Říjnový unikát: Českem se v neděli prohnala bouřka

Domácí Domácí
21. 10. 2013 11:07
Pomohly jí k tomu na říjen neobvykle vysoké teploty, které atakovaly 20 °C.
Foto: Vladimír Bělohradský

Praha - Česká republika byla v neděli večer a v noci svědkem neobvyklého úkazu - nad jejím územím se totiž přehnaly bouřky.

Na nich samotných nic zvláštního nebylo, neobvyklá ale byla doba. V polovině října jsou totiž bouřky s hromy a blesky vzácnou událostí. 

Pomohly jim především teploty, které na některých místech překročily 20 °C. "Také vysoké teploty se kolem 20. října vyskytují velmi zřídka, ale bouřky jsou v tuto část roku dokonce mimořádně vzácným jevem," vysvětluje Martin Štros ze serveru Meteocentrum.cz.

Byly navíc nečekané, ještě v neděli ráno je meteorologové nepředpovídali. Kuriozita by se ovšem v dalších dnech již objevit neměla.

Neděle byla prvním dnem v nastupující teplé vlně, ve které rtuť teploměru atakovala dvacetistupňové hodnoty. A na několika místech dokonce úspěšně.

"Jako obvykle při inverzí situaci výrazně bodovala podhůří hor a to zejména na jejich závětrné straně (vál jihozápadní vítr). Tam se totiž inverze většinou naruší a vzduch se ohřeje," dodává Štros.

Takovým tradičním místem je podle meteorologa například Vyšší Brod na jihu Čech Javorník z úpatí Rychlebských hor. A potvrdilo se to i tentokrát - ve Vyšším Brodě teploty kulminovaly kolem 15. hodiny na cca 21,5 °C, na Javorníku naměřili o stupeň méně.

Přišly i blesky

Neděle byla ovšem teplá i na jiných místech, dvacetistupňové teploty naměřili i na stanicích na jihu, jihozápadě a severovýchodě Čech, například v Broumově nebo v Rychnově nad Kněžnou.

Na většině území Česka se ale teploty držely u 18 °C. Například v moravské části Českomoravské vrchoviny nebo v převážné části Karlovarského kraje se dokonce teploty pohybovaly kolem 15 °C.

I tak mohou vypadat bouřky, podívejte:

"Podvečerní hodiny pak přinesly překvapení, které se ještě ráno nečekalo. Frontální systém, který nás měl zasáhnout jen svým okrajem, zadělal společně s teplým počasí na vydatný pás přeháněk, které se nečekaně zvrtly i v bouřky," popisuje Štros.

Bouřka se objevila kolem 17 hodiny u Plzně a postupně se přes jižní část Středočeského kraje, kde byla nejsilnější, dostala na večer až do východních Čech, kde se rozpadla.

Doprovázel ji silný déšť, vyskytlo se dokonce i několik blesků. Nejvyšší srážkový úhrn - tedy 13 milimetrů, naměřili na stanici Bahno na Kutnohorsku. V ostatních oblastech Česka se pak úhrny vešly do 10 milimetrů.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 1 hodinou

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy