Teplé počasí končí, v neděli přijde výrazné ochlazení a sníh

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 22. 3. 2014 16:31
Teplo trvalo 50 dní v kuse. Ochladí se na deset stupňů. Na horách má sněžit.
Hezké počasí si užijeme i v sobotu.
Hezké počasí si užijeme i v sobotu. | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Po 50 dní trvajícím teple se do Česka přesouvá zvlněná studená fronta. Ukončí období nadprůměrných teplot, kdy na celém území republiky padaly teplotní rekordy.

V pražském Klementinu například tento pátek naměřili 22,4 stupně Celsia.

Jak ale upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), už v neděli se výrazně ochladí a přes den bude maximálně deset stupňů.

Na konci týdne navíc přijde déšť a na horách sněžení.

Do úterý může hlavně v Jeseníkách napadnout až 20 centimetrů sněhu. "Předpovídané srážky podstatně sníží riziko sucha v nejvíce postižených oblastech naší republiky," říká Josef Hanzlík z ČHMÚ.

Noční minimální teploty budou nejnižší hned v následujícím týdnu, kdy by mohly na některých místech klesnout i pod bod mrazu.

V dalších třech týdnech by se teploty měly pohybovat mezi 14 a 16 stupni Celsia, uvádí ČHMÚ ve svém dlouhodobém výhledu počasí. Srážkově by měl být následující měsíc průměrný až lehce nadprůměrný.

Nejméně srážek meteorologové očekávají v týdnu od 31. března do 6. dubna, naopak nejdeštivější by podle výhledu mohl být týden od 7. do 13. dubna. Ani v tomto týdnu však zatím meteorologové nepředpokládají, že by byl týdenní úhrn srážek výrazně nadprůměrný.

Teplý konec týdne

Z téměř letního počasí se mohli tento týden těšit hlavně lidé v Polabí a Poohří, ze stanic v Čechách byly rekordy překonány zhruba na polovině, na Moravě asi na třetině stanic.

V Poděbradech ručička teploměru naměřila 23,7 stupně Celsia, což překonalo rekord z roku 1974.

Doksany hlásily 23,8 stupně a překonání rekordu z roku 1990 o 2,9 stupně. V Poděbradech vystoupala rtuť na 23,7 stupně, dosavadní 40 let starý rekord byl 22,6 stupně. V Brandýse nad Labem naměřili 23,4 stupně, o jeden stupeň byl tak překonán rekord z roku 1974.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy