Officials rebuff NGO for hampering Hyundai works

CzechNews, Petra Sasínová
18. 9. 2008 17:15
Railway connection effort blocked by Beskydčan
U RYBNÍKA
U RYBNÍKA | Foto: Tomáš Netočný

Ostrava - Representatives of the Moravian-Silesian Region openly attacked local environmentalists because of problems Hyundai motor works are having with building their factory in Nošovice.

The regional authorities have accused the Beskydčan civic association of allegedly blocking the railway road that should lead to the Hyundai´s site.

Before the end of this year, Hyundai will have started a mass production of cars in Nošovice.

In 2006, environmental NGOs put pressure on the company which eventually agreed it would use the train transport as much as possible.

Use train

"It was only our goodwill. But if we could not use a railway, we would use roads," Hyundai Motor Company spokesman Petr Vaněk said.

Read more: Czech environmentalists and Hyundai clash over trees

Pavel Drobil, Deputy Commissioner of the Moravian-Silesian Region from the Civic Democratic Party (ODS), called the activities of Beskydčan "utterly unbelievable".

"On the one hand, they claim they prefer clean and environmentally friendly railway transport, on the other hand they block it."

Beskydčan filed an appeal protesting against a building permit that was issued for the Nošovice industrial zone to connect to the railway.

However, the Transport Ministry rejected this appeal as ungrounded. Beskydčan reacted by filing a charge, asking for suspension of all current works before the court rules.

Read more: Ostrava: from coal to data-mining, says mayor

The regional authorities are convinced that Beskydčan is able to effectively hamper the railway project.

Leo Košťál from Beskydčan calls this absurd. "We are a civic association, we have no power. Before the court decides, the train connection will have been completed," Košťál said.

Read more: South Korean Hyundai faces fine for breaching law

Pure blackmail

Beskydčan claims that the impact of the rail connection on the local environment was not taken in account. The regional authorities, however, say that the environmental impact on the Nošovice region is included in the general environmental evaluation of the factory. 

Drobil sees the whole rail connection issue a rather marginal. He points out Beskydčan happened to be among those organizations that signed a memorandum of understanding with Hyundai in 2006.

"It is pure blackmailing. Beskydčan is simply against anything that has to do with Hyundai," says Drobil.

"They refuse the road bypass in Frýdek-Místek and what more, are against the train transport, which they first pushed for themselves," adds Drobil.  

Vaněk is also critical: "They [Beskydčan] are blocking everything. We respect their motivation to protect the environment, but this it is just beyond our understanding."

Beskydčan argues that the modernization of the monorail Hyundai plans to use concerns them a lot. "Many people are asking us for help. They cannot imagine that their peaceful life would be disrupted by noisy cargo traffic," Košťál of Beskydčan explains.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 1 hodinou

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy