Officials rebuff NGO for hampering Hyundai works

CzechNews, Petra Sasínová
18. 9. 2008 17:15
Railway connection effort blocked by Beskydčan
U RYBNÍKA
U RYBNÍKA | Foto: Tomáš Netočný

Ostrava - Representatives of the Moravian-Silesian Region openly attacked local environmentalists because of problems Hyundai motor works are having with building their factory in Nošovice.

The regional authorities have accused the Beskydčan civic association of allegedly blocking the railway road that should lead to the Hyundai´s site.

Before the end of this year, Hyundai will have started a mass production of cars in Nošovice.

In 2006, environmental NGOs put pressure on the company which eventually agreed it would use the train transport as much as possible.

Use train

"It was only our goodwill. But if we could not use a railway, we would use roads," Hyundai Motor Company spokesman Petr Vaněk said.

Read more: Czech environmentalists and Hyundai clash over trees

Pavel Drobil, Deputy Commissioner of the Moravian-Silesian Region from the Civic Democratic Party (ODS), called the activities of Beskydčan "utterly unbelievable".

"On the one hand, they claim they prefer clean and environmentally friendly railway transport, on the other hand they block it."

Beskydčan filed an appeal protesting against a building permit that was issued for the Nošovice industrial zone to connect to the railway.

However, the Transport Ministry rejected this appeal as ungrounded. Beskydčan reacted by filing a charge, asking for suspension of all current works before the court rules.

Read more: Ostrava: from coal to data-mining, says mayor

The regional authorities are convinced that Beskydčan is able to effectively hamper the railway project.

Leo Košťál from Beskydčan calls this absurd. "We are a civic association, we have no power. Before the court decides, the train connection will have been completed," Košťál said.

Read more: South Korean Hyundai faces fine for breaching law

Pure blackmail

Beskydčan claims that the impact of the rail connection on the local environment was not taken in account. The regional authorities, however, say that the environmental impact on the Nošovice region is included in the general environmental evaluation of the factory. 

Drobil sees the whole rail connection issue a rather marginal. He points out Beskydčan happened to be among those organizations that signed a memorandum of understanding with Hyundai in 2006.

"It is pure blackmailing. Beskydčan is simply against anything that has to do with Hyundai," says Drobil.

"They refuse the road bypass in Frýdek-Místek and what more, are against the train transport, which they first pushed for themselves," adds Drobil.  

Vaněk is also critical: "They [Beskydčan] are blocking everything. We respect their motivation to protect the environment, but this it is just beyond our understanding."

Beskydčan argues that the modernization of the monorail Hyundai plans to use concerns them a lot. "Many people are asking us for help. They cannot imagine that their peaceful life would be disrupted by noisy cargo traffic," Košťál of Beskydčan explains.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Jednání mezi EU a Británií stále váznou, budou pokračovat v neděli

Přes pokrok v řadě oblastí přetrvávají v jednáních mezi Evropskou unií a Británií neshody, které brání uzavření dohody o pobrexitových vztazích. Ve společném prohlášení po dnešním podvečerním telefonátu to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson. Šéfové vyjednávacích týmů po jednodenní přestávce opět zasednou k intenzivním rozhovorům v neděli v Bruselu.

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období určené k vyjednání dohody. Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

před 1 hodinou

Nor Granerud vyhrál závod v Nižním Tagilu a vede SP skokanů

Norský skokan na lyžích Halvor Granerud vyhrál závod Světového poháru v Nižním Tagilu a po druhém triumfu v sezoně se dostal do čela průběžného pořadí seriálu. Ve vedení vystřídal vítěze úvodních dvou závodů Markuse Eisenbichlera, kterému v Rusku vůbec nevyšlo druhé kolo a z prvního místa se propadl na 28. příčku.

Až na stupně vítězů se naopak po pokaženém prvním kole prodral Nor Robert Johansson. Výkonem 142,5 m ve finále o metr překonal rekord můstku, který loni stanovil jeho krajan Johan Andre Forfang, a zlepšení o 22 metrů ho v konečném pořadí vyneslo z 25. na třetí příčku.

Čtyřiadvacetiletý Granerud předvedl vyrovnané pokusy 132,5 a 132 metrů a navázal na výhru v závěrečném závodě v Ruce. Druhý dnes skončil Rakušan Daniel Huber, jenž skočil 131 a 133 m a dokonale zastoupil kvůli koronaviru chybějící kolegy z reprezentačního áčka.

Devětadvacetiletý mistr světa Eisenbichler dnes první kolo suverénně ovládl a po skoku dlouhém 136,5 metru vedl před Granerudem o 11,1 bodu. Při finálovém pokusu ho ale rozhodil poryv větru hned za odrazovou hranou a Němec zapsal pouhých 80 metrů.

Čeští reprezentanti v Nižním Tagilu kvůli koronaviru nestartovali. Poté, co měl při předchozí zastávce v Ruce pozitivní test na covid-19 Filip Sakala, se celý tým zdržel ve Finsku v karanténě a nestihl přesun speciálem do Ruska. Po úterním přesunu domů se skokani chystají na mistrovství světa v letech na mamutím můstku ve slovinské Planici, které se uskuteční od 10. do 13. prosince.

Závod SP ve skocích na lyžích v Nižním Tagilu (Rusko):

1. Granerud (Nor.) 270,0 b. (132,5+132 m), 2. Huber (Rak.) 255,7 (131+133), 3. Johansson (Nor.) 254,1 (120,5+142,5), 4. Lackner (Rak.) 249,3 (128,5+131), 5. Paschke (Něm.) 241,6 (128+126,5), 6. Zniszczol (Pol.) 230,6 (131+122), 7. Klimov (Rus.) 230,5 (132+120,5), 8. J. Sato (Jap.) 230,2 (127,5+124), 9. Lanišek (Slovin.) 227,3 (125+123), 10. Schiffner (Rak.) 223,9 (124+123).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 28 závodů): 1. Granerud 300, 2. Eisenbichler (Něm.) 283, 3. J. Sato 163, 4. Kubacki (Pol.) 144, 5. Geiger (Něm.) 141, 6. Huber 140.

Zdroj: ČTK
Další zprávy