Česko trápí sníh a mráz, silničáři vyjeli i do nížin

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 11. 2013 10:09
Silnice jsou většinou sjízdné, řidiči by ale měli dbát zvýšené opatrnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Sněhové přeháňky, bílá nadílka i kolem deseti centimetrů a teploty místy i hluboko pod bodem mrazu. Takové počasí ráno potrápilo silničáře na většině území České republiky.

Teploty klesaly i pod -6,5 °C, v horských údolích na Šumavě v noci naměřili dokonce -15 °C. Radují se z toho v horských střediscích, kde naplno zasněžují.

Počasí ale naopak nepotěšilo právě silničáře. Ti vyjeli do terénu ve všech krajích, v některých místech "zasahovali" dokonce i v nížinách.

Sníh navíc kvůli mrazu na mnoha místech zůstává, a hrozí tak náledí nebo sněhové jazyky. Většina silnic je ovšem sjízdná, na některých stále leží rozbředlá kaše.

Řidiči by měli jezdit se zvýšenou opatrností a rozhodně přesedlat na zimní výbavu.

Drobné nehody a ledovka

Problémy kvůli sněhu hlásí například Středočeský kraj. Ke zvýšené opatrnosti silničáři nabádají zejména řidiče na rychlostních silnicích R4, R6 a R10 a na silnicích druhé a třetí třídy na Benešovsku, Mělnicku, Mladoboleslavsku, Praze-východ, Příbramsku a Rakovnicku.

Příjezd z dálnice D1 do Prahy ráno zkomplikovala nehoda. Na 3. kilometru se v 6:30 srazila tři osobní a jedno nákladní auto, zůstal průjezdný jen jeden jízdní pruh. Tvoří se tak kolony, kolem osmé hodiny ranní byly dlouhé pět kilometrů.

Kvůli ledovce bourala auta po ránu i v Ústeckém kraji. Na ledovku upozorňují policisté například na Lounsku, v Meziboří na Mostecku, u Mojžíře na Ústecku, mezi Terezínem a Lovosicemi na Litoměřicku či v Teplicích. Tam na kluzkém povrchu havarovala tři auta, nikdo nebyl zraněn.

Další drobné nehody hlásí i Mostecko a Lounsko, bouralo se také na Tyršově mostě v Litoměřicích. Most je průjezdný jedním pruhem a tvoří se tu kolony. Při nehodách zřejmě nebyl nikdo zraněn.

Sníh způsobil nehody také v Královéhradeckém kraji. Na silnici z Jičína do Liberce se ráno u obce Újezd pod Troskami na zledovatělé silnici utvořila kolona 25 kamionů. Kamion uvízl i na zasněžené silnici u Královce na Trutnovsku.

Záchranáři ráno zasahovali u srážky vlaku s osobním autem na železničním přejezdu u Červeného Kostelce na Náchodsku. Podle hasičů byl jeden člověk zraněn.

Jih Moravy hlásí první sníh

Počasí potrápilo i silničáře v Jihočeském kraji. Na kluzkých silnicích se po ránu stala řada nehod. Vane nárazový vítr a dohlednost je někde snížená vlivem sněhových přeháněk.

Sníh komplikuje dopravu také ve Zlínském kraji. Sněžení zasáhlo zejména Vsetínsko a Zlínsko. Na silnicích leží zbytky sněhu.

První sníh napadl v Karlovarském kraji a na jihu Moravy. Na Karlovarsku je to letos poprvé, kdy silničáři vyjeli prakticky na celém území kraje.

"Sníh na silnicích neodtává a zůstává. Namrzají zejména mosty na silnicích, kterých máme více než jinde," doplnil vedoucí zimní údržby krajských silničářů Josef Bulka.

Na Brněnsku by měli být řidiči také opatrní, i když jde pouze o mírný poprašek.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy