Přijde další ochlazení, v Tatrách už začne sněžit

Dagmar Honsová, Meteopress
14. 9. 2013 14:15
V Krkonoších a v Orlických horách vydatný déšť zvedl hladiny toků
Sněžení zatím do nížin nepřijde.
Sněžení zatím do nížin nepřijde. | Foto: Reuters

Praha - Teplých letních dnů se v dohledné době nedočkáme. Už v úterý dokonce meteorologové očekávají další ochlazení.

Ještě v pondělí bude sice při zvětšené oblačnosti, které doprovodí i občasné přeháňky nebo déšť, až dvacet stupňů Celsia, v úterý ovšem začne do střední Evropy pronikat studený vzduch od severozápadu.

Na Slovensku se dokonce očekávají na vrcholcích Tater sněhové srážky, u nás bude ráno rtuť v teploměrech klesat ke 4 stupňům nad nulou, přes den od úterý do pátku v odpoledních maximech naměříme 11 až 16 stupňů.

Během noci na sobotu a během sobotního dopoledne ovlivňovala východ a sever našeho území tlaková níže, která postupovala z Polska nad Ukrajinu.

Místy přinesla vydatné srážky. Například v Deštném v Orlických horách spadlo 65 milimetrů, v Rokytnici v Orlických horách 60 mm, na Luční boudě 44 mm, na Šeráku 43 mm a v Peci pod Sněžkou 42 mm.

V reakci na srážky se zvyšovaly hladiny toků. Naštěstí dopoledne začala srážková činnost slábnout a během odpoledne déšť ustává úplně.

Teplota vzduchu se v pravé poledne na území Česka pohybovala mezi 14 °C na Ostravsku po 19 °C v Praze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy