovatel střediska Mezivodí Zbyněk Žák. 

Jednu sjezdovku museli zavřít také v areálu Zadov na jihočeském Lipně. Kvalita sněhu se podle provozovatele stále zhoršuje. Naopak dobré podmínky se podařilo udržet na šumavské Kvildě, podle zástupce střediska Richarda Jirouše se dobře připravili, sněhu proto mají stále dost. 

Na ochlazení čekají také ve Zlínském či Libereckém kraji, v obou regionech obleva negativně ovlivnila návštěvnost zimních středisek. Teploty by měly podle meteorologů klesnout pod nulu příští týden ve čtvrtek. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb. Stalo se tak po jednání s ministerstvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy