Česko trápí sníh a mráz, silničáři vyjeli i do nížin

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 11. 2013 10:09
Silnice jsou většinou sjízdné, řidiči by ale měli dbát zvýšené opatrnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Sněhové přeháňky, bílá nadílka i kolem deseti centimetrů a teploty místy i hluboko pod bodem mrazu. Takové počasí ráno potrápilo silničáře na většině území České republiky.

Teploty klesaly i pod -6,5 °C, v horských údolích na Šumavě v noci naměřili dokonce -15 °C. Radují se z toho v horských střediscích, kde naplno zasněžují.

Počasí ale naopak nepotěšilo právě silničáře. Ti vyjeli do terénu ve všech krajích, v některých místech "zasahovali" dokonce i v nížinách.

Sníh navíc kvůli mrazu na mnoha místech zůstává, a hrozí tak náledí nebo sněhové jazyky. Většina silnic je ovšem sjízdná, na některých stále leží rozbředlá kaše.

Řidiči by měli jezdit se zvýšenou opatrností a rozhodně přesedlat na zimní výbavu.

Drobné nehody a ledovka

Problémy kvůli sněhu hlásí například Středočeský kraj. Ke zvýšené opatrnosti silničáři nabádají zejména řidiče na rychlostních silnicích R4, R6 a R10 a na silnicích druhé a třetí třídy na Benešovsku, Mělnicku, Mladoboleslavsku, Praze-východ, Příbramsku a Rakovnicku.

Příjezd z dálnice D1 do Prahy ráno zkomplikovala nehoda. Na 3. kilometru se v 6:30 srazila tři osobní a jedno nákladní auto, zůstal průjezdný jen jeden jízdní pruh. Tvoří se tak kolony, kolem osmé hodiny ranní byly dlouhé pět kilometrů.

Kvůli ledovce bourala auta po ránu i v Ústeckém kraji. Na ledovku upozorňují policisté například na Lounsku, v Meziboří na Mostecku, u Mojžíře na Ústecku, mezi Terezínem a Lovosicemi na Litoměřicku či v Teplicích. Tam na kluzkém povrchu havarovala tři auta, nikdo nebyl zraněn.

Další drobné nehody hlásí i Mostecko a Lounsko, bouralo se také na Tyršově mostě v Litoměřicích. Most je průjezdný jedním pruhem a tvoří se tu kolony. Při nehodách zřejmě nebyl nikdo zraněn.

Sníh způsobil nehody také v Královéhradeckém kraji. Na silnici z Jičína do Liberce se ráno u obce Újezd pod Troskami na zledovatělé silnici utvořila kolona 25 kamionů. Kamion uvízl i na zasněžené silnici u Královce na Trutnovsku.

Záchranáři ráno zasahovali u srážky vlaku s osobním autem na železničním přejezdu u Červeného Kostelce na Náchodsku. Podle hasičů byl jeden člověk zraněn.

Jih Moravy hlásí první sníh

Počasí potrápilo i silničáře v Jihočeském kraji. Na kluzkých silnicích se po ránu stala řada nehod. Vane nárazový vítr a dohlednost je někde snížená vlivem sněhových přeháněk.

Sníh komplikuje dopravu také ve Zlínském kraji. Sněžení zasáhlo zejména Vsetínsko a Zlínsko. Na silnicích leží zbytky sněhu.

První sníh napadl v Karlovarském kraji a na jihu Moravy. Na Karlovarsku je to letos poprvé, kdy silničáři vyjeli prakticky na celém území kraje.

"Sníh na silnicích neodtává a zůstává. Namrzají zejména mosty na silnicích, kterých máme více než jinde," doplnil vedoucí zimní údržby krajských silničářů Josef Bulka.

Na Brněnsku by měli být řidiči také opatrní, i když jde pouze o mírný poprašek.

 

Právě se děje

Další zprávy