reklama
 
 

Teplé počasí končí, v neděli přijde výrazné ochlazení a sníh

Aktualizováno 22. 3. 2014 16:31
Teplo trvalo 50 dní v kuse. Ochladí se na deset stupňů. Na horách má sněžit.

Praha - Po 50 dní trvajícím teple se do Česka přesouvá zvlněná studená fronta. Ukončí období nadprůměrných teplot, kdy na celém území republiky padaly teplotní rekordy.

V pražském Klementinu například tento pátek naměřili 22,4 stupně Celsia.

Jak ale upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), už v neděli se výrazně ochladí a přes den bude maximálně deset stupňů.

Na konci týdne navíc přijde déšť a na horách sněžení.

Do úterý může hlavně v Jeseníkách napadnout až 20 centimetrů sněhu. "Předpovídané srážky podstatně sníží riziko sucha v nejvíce postižených oblastech naší republiky," říká Josef Hanzlík z ČHMÚ.

Noční minimální teploty budou nejnižší hned v následujícím týdnu, kdy by mohly na některých místech klesnout i pod bod mrazu.

V dalších třech týdnech by se teploty měly pohybovat mezi 14 a 16 stupni Celsia, uvádí ČHMÚ ve svém dlouhodobém výhledu počasí. Srážkově by měl být následující měsíc průměrný až lehce nadprůměrný.

Nejméně srážek meteorologové očekávají v týdnu od 31. března do 6. dubna, naopak nejdeštivější by podle výhledu mohl být týden od 7. do 13. dubna. Ani v tomto týdnu však zatím meteorologové nepředpokládají, že by byl týdenní úhrn srážek výrazně nadprůměrný.

Teplý konec týdne

Z téměř letního počasí se mohli tento týden těšit hlavně lidé v Polabí a Poohří, ze stanic v Čechách byly rekordy překonány zhruba na polovině, na Moravě asi na třetině stanic.

V Poděbradech ručička teploměru naměřila 23,7 stupně Celsia, což překonalo rekord z roku 1974.

Doksany hlásily 23,8 stupně a překonání rekordu z roku 1990 o 2,9 stupně. V Poděbradech vystoupala rtuť na 23,7 stupně, dosavadní 40 let starý rekord byl 22,6 stupně. V Brandýse nad Labem naměřili 23,4 stupně, o jeden stupeň byl tak překonán rekord z roku 1974.

autoři: ČTK, Domácí | 21. 3. 2014 23:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama